اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
04 خرداد 1399 04 خرداد 1399
17:58 17:58

اعتیاد و روی بد زندگی ورزشکاران مشهور دنیا+تصاویر

اعتیاد چیزی است که خیلی از مشاهیر دنیا با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند، حتی چهره‌های مشهور دنیای ورزش. از مایکل جردن بگیرید تا مارادونا و جورج بست هرکس به چیزی اعتیاد داشت.

به گزارش سلام نو، به نقل از مارکا، مستند "Last  Dance" که به زندگی ورزشی و خارج از میدان مایکل جوردن افسانه بسکتبال NBA مربوط می شد، بازخوردهایی بسیار مثبت داشت. مستندی که نشان می داد ستاره شماره 23 شیکاگوبولز در کنار چهره قهرمانانه ای که در زمین بسکتبال داشت، از ویژگی هایی منفی هم برخوردار بود که از دید عموم پنهان می ماند.

این البته فقط مختص به مایکل جوردن نیست و در رشته های ورزشی دیگر نیز بازیکنانی افسانه ای داریم که در زندگی شخصی خود با شکست های بزرگی مواجه شده اند. بازیکنانی با شخصیت های پیچیده و بسیار خشمگین، زندگی اجتماعی شلوغ و پرحاشیه، درگیری های زیاد با مواد مخدر، زندگی پرتنش در دوران نوجوانی و دیگر مسائلی که از دید بسیاری پنهان مانده بود ولی بعدها فاش شدند.

آمیخته شدن پول و شهرت می تواند از هر ستاره ای یک بمب متحرک بسازد. ترکیبی که می تواند ورزشکاران را از اوج به زیر بکشد. در ورزش از این دست نمونه ها بسیارند.

مایکل جوردن

مایکل جوردن مثال زنده ای در این مورد است. او زمانی یک خدمتکار بود تا بتواند هزینه تحصیلش را تامین کند ولی سپس توانست در بسکتبال به قدری پیشرفت کند که تبدیل به بهترین بسکتبالیست همه دوران ها شود. این اما چهره مثبت او در زمین ورزش است.

جوردن فردی مستبد در رختکن تیمش بود. ویل پردو در مورد جوردن می گوید که در تمرینات بارها به من ضربه می زد و تا این اندازه رقابت در تیم بالا بود. بیل ونینگتون هم می گوید که یک بار جوردن به او گفت که در جریان تمرین برابرش سفت و سخت ظاهر شود اما پس از ضربه ای که به جوردن می زند، تا پایان تمرین موج توهین و ضربات بود که از جوردن به او می رسید.

جوردن یکی از ورزشکارانی است که به شرط بندی اعتیاد داشت و این در تمام دوران بسکتبال او ادامه داشت. افشای این قضیه را بسیاری دلیل خداحافظی غیرمنتظره اول او می دانند. او تا پایان دوران ورزش خود نتوانست این لکه را پاک کند.

بیورن بورگ

تنیسور مشهور سوئدی معتاد به مواد بود. لوردانا برته تنیسور زنی که مدتی کوتاه همسر برگ بود، در کتاب خود این موضوع را فاش کرد و نوشت که اعتیاد  باعث شد تا در فینال ویمبلدون 1981 بازی را به مک اِنرو ببازد. جدال بین بورگ و مک اِنرو زمانی بهترین دوئل دنیای تنیس بود.

مارادونا

فوق ستاره آرژانتینی به دلیل اعتیار به کوکائین نتوانست پایان خوشی برای فوتبالش رقم بزند. او از 1982 بود که به فوتبال اروپا و باشگاه بارسلونا وارد شد. پس از دو فصل، راهی ناپولی شد و بعدها اعتراف کرد که مصرف کوکائین را از همان دوران حضورش در بارسلونا شروع کرد و در ناپولی به اوج رسید. دیه گو می گوید:« در بخشی از دوران فوتبالم کوکائین مصرف می کردم اما هرگز روزهای قبل از بازی این کار را انجام نمی دادم. من معتاد بودم و تا ابد برای همه معتاد باقی خواهم ماند.»

سال 1991 در ناپولی تست اعتیاد او مثبت شد و در جام جهانی 1994 نیز پس از انجام دو بازی برای آرژانتین، به اتهام دوپینگ از رقابت ها اخراج شد.

مایکل فِلپس

شناگر مشهور آمریکایی را بهترین شناگر تمام دوران ها می دانند اما پس از درخشش بی نظیر در المپیک 2008 پکن که توانست هشت مدال طلا به دست بیاورد، تصویری از او در حال مصرف ماری جوآنا منتشر شد که بازتاب منفی بسیاری داشت. تصویری که در موردش نوشتند می تواند باعث ویرانی دوران ورزشی بهترین شناگر دنیا شود.

فلپس بعدها در مورد آن اتفاق گفت:« درس بسیار مهمی گرفتم. اشتباهم را پذیرفتم و دیگر هرگز ماری جوآنا مصرف نکردم.»

آلن آیوِرسون

ستاره بسکتبال فیلادلفیا زمانی که 17 سال داشت، به دلیل ضرب و جرح یک زن به 15 سال حبس محکوم شد. او به سن قانونی نرسیده بود ولی جریمه سنگینی برای او در نظر گرفتند. در نهایت با عفو فرماندار ویرجینیا مواجه شد و تنها 4 ماه را در زندان سپری کرد.

محمد علی کلی

مشهورترین بوکسور تمام دوران ها به دلیل خودداری از حضور در ارتش آمریکا برای اعزام به جنگ ویتنام، مدتی را در زندان سپری کرد و سه سال از ورزش بوکس محروم شد. او گفته بود:« حاضر نیستم 10 هزار مایل دورتر از آمریکا برای کشتن انسان های بیگناه بروم. من با ویتنامی ها مشکلی ندارم. هیچ ویتنامی ای تا الان به من کاکاسیاه نگفته است.»

تایگر وودز

اسطوره گلف دنیا با بیش از 15 عنوان قهرمانی، به دلیل خیانت های متعدد به همسرش و ارتباط غیراخلاقی با بیش از 100 زن، در نهایت یک جدایی پرحاشیه و سنگین از لحاظ مالی را تجربه کرد. وودز مجبور به پرداخت صدها میلیون دلار به همسرش در سال 2010 شد و پرهزینه ترین جدایی تاریخ را رقم زد.

تایگر و همسرش الین کوردیگین پس از حدود شش سال زندگی مشترک در دادگاهی در ایالت فلوریدا از هم طلاق گرفتند. تایگر وودز اذعان کرده بود که با چند زن دیگر رابطه داشته و از خانواده و دوستانش پوزش خواست.

او و همسر سابقش در بیانیه ای گفتند از اینکه طلاق می گیرند غمگین هستند و حضانت فرزندان را بین خود تقسیم کرده اند.

یان تورپ

تورپ از پرافتخارترین شناگران جهان است. او با داشتن پنج مدال طلا در مسابقات شنا در بازی های المپیک تنها ورزشکار استرالیایی است که توانسته این تعداد مدال طلای المپیک را نصیب خود کند. او در شنای 200 متر آزاد و 400 متر آزاد بیشترین افتخارات را کسب کرده‌است. این شناگر پرآوازه، توانسته 22 بار رکوردهای رشته شنا را بشکند با این حال بعدها مشخص شد که او دوران نوجوانی بسیار بدی را پشت سر گذاشته و همواره با افسردگی دست به گریبان بوده است.

او حتی به دلیل افسردگی در مرکز درمانی تحت کنترل قرار گرفت.

پلیس شش سال پیش یان تورپ را در حالی که روی زمین کنار اتومبیلی افتاده بود و رفتارهای عجیبی داشت، به بیمارستان بانکستاون منتقل کرد.

در ارتباط با این قضیه جیمز ارسکین مدیر برنامه های تورپ در گفت و گو با آسیوشیتدپرس گفت:« تورپ به مرکز درمانی بیماران افسرده منتقل شده است. مالک اتومبیلی که توپ در کنار آن بود، با پلیس تماس گرفت و پلیس هم به سرعت خود را به محل رساند. پلیس یان تورپ را شناخت و وضعیت غیر عادی او را تشخیص داد.»

تورپ در مورد افسردگی خود می گوید:« از دور هیچکس قادر به درک درد و رنجی که می کشیدم نبود. من از نوجوانی با مشکلات ذهنی مواجه بودم و با آن مبارزه می کردم.»

اخبار مرتبط

icon news

خروج سیفی‌زاده از فدراسیون بسکتبال

پیام سیفی‌زاده مدیر مسابقات فدراسیون بسکتبال امروز فدراسیون بسکتبال را ترک کرد.

سبد بسکتبالی که نیست+عکس

عکسی که می‌بینید نشانی از فاصله گذاری اجتماعی است که این روزها در آمریکا در حال اجرا ...

ورزشکار ایرانی در چین قرنطینه شد+ عکس

حامد حدادی، ستاره تیم‌ملی بسکتبال ایران بعد از بازگشت به چین برای حضور در تمرینات تیم...

حامد حدادی در قرنطینه

حامد حدادی، ستاره تیم ملی بسکتبال ایران برای شروع فعالیت خود در لیگ CBA چین طبق قوانی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news