اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
11 خرداد 1399 11 خرداد 1399
13:19 13:19

احضار کاردار اتیوپی در سودان

وزارت خارجه سودان، کاردار اتیوپی را در پی وقوع درگیری مرزی میان دو کشور احضار کرد.

سودان کاردار اتیوپی را احضار کرد

به گزارش سلام نو، به نقل از ایسنا، وزارت خارجه سودان اعلام کرد، کاردار اتیوپی را در پی وقوع درگیری مرزی میان دو کشور احضار کرده است.

وزارت خارجه سودان کاردار اتیوپی را در اعتراض به آنچه نفوذ نیروهای ارتش اتیوپی و حمله به شهروندان و نیروهای سودانی در منطقه «الفشقه» خواند، احضار کرد.

روز پنجشنبه گذشته اردوگاهی در استان "القضارف" سودان در شرق این کشور  هدف گرفته شد. نیروهای سودانی طی دوره‌های مختلف با شبه‌نظامیان اتیوپی درگیر شده‌اند و مقامات انتقالی کنونی در خارطوم به دنبال طرد این گروه‌ها هستند.

وزارت خارجه سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد، در جریان این حمله تعدادی از افسران، نیروهای ارتش و شهروندان سودانی از جمله کودکان کشته و زخمی شدند. در این بیانیه همچنین آمده است که این حمله زمانی که خارطوم در حال آمادگی برای برگزاری دومین نشست کمیته مشترک برای مسائل مرزی بود، رخ داد.

پیشتر، عامر محمد الحسن، سخنگوی نیروهای مسلح سودان گفت: نیروهای ارتش اتیوپی در غرب رودخانه "عطبره" با نیروهای ما درگیر شدند که طی این درگیری یک افسر کشته و شش تن نیز زخمی شدند.

خارطوم اخیرا اعلام کرد با آدیس‌آبابا برای ترسیم مرزهای دو کشور به توافق رسیده است و قرار است کمیته مشترک در ماه اکتبر فعالیت خود را برای مشخص کردن مرزها آغاز و مارس ۲۰۲۱ آن را به پایان برساند.

از سوی دیگر، گروه آزادی و تغییر با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تجاوزات مکرر اتیوپی به مرزهای شرقی سودان، از آدیس‌آبابا خواست تا مانع ایجاد تنش در روابط دو کشور شود.

در این بیانیه همچنین آمده است، این تجاوزات به عنوان امتداد سلسله تجاوزاتی که اخیرا روند آن افزایش یافته است، رخ داد. در این بیانیه رهبری اتیوپی خواستار دوری از هر آنچه که باعث تیره و تار شدن روابط میان دو کشور می‌شود، شد.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است: ما از تلاش‌های دولت انتقالی در فعالسازی کانال‌های راه‌حل‌ دیپلماتیک سیاسی که تجاوزات را متوقف کند و حاکمیت ملی ما را حفظ کند، حمایت می‌کنیم.

اخبار مرتبط

icon news

نوشیدن الکل برای غیر مسلمانان در سودان آزاد شد

در پی اصلاحات گسترده‌ای در سودان غیرمسلمانان این کشور اجازه نوشیدن مشروبات الکلی را پ...

اصلاح قانون اساسی سودان به نفع زنان

وزارت دادگستری سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد بندهایی از قانون اساسی این کشور که موجب خ...

رایزنی نخست‌وزیر سودان و منوچین درباره سد النهضه

نخست‌وزیر سودان و وزیر خزانه‌داری آمریکا درخصوص موضوع مورد مناقشه سد النهضه میان سودا...

حمله نظامی جدید اتیوپی به سودان

 نیروهای سودانی حمله مسلحانه جدید اتیوپی در منطقه "العلاو" واقع در استان "القضارف" را...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news