اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
05 خرداد 1399 05 خرداد 1399
15:06 15:06

کرونا با چاق بودن افراد ارتباط دارد؟

اکثر افرادی که در اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستان بستری می شوند، افراد بالای 65 سال هستند. این هفته اطلاعات زیادی در رابطه با همه گیری ویروس کووید-19 در دنیا منتشر شده است.

با افزایش تعداد موارد ابتلا به این بیماری، اطلاعات و مشاهدات محققان و پزشکان در رابطه با کرونا نیز افزوده می شود (این ویروس هم خانواده ویروس سارس می باشد.)

اغلب ما با کمبود اطلاعات متقن و مختص در رابطه با این ویروس و خطرات احتمالی آینده آن مواجه هستیم. مر کز کنترل و محافظت از بیماری های واگیردار در آمریکا (سی دی سی) پروتکل های موثر و به هم پیوسته ای را برای محافظت از کووید 19منتشر می کند که این امر با تکامل روند مشاهدات حاصل از روند بیماری تکمیل می شود. در اینجا به چند مورد از این دستورالعلها می پردازیم:

چاقی و کرونا

طبق گفته های این مرکز اضافه وزن و چاقی می تواند خطر ابتلا به کووید-19 را در افراد بالا برده و عوارض ناشی از این بیماری دراین افراد، گسترده تر از افراد عادی می باشد.

چاقی و اضافه وزن جزء شرایط پر خطر در زمینه ابتلا به بیماری محسوب می شوند. چاقی جزء اصطلاحات پرکاربرد در تحقیقات کلینیکال است. در واقع می بینیم که در اکثر مقالات بالینی این اصطلاح به چشم می خورد. پزشکان گاهی واژه اضافه وزن و تنومند بودن را مترادف با اصطلاح چاقی به کار می برند. مرکزکنترل این بیماری 10عامل و فاکتور خطر را در رابطه با افزایش شانس ابتلا و پیشرفت بیماری کووید -19معرفی می کند که از این شرایط می توان به بیماری کرونیک ریوی، بیماری های کبدی و یا اختلالاتی که موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می گردند از جمله دیابت می توان نام برد.

بنابراین چاقی و اضافه وزن نه تنها یک ویژگی پرزحمت برای افراد است، بلکه یک خطر بالقوه در ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

ارتباط بین چاقی و کووید-19

همانطور که می دانید رفتارهای کووید-19 پیوسته در حال تغییر بوده و این مسئله به دلیل پیچیدگی های این ویروس می باشد. اما با این تفاسیر هم چنان ارتباط بین وزن و ابتلا به کووید-19 ثابت است. در واقع مقالات متعددی در مجلات علمی معتبر جهانی از دانشمندان مطرح سراسر دنیا چاپ شده است که در همه این مقالات دانشمندان معتقدند که چاقی یکی از فاکتور های خطر در رابطه با بیماری کووید-19 می باشد؛ اگرچه هنوز شواهد و مدارک محکم (مکانیسم اثر) در دسترس نیست. برای مثال هاریسون و همکارانش معتقدند که انتخاب رژیم غذایی سالم و مناسب می تواند باعث طول عمر، کاهش هزینه ها، کم رنگ شدن پرخوری عصبی و به عبارتی سلامتی شد.

طبق تحقیقات انجام شده اکثر کسانی که بر اثر ابتلا به کووید-19 در بیمارستان بستری شده بودند، افراد بالای 65سال، افراد دارای اضافه وزن و چاقی (داری شاخص توده بدنی بالاتر از 30) در نهایت افراد دارای سابقه بیماری های قلبی گزارش شدند.

محققان مرکز سلامت اجتماعی آمریکا نشان دادند که بستری در بیمارستان و چاقی رابطه تنگاتنکی با یکدیگر دارند. چرا که اگر شما اضافه وزن داشته باشید، ممکن است به فشار خون بالا، دیابت، بیماری های کرونری و یا ریوی نیز مبتلا باشید.

پزشکان و صاحبنظران معتقدند این شواهد را نمیتوان به ظاهر افراد تعمیم داد.

هاریسون و همکارانش در یکی از مطالعات خود افرادی را که دارای اضافه وزن بنیادی (سرشتی) بودند، مورد بررسی قرار دادند و اطلاعات زیادی در رابطه با چگونکی افزایش سایز و وزن بدن در افراد جامعه به دست آوردند.

به راستی اضافه وزن یک فاکتور خطر اساسی محسوب می شود یا یک بازتاب اجتماعی این موضوع را مهم جلوه داده است؟

تا به حال مطالعات کمی در رابطه با الگو برداری افراد جامعه به طور واضح و دقیق انجام شده است. میشل می و همکارانش نوع نگرش خانواده های سالمند را در ارتباط با تغذیه مورد بررسی قرار دادند.

آنها با تمرکز بر بازبینی مراقبت های اجتماعی و جداول شاخص توده بدنی در جوامع دریافتند که ارتباط معنی داری با افزایش شاخص توده بدنی و بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به کرونا وجود دارد. تمامی اطلاعاتی که در این متن به آن پرداخته شد، در مدت کمی جمع آوری شده اند. در حالی که ممکن است با بررسی جهانی و ادامه دار ویژگی های ویروس کووید-19ممکن است همه این اطلاعات تغییر کرده و جوانب دیگری از ویژگی های این ویروس نمایان شود. اما همه باید تلاش کنیم تا با انجام پروتکل های بهداشتی تایید شده از سوی سازمان بهداشت جهانی سلامت خود و جامعه را حفظ کنیم.

اخبار مرتبط

icon news

تلاش پرستاران برای مراقبت از بیماران در همه‌گیری کرونا

نزدیک شدن به اوج همه گیری Covid-19 با ثبت 6885 مورد جدید طی یک روز در هفته در آفریقای...

مزایای تمرین ورزشی در دوران همه گیری کووید-19

این همه گیری بسیاری از مسائل، از نحوه معاشرت گرفته تا نحوه غذا خوردن و نحوه کار کردن ...

7 راه پیشگیری از ابتلا به کرونا در سواحل

آیا قصد دارید که آخر هفته به ساحل بروید؟ اگر چنین است، به خاطر داشته باشید که ویروس ک...

احتمال ابتلای مجدد بیمارانی که تست کرونای آن ها مثبت بوده، بسیار کم است

مدتی قبل به دلیل نقص در آزمایش های مربوط به کرونا، گزارش شد افرادی که تست آن ها مثبت ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news