اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
05 خرداد 1399 05 خرداد 1399
14:55 14:55

واکنش تند پکن به دخالت آمریکا در امور داخلی چین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به تحریم های احتمالی آمریکا بر اساس «قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ» چین واکنش نشان داد.

پکن واشنگتن را به تلافی تهدید کرد

به گزارش سلام نو، ایرنا نوشت: به دنبال اظهارات واشنگتن در مورد تحریم احتمالی چین بر اساس «قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ» چین امروز دوشنبه هشدار داد که اگر ایالات متحده اصرار به «تضعیف منافع پکن در هنگ کنگ» داشته باشد کند چین نیز اقدامات متقابل انجام خواهد داد.

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری در پکن با اشاره به اینکه «آمریکا در تلاش است به امنیت ملی چین آسیب برساند» تصریح کرد: پکن در مورد اظهارات رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر احتمال تحریم چین بر سر مساله هنگ کنگ واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

«لایحه امنیتی هنگ کنگ» که هم اکنون در کنگره ملی چین در حال بررسی است واکنش‌هایی را از سوی کشورهای غربی و آمریکا برانگیخته است به ویژه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده که اظهارات مداخله‌جویانه‌اش در امور چین واکنش مقام‌های این کشور را در پی داشت، تهدید به تجدید نظر در ارزیابی واشنگتن درباره "یک کشور با دو سیستم" و وضع خودمختاری هنگ‌کنگ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین ضمن مخالفت با تحریم های آمریکا علیه چین بر مساله سینکیانگ گفت که این اقدامات واشنگتن بیانگر دخالت آمریکا در امور داخلی چین است و آن را نمی پذیریم.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته ۹ شرکت چینی را به دلیل آنچه «مرتبط بودن با نقض حقوق بشر اویغورها در منطقه خودمختار سین کیانگ» در شمال غرب چین عنوان کرده است تحریم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین امروز دوشنبه در پاسخ به گزارشی مبنی بر اینکه وزارت حمل و نقل آمریکا از شرکت های حمل و نقل چین خواسته است که برنامه های پروازی و سایر جزئیات خود را تا ۲۷ ماه می / ۷ خرداد/ ثبت کنند اعلام کرد که با همه محدودیت های آمریکا علیه خطوط هوایی چینی مقابله می کند.

"جائو لیجیان" گفت: محدودیت های پروازی اعمال شده توسط پکن برای همه خطوط هوایی یکسان است و به دلیل تلاش برای مهار خطرات مرتبط با کرونا است.

دولت آمریکا اواخر روز جمعه دولت چین را متهم کرد که از سرگیری پرواز شرکت های آمریکایی به چین را غیرممکن ساخته است.

اخبار مرتبط

icon news

سخنگوی وزارت خارجه چین: پمپئو کوته فکر است

سخنگوی وزارت خارجه چین، وزیر خارجه آمریکا را «کوته نظر و مسخره» توصیف کرد.

چین: پمپئو هر روز به دروغ پردازی و اتهام زنی علیه چین می پردازد

سخنگوی وزارت خارجه چین به اتهامات  وزیر خارجه آمریکا نسبت به پکن واکنش تند نشان داد.

هشدار چین به آمریکا درباره اجرای برجام

سخنگوی وزارت خارجه چین به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایرا...

پمپئو: چین از اعتراضات آمریکا سوء استفاده می کند

وزیرامورخارجه آمریکا چین را به سواستفاده از اعتراضات در ایالات متحده متهم کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news