اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
04 خرداد 1399 04 خرداد 1399
15:20 15:20

دلیل بروز اختلاف در اعلام رویت هلال ماه چیست؟

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب، وجود اختلافات سیاسی در اعلام رویت هلال ماه را تکذیب کرد، گفت: اختلاف در رویت هلال ماه فقهی است.

اختلاف در رویت هلال ماه فقهی است

ایرنا نوشت: عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: ‌اختلاف در رویت هلال ماه امری فقهی است و از قدیم هم بوده و مردم نیز باید به نظر مراجع تقلید خود عمل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد در یک گفت وگوی خبری افزود: گروه‌هایی که برای استهلال اعزام شده‌اند، به شکل استانی عمل کردند و این گروه‌ها از تهران اعزام نشدند و این رویه از طریق ستادهای استانی برنامه ریزی شده است.

وی افزود: این یکصد گروه در مکانهایی که باید مستقر شوند قرار می گیرند و این برنامه برای بیشتر استانها انجام شد، فقط در یکی دو استان شاید این کار انجام نشد و در همه استانها کار رویت هلال ماه شوال انجام شد. در برخی استانها غبار و ابر وجود داشت اما طبق آخرین اخباری که در شب گذشته داشتیم، از این تعداد حدود ۱۰ گروه توانسته بودند هلال را مشاهده کنند.

موحدنژاد در پاسخ به این سوال که چرا شاهد بروز اختلاف در اعلام رویت هلال ماه هستیم، گفت: بحث اعلام مشاهده هلال ماه و روز عید باز می گردد به اختلافات فقهی و شاید در بین مردم این تصور بوجود آید که این مسایل سیاسی است.

وی ضمن تکذیب وجود اختلافات سیاسی تصریح کرد: برخی فقها رویت با ابزار را معتبر می دانند و برخی این رویه را معتبر نمی دانند، ‌برخی رویت در همان منطقه را لازم می دانند و برخی حتی رویت هلال در دور دست یعنی سه چهار هزار کیلومتر آنطرف تر را هم قبول دارند و این اختلافات جدید نیست و در قدیم هم بوده است.

عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب افزود: از قدیم هم این اختلافات فقهی وجود داشته، اما اکنون با توجه به گستره ارتباطات و خبررسانی، مردم بیشتر مطلع می شوند.

وی در پایان تاکید کرد: مردم می توانند با توجه به احکام مراجع تقلید خود که هلال آیا دیده شده و یا در کجا روئیت شده به این موضوع عمل کنند.

اخبار مرتبط

icon news

رئیس اطلاعات یمن به وزیر اطلاعات ایران پیام تبریک داد

 پیام تبریک رئیس هیأت اطلاعات یمن به مناسبت عید فطر به وزیر اطلاعات ایران ابلاغ شد.

جزئیات استهلال ماه شوال منتشر شد

 دفتر مقام معظم رهبری در گزارشی جزئیات استهلال ماه شوال در شامگاه شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳...

تصویر اینستاگرام سایت رهبری به مناسبت عید فطر

اینستاگرام سایت رهبر انقلاب همزمان با عید فطر بخشی از بیانات معظم له را منتشر کرد.

یکشنبه ۴ خرداد عید فطر اعلام شد

بنابر رصد کارشناسان، یکشنبه ۴ خرداد ماه اول ماه شوال و عید سعید فطر است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news