اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 22 تیر 1399
09 خرداد 1399 09 خرداد 1399
11:55 11:55

هوای تهران مطلوب است

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد هوای پایتخت در شرایط قابل قبول - سالم-  قرار دارد.

هوای روز جمعه تهران مطلوب است

مهر نوشت: آلاینده شاخص هوای پایتخت امروز (۹ خرداد ماه) نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است که در حال حاضر با میانگین ۶۸ در محدوده قابل قبول قرار دارد.

بر اساس این گزارش شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول (سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می‌شود، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد که در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می‌شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می‌یابد.

اخبار مرتبط

icon news

هوای تهران سالم شد

  شاخص کیفی هوای پایتخت روی عدد ۷۵ قرار گرفت و هوای پایتخت سالم شد.

جولان ازن در هوای پایتخت/منتظر آلودگی باشید

هوای تهران در طی شبانه‌روز گذشته با شاخص 111 آلوده بود و دلیل آن افزایش غلظت آلاینده ...

احتمال بارش پراکنده باران در تهران

فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی کشور، از بارش باران در تهران و شمال‌غرب کشور خبر...

پیش بینی وقوع رگبار باران در ۸ استان کشور

سازمان هواشناسی هشدار داد که احتمال وقوع رگبار موقت باران در هشت استان کشور وجود دارد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news