اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 22 تیر 1399
11 خرداد 1399 11 خرداد 1399
11:22 11:22

کیت ایرانی کرونا را در ۵۵ دقیقه تشخیص می دهد!

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی کیتی برای تشخیص کرونا شده اند که دقت آن ۲.۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از کیت‌های وارداتی است.

ساخت کیت تشخیص مولکولی کرونا در ۵۵ دقیقه

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کیتی را طراحی کردند که می‌تواند در عرض ۵۵ دقیقه ویروس کرونا را تشخیص دهد.

به گزارش ایلنا، امیر عباس اسماعیل زاده مدیر شرکت دانش بنیان «سلامت یار بهشت دایان» گفت: این شرکت، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در خصوص بیماری سرطان در زمینه تشخیص و درمان آغاز کرد.

وی با بیان اینکه در این شرکت روی ۳ سرطان شایع «سرطان ریه ، پستان و کولون» تمرکز دارد، بیان کرد: تا در این راستا بتوانیم کیت های تشخیصی را طراحی کنیم.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع بیماری کرونا ، تمامی فعالیت های خود را در زمینه سرطان کنار گذاشتیم و به سرعت در صدد راهی برای تشخیص این ویروس برآمدیم.

به گفته وی، با پژوهش های شبانه روزی توانستیم کیتی مولکولی به روش   real-time pcrرا طراحی کنیم که بتواند در کمترین زمان و با کمترین میزان ویروس ، ویروس را در مخاط بیمار شناسایی کند.

اسماعیل زاده خاطر نشان کرد: بعد از طراحی و ساخت کیت‌های مورد نظر درخواست خود را به اداره تجهیزات پزشکی فرستادیم و طی نامه ای کیت مورد نظر را به انسیتو پاستور طبق مقررات اداره کل تجهیزات پزشکی به این مجموعه جهت بررسی کمی و کیفی تحویل دادیم.

وی ادامه داد:خوشبختانه تاییدیه کیت تشخیص مولکولی توسط انستیتو پاستور را اخذ کردیم و آنرا به اداره کل تجهیزات پزشکی ارسال کردیم؛ اکنون در حال اخذ مجوز تولید هستیم تا بتوانیم بعد ازآن به تولید انبوه برسیم.

مدیر این هسته فناور خاطرنشان کرد: تا کنون از کشور های مختلف مانند آذربایجان، ترکیه، رومانی، اسپانیا و انگلستان پیشنهاد هایی برای صادرات داشته‌ایم که در حال اقدام جهت اخذ ce اروپا جهت صادرات هستیم.

وی خاطر نشان کرد: این کیت نه تنها می‌تواند روند تشخیص را در کشور سرعت بخشد، بلکه می‌تواند ارز آوری بسیار زیادی را برای کشور داشته باشد.

مدیر شرکت عنوان کرد: دقت کیت‌های طراحی شده در این شرکت بین ۲.۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از کیت‌های وارداتی است.

وی با بیان اینکه ساخت کیت‌های مولکولی در این شرکت، به روش LAMP است، خاطر نشان کرد: همه افراد می‌توانند در آزمایشگاه‌های غیر تخصصی نیز این تست را با کیتی که طراحی کرده‌ایم، انجام دهند، زیرا که فرد بزاق خود را در داخل کیت ریخته و پس از گرما دهی به مدت ۱ ساعت با تغییر رنگ می‌توان به مثبت و منفی بودن COVID-۱۹ در فرد پی ببرد.

اخبار مرتبط

icon news

عروسی عزا شد/کرونا پدر و مادر عروس و داماد را کشت

جواد آقازاده ‌رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی آذربایجان‌غربی، از مرگ ...

سازمان غذا و دارو : پزشکان رمدسیویر برای کرونا تجویز نکنند

دکتر محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از همکاران پزشک خواهش می‌کنیم که ر...

جزئیات تولید یک داروی درمان کرونا در ایران

محمد طبرسی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: نتایج یک دارو برای درمان کرونا که ضدا...

موج دوم کرونا بسیار سنگین‌تر از موج اول است

دکتر حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: موج دوم کرونا بسیار سنگین‌تر از مو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news