اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 21 تیر 1399
06 خرداد 1399 06 خرداد 1399
12:00 12:00

آزادی ۹۰۰ زندانی طالبان

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد 900 زندانی طالبان امروز از زندان‌های پلچرخی و بگرام آزاد خواهند شد. 

۹۰۰ زندانی طالبان امروز آزاد می‌شوند

به گزارش سلام نو، به نقل از ایرنا، رسانه های افغانستان اعلام کردند که در ادامه روند آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت، قرار است امروز نیز ۹۰۰ تن از آنان آزاد شوند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) امروز با بیان این مطلب افزود: این زندانیان از زندان‌های پلچرخی و بگرام آزاد خواهند شد. روز گذشته نیز ۱۰۰ زندانی طالبان رها شده بود.

جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی روز گذشته گفته بود که این صد زندانی طالبان برای پیشبرد تلاش‌های صلح به‌خصوص دوام آتش‌بس و آغاز فوری گفت وگوهای رودررو، آزاد شده‌اند.

این زندانیان گروه طالبان درحالی توسط دولت افغانستان آزاد می‌شوند که اشرف غنی رییس‌جمهوری روز عید فطر دستور آزادی ۲ هزار زندانی طالبان را به‌عنوان نشان‌ حسن نیت در برابر اعلام آتش‌بس در روزهای عید توسط این گروه صادر کرد.

پیش از این نیز اشرف غنی، فرمان رهایی ۵ هزار زندانی این گروه را صادر کرده بود.

گروه طالبان نیز از فرمان تازه اشرف غنی استقبال کرده و بار دیگر تاکید کرد که خواهان رهایی تمام ۵ هزار زندانی است که از آن‌ها در موافقتنامه صلح با آمریکا نیز یاد شده است.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر، در توئیتی نوشت که تمام ۵ هزار زندانی بر اساس موافقتنامه دوحه باید آزاد شوند تا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود و زمینه برای مراحل بعدی اجرای توافنامه صلح مساعد شود.
آزادی ۵ هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه‌ای است که در ۱۰ اسفند سال گذشته میان گروه طالبان و آمریکا به امضا رسید. قرار بود این روند در ۱۰روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود اما تا کنون به صورت کامل انجام نشده است.

اخبار مرتبط

icon news

سقوط پهپاد پاکستان در افغانستان

منابع افغانستانی اعلام کردند یک فروند پهپاد متعلق به ارتش پاکستان در خاک این کشور سقو...

تلفات آمریکا در افغانستان

پنتاگون اعلام کرد بیش از سه هزار تن از نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند...

کرونا جان نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان را گرفت

محمد یوسف غضنفر نماینده ویژه رئیس‌جمهوری افغانستان در امور بازرگانی در اثر ابتلا به ک...

همکاری طالبان و شاخه القاعده در شبه قاره هند

پنتاگون اعلام کرد طالبان با شاخه القاعده در شبه قاره هند در حال همکاری است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news