اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
09 خرداد 1399 09 خرداد 1399
14:19 14:19

مزایای رژیم غذایی گیاهی

از افراد مشهور گرفته تا ورزشکاران، افراد بسیاری از جدیدترین رژیم غذایی یعنی رژیم غذایی مبتنی بر گیاه استفاده می کنند. ترکیب این رژیم در سبک زندگی افراد می تواند هم برای سلامتی و هم محیط زیست مفید باشد. در دهه گذشته، تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان برنامه رژیم خود را تغییر داده و سعی در ایجاد سبک زندگی سالم داشته اند. طبق یک مطالعه، برنامه غذایی مبتنی بر گیاهان نسبت به سایر رژیم های غذایی نتیجه بهتری می دهد.

به طور قطع، یک رژیم غذایی مبتنی برسبزیجات شامل از بین بردن یا محدود کردن  گوشت، لبنیات و تخم مرغ ها، به حداکثر رساندن مصرف میوه و سبزیجات، و خوردن غذاهای کامل با حداقل کالری است. با توجه به مزایای آن، جای تعجب ندارد که میلیون ها نفر رژیم غذایی گیاهی را به عنوان بخشی از وعده غذایی روزانه خود انتخاب می  کنند.

پروتئین و پلی فنول در رژیم غذایی گیاهی

سویا ، توفو، حبوبات و آجیل انتخاب های رایج در میان افرادی است که به دنبال پروتئین تولید شده به طور طبیعی هستند. در این غذاها ریز مغذی هایی به نام پلی فنول وجود دارد که ممکن است پیشرفت آلزایمر را کند نماید. علاوه بر موارد ذکر شده، پلی فنول ها را می توان در شکلات تیره، چای سیاه و سبز و انواع توت ها نیز جستجو کرد.

رژیم غذایی گیاهی و پیشگیری از دیابت نوع 2

پیروی از رژیم غذایی گیاهی، رویکرد بسیار خوبی برای پیشگیری و مدیریت دیابت نوع 2 است. خوردن طبیعی باعث کنترل قند خون (A1C) می شود. رژیم های غذایی گیاهی کمترین ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند و تنها 2.9٪ تشخیص داده شده اند.

دیگر مزایای رژیم غذایی گیاهی

آلزایمر، زوال عقل و دیابت تنها بیماری هایی نیستند که یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاه می تواند به جلوگیری از آن ها کمک کند. بسیاری از انواع رژیم های گیاهی ممکن است خطر ابتلا به هرنوع سرطان را کاهش دهند، به خصوص سرطان های روده بزرگ و دستگاه گوارش.

رژیم غذایی با میوه، سبزیجات و لبنیات کم چرب فشار خون را کاهش می دهد. از این رو، گیاهخواران کمتر در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند. یک رژیم غذایی کامل و گیاهی به کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و سایر بیماریهای قلبی عروقی کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

icon news

شش منبع طبیعی کلسترول برای افزودن به رژیم غذایی

رژیم غذایی شما تأثیر مفیدی بر کلسترول و سایر عوامل خطر دارد. چندین ماده غذایی وجود دا...

بیماران کلیوی باید چه مواد غذایی مصرف کنند؟

افراد در هر بیماری باید مواد غذایی خاصی را مصرف کنند. در بیماران کلیوی نیز این برنامه...

اجتناب از شش ماده غذایی برای کاهش وزن

غذاهایی که می خورید می توانند، تأثیر عمده ای بر وزن شما داشته باشند. برخی غذاها مانند...

اکنون زمان مناسبی برای جایگزین کردن گوشت است

بسیاری از فروشگاه ها به دلیل کمبود گوشت گاو، دیگر قادر به تولید همبرگر نیستند. چه چیز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news