اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
12 خرداد 1399 12 خرداد 1399
19:56 19:56

چگونه می توان چربی اطراف شکم را از بین برد؟

بهترین راه برای حفاظت از قلب و کاهش خطر دیابت، پیشگیری از تجمع چربی شکم است. سعی کنید چربی اطراف شکم تان زیاد نشود، زیرا زمانی که بافت چربی ایجاد شود، دیگر نمی توان آن را از بین برد، فقط می توان آن را کاهش داد.

1. کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید

محدود کردن کربوهیدرات روشی بسیار موثری برای از دست دادن چربی است.

مطالعات بیشماری این موضوع را ثابت کرده اند. وقتی افراد کربوهیدرات ها را حذف می کنند، اشتهای شان کاهش می یابد و وزن کم می کنند. رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کاهش 2 تا 3 برابر وزن بیشتر از رژیم های غذایی کم چربی می شوند. این حتی در شرایطی که به افراد اجازه داده شده، که به اندازه دلخواه کربوهیدرات بخورند، نیز اتفاق افتاده است. افرادی که رژیم کم چربی را رعایت می کنند، هم از نظر کالری و  هم از نظر گرسنگی محدود تر هستند.

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، همچنین منجر به کاهش سریع وزن آب در بدن می شوند. مطالعاتی در مورد مقایسه رژیم های کم کربوهیدرات و کم چربی وجود دارد، که نشان می دهد، رژیم های کم کربوهیدرات به طور خاص چربی را در شکم، اطراف اندام ها و کبد از بین می‌برند. این بدان معنی است که بخش ویژه ای از چربی های از دست رفته در رژیم کم کربوهیدرات، باعث چربی شکمی و عوامل خطرناک و بیماری‌ زا می شوند.

اجتناب از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند، شکر، آب نبات، نان سفید و غیره توصیه می شود، به خصوص اگر پروتئین زیاد مصرف می کنید. با این حال، اگر نیاز به کاهش وزن سریع دارید، پس از کاهش وزن کربوهیدرات، افت وزن خود را در روز 50 گرم در نظر بگیرید. این روش باعث می شود، بدن دچار کتوز شود و اشتها را از بین ببرد و شروع به سوختن چربی ها کند.

البته رژیم های کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، فواید سلامتی دیگری نیز دارند. به عنوان مثال آن ها می توانند، در بیماران دیابتی نوع 2 اثرات نجات دهنده ای در زندگی آن ها داشته باشند. مطالعات نشان داده اند، حذف کربوهیدرات برای خلاص شدن از چربی در ناحیه شکم، اطراف اندام ها و کبد موثر است.

۲. غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید

فیبر غذایی بیشتر یک ماده گیاهی غیر قابل هضم است. اغلب ادعا می شود، خوردن مقدار زیادی فیبر می تواند، به کاهش وزن کمک کند. این درست است، اما باید در نظر داشته باشید، که همه فیبرها یکسان نیستند.

به نظر می رسد، آن ها بیشتر الیاف محلول و چسبناکی هستند، که بر روی وزن شما تاثیر دارند. این ها در واقع  الیافی هستند، که مولکول های آب را به هم می چسبانند و یک ژل ضخیم تشکیل می دهند، که وارد روده می شود. این ژل می تواند حرکت غذا را از طریق دستگاه گوارش بطور چشمگیری کاهش داده و هضم و جذب مواد مغذی را کندتر کند. نتیجه نهایی اینکه، شما احساس سیر بودن و کاهش اشتها در طولانی مدت خواهید داشت.

دانستنی هایی در رابطه با فیبر

طبق یک بررسی،  14 گرم فیبر اضافی در روز به کاهش 10 درصدی مصرف کالری و کاهش وزن تا 2 کیلوگرم در طی 4 ماه مرتبط است.

در یک مطالعه 5 ساله، خوردن 10 گرم فیبر محلول در روز به کاهش 3.7 درصد چربی در اطراف شکم منجر شد. آنچه این مطالعه نشان می دهد این است، که فیبر محلول ممکن است به ویژه در کاهش چربی های مضر شکم هم موثر باشد.

بهترین راه برای دریافت فیبر بیشتر، خوردن بسیاری از غذاهای گیاهی مانند سبزیجات و میوه ها است. همچنین حبوبات و برخی از غلات مانند جو کامل منبع خوبی از فیبر هستند. حتی می توانید، یک مکمل فیبر مانند گلوکومانان را امتحان کنید. این یکی از پرمخاطب ترین فیبرهای غذایی موجود است. در چندین مطالعه نشان داده شده است، فیبرها باعث کاهش وزن می شوند. شواهدی وجود دارد، که نشان می دهد، فیبر در رژیم غذایی محلول باعث کاهش چربی شکم می شود. این امر می تواند، باعث بهبود اساسی در سلامت متابولیک و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری شود.

اخبار مرتبط

icon news

6 تمرین ساده برای کاهش وزن

سی دقیقه تمرین منظم در خانه می‌تواند باعث شگفتی‌هایی در روند کاهش وزن شما شود. در ادا...

اجتناب از شش ماده غذایی برای کاهش وزن

غذاهایی که می خورید می توانند، تأثیر عمده ای بر وزن شما داشته باشند. برخی غذاها مانند...

آیا واقعاً می توانید فیبر زیادی مصرف کنید؟

فیبر محلول،  آب را جذب  و در هنگام هضم، ماده ای مشابه ژل را با مواد غذایی تشکیل می ده...

چربی بیش از حد شکم، مغز را کوچک می کند

حمل چربی اضافی در اطراف کمر، خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی و ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news