اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 17 تیر 1399
09 خرداد 1399 09 خرداد 1399
20:32 20:32

نخست وزیر مالزی از حزبی که پایه گذارش بود اخراج شد

ماهاتیر محمد، نخست وزیر کهنه کار مالزی از سوی اعضای حزبش که خود پایه گذار آن بوده به خاطر عدم حمایت از دولت این کشوراخراج شد. این رخداد بسیار کم سابقه و قابل توجه است!

به گزارش سلام نو به نقل از پایگاه الجزیره، ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی از جانب حزب سیاسی که خودش به پایه گذاری آن کمک کرده بود اخراج شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که او در جریان یک جلسه پارلمانی به تاریخ ۱۸ مه روی صندلی مخالفان نشست.

حزب حاکم مالزی موسوم به حزب برساتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: عضویت ماهاتیر محمد در این حزب لغو شده و این مسئله فورا اجرایی می‌شود. گزارش شده که ماهاتیر محمد صرفا به این خاطر که از دولت فعلی مالزی که محی الدین یاسین رئیس حزب برساتو نخست وزیرش است از حزبش اخراج شده است. این در حالیست که خود او پیشتر رئیس حزب بوده است.

حزب برساتو در نامه‌ای که در سطحی وسیع در شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا کرده تصریح کرد: ماهاتیر محمد بعد از آنکه نشان داد رهبری محی الدین را هم به عنوان نخست وزیر و هم رئیس حزب با نشستن کنار مخالفان در نشست چند روز پیش پارلمان رد می‌کند خود به خود از عضویت حزب کنار گذاشته شد. یک دستیار محی الدین یاسین تایید کرد که این نامه معتبر است. دفتر ماهاتیر محمد از واکنش فوری به درخواست برای اظهار نظر خودداری کرده و به گفته یک دستیار وی او هنوز خودش نامه را ندیده است. این اقدام محی الدین یاسین به عنوان تلاشی برای تحکیم قدرتش و رفع هر گونه چالش احتمالی برای نخست وزیری نوپای خود نگریسته می‌شود. ماهاتیر محمد که در حال حاضر حدود ۹۵ سال سن دارد قدیمی‌ترین رهبر دولت در جهان تا همین چند وقت پیش به حساب می‌آمد، اما در ماه فوریه به شکلی غیرمنتظره از سمتش کنار رفت و این امر یک نزاع بر سر قدرت را در پی داشت با این حال این بحران بعد از نامزدی محی الدین برای نخست وزیری پایان یافت.

محی الدین یاسین کسی است که همراه با ماهاتیر حزب برساتو را پایه گذاری کرد و بعدا به یک ائتلاف چهار حزبی که پیروز انتخابات ۲۰۱۸ شد پیوست. محی الدین در حال حاضر رهبر دولت ائتلافی جدیدی است که از سوی حزبی که زمانی تحت رهبری نجیب رزاق از مخالفان ماهاتیر محمد قرار داشت واقع شده است. ماهاتیر محمد تلاش داشت در تاریخ ۱۸ مه پارلمان مالزی به منظور دادن رای اعتماد به محی الدین یک رای گیری برگزار کند، اما طرح بعدا به تعویق افتاده و کنار گذاشته شد.

اخبار مرتبط

icon news

ماهاتیر محمد: اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر سابق مالزی اعلام کرد مالزی هرگز رژیم اسرائیل را به رسمیت نمی‌...

روحانی و نخست وزیر مالزی درباره برجام مذاکره کردند

حسن روحانی رئیس جمهورایران و محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی در گفت و گویی تاکید کرد...

ماهاتیر محمد از مقاومت ایران در برابر تحریم‌ها تقدیر کرد

نخست‌وزیر مالزی اعلام کرد از ایران بخاطر حفظ استقلال خود به رغم تحریم‌های آمریکا تقدی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news