اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
06 خرداد 1399 06 خرداد 1399
08:15 08:15

سفر هیات ایرانی برای بررسی حادثه هریرود به کابل

هیاتی از ایران برای بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی در رودخانه هریررود امروز به کابل می‌روند.

هیات ایرانی امروز به کابل می‌رود

ایرنا نوشت: محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه (رییس)، سیدرسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی امروز به منظور بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی عازم کابل می‌شوند.

ایران مستنداتی دارد که وقوع حادثه در حریم خود را تکذیب می‌کند.

رسانه‌های افغانستان در ۱۲ اردیبهشت ماه به نقل از افرادی که در ظاهر بطور غیرقانونی از استان هرات افغانستان وارد خاک ایران شده و در رودخانه هریررود غرق شده بودند، ادعا کردند که این افراد توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و مجبور به انداختن خود به رودخانه شده‌اند.

این موضوع دستمایه تلاش رسانه‌های فارسی زبان ضد ایرانی برای تخریب مناسبات دو ملت ایران و افغانستان شد.حدود ۱۵۰ کیلومتر از مرز ایران و افغانستان رودخانه هریررود است که در تابستان‌ها خشک و محل عبور مهاجران است و در زمستان بویژه در ایامی که سدها باز شوند پرآب و خروشان است. سالانه حدود۵۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی از افغانستان راهی ایران می‌شوند.
قرارداد کمیساران مرزی بین ایران و افغانستان که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی امضا شده است، مبنای حل و فصل چنین مسائلی بین دو کشور است و بارها از ظرفیتهای این قرارداد بهره برداری شده است.

ایران مستندات گسترده ای دارد که چنین اتفاقی در مرزهای ایران رخ نداده است. به گفته سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده  که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده، چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان  انسانی، بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچ‌گونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است.

اصولا در ماه‌های اخیر، با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، بر اساس دستورهای ابلاغ شده مرزبانی، جمهوری اسلامی ایران هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ است و نفس همین ادعاها که معلوم است توسط کسانی ساخته شده که حتی از وضعیت جدید در طرف ایرانی  مرز مشترک بی‌اطلاع هستند، نشان می دهد اصل موضوع تا چه اندازه ساختگی است.

اخبار مرتبط

icon news

ایران حمله تروریستی به نمازگزاران کابل را محکوم کرد

با صدور بیانیه‌ای ایران اقدام تروریستی حمله به نمازگزاران مسجد شیرشاه سوری کابل که من...

مرزبانان ایرانی در حادثه هریرود مداخله نداشته‌اند

محسن بهاروند، معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه اعلام کرد براساس تحقیقات...

تازه‌ترین اظهارات فرمانده هنگ مرزی درباره غرق شدن اتباع افغان

 فرمانده هنگ مرزی تایباد گفت: دشمنان با انتشار اخبار ساختگی و غیرواقعی درباره غرق شدن...

ایران روز خونین افغانستان را به مردم و دولت تسلیت گفت

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به حملات تروریستی که دیروز در افغانستان روید...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news