اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
14 خرداد 1399 14 خرداد 1399
09:50 09:50

ماجرای سقط جنین مادران باردار یک روستا از بی آبی

محمد شکارچی، دهیار روستای بشیر آباد تربت جام گفت: روستای ما دارای آب لوله کشی نیست و مردم برای تامین آب مورد نیاز خود باید از چشمه یا قنات در فاصله ۷۰۰ متر تا یک و نیم کیلومتری آب را بر دوش‌شان حمل کنند.

بشیرآباد تربت جام در تب بی آبی می‌سوزد/ سقط جنین پنج مادر باردار برای تهیه آب آشامیدنی

دهیار روستای بشیر آباد تربت جام گفت: زنان روستا به ناچار از قنات یا چشمه ای که فاصله آنها به ترتیب ۷۰۰ متر و یک و نیم کیلومتر است آب را بر دوش‌شان حمل می کنند که باعث شده اکثر زنان روستا مبتلا به دیسک کمر و آرتروز گردن شوند و حتی باعث سقط جنین پنج مادر باردار شده است.

به گزارش سلام نو، محمد شکارچی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ، درباره مشکل بی آبی این روستا می گوید: این روستا دارای آب لوله کشی نیست و از سال ۱۳۸۲ آبرسانی این روستا توسط تانکر انجام می شود و اکنون اداره آبفای شهرستان هر روز یک تانکر ده هزار لیتری در مخزن بتنی روستا تخلیه می‌کند که این آب کفاف مصرف حتی ۵۰ درصد مردم روستا را هم نمی‌دهد و بقیه مردم روستا برای تامین آب به سراغ قناتی که آبش بهداشتی نیست یا چشمه ای که در یک و نیم کیلومتری روستا قرار دارد، می روند.

دهیار بشیرآباد در ادامه می گوید: اداره آبفای شهرستان از ابتدای امسال بابت هر تانکر آب درخواست مبلغی حدود یک میلیون ریال کرده است که این مبلغ در توان بودجه دهیاری و مردم روستا نیست و این اداره تهدید کرده است در صورت عدم پرداخت این مبلغ دیگر به شما آب نخواهیم داد.

وی ادامه داد : در زلزله ای که در سال ۱۳۸۲ در منطقه رخ داد و روستا دارای خساراتی شد ، طرح جابجایی روستایی مطرح و انجام شد و در این طرح کلیه زیرساخت‌ها از جمله میدان ، آسفالت معابر ، اسکلت بناها و شبکه گذاری لوله آب رعایت شده و از سال ۱۳۹۱ این روستا دارای کد پروژه آبرسانی است که فقط زیرسازی آن در همان سال انجام و بعد تعطیل شده و تاکنون هیچ اقدامی برای تکمیل پروژه صورت نگرفته است.

photo_2020-06-02_16-18-59

شکارچی گفت : با توجه به کمبود آب مردم این روستا کشاورزی ندارند و اکثرا دامدارند و برخی از مردان و جوانان روستا برای کار به مشهد می روند و زنان روستا به ناچار از قنات یا چشمه ای که فاصله آنها به ترتیب ۷۰۰ متر و یک و نیم کلیومتر است آب را به وسیله فرغون یا بر دوش‌شان حمل می‌کنند که باعث شده اکثر زنان روستا مبتلا به دیسک کمر و آرتروز گردن شوند و حتی باعث سقط جنین پنج زن باردار شده است.

دهیار روستای بشیرآباد ادامه داد : در پنج کیلومتری روستا چشمه ای وجود دارد که دارای آب مناسبی است و دامداران روستای تیمنک در فصل چرا از آن استفاده می کنند و در بقیه فصول سال از  این آب هیچ استفاده ای نمی‌شود و آب رها است و درخواست دادیم از این چشمه برای تامین آب روستای اقدام شود که امیدواریم این موضوع مورد توجه مسئولان شهرستان قرار گیرد.

تامین آب بشیرآباد ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهرستان تربت جام نیز گفت : در روستای بشیرآباد از اول انقلاب تاکنون یک بار آبرسانی در دهه ۸۰ از محل چشمه های بالادست روستا انجام شده است اما به علت خشکسالی و عدم منابع آب پایدار اکثر چشمه ها و قنات هایی که در گذشته وجود داشته خشک شدند و اکنون آبرسانی به صورت سیار انجام می شود.

محسن عبداللهی افزود: برای آبرسانی روستای بشیرآباد یک حلقه چاه در پایین دست روستای چشمه گل در برنامه کاری قرار دارد که در قالب مجتمع آبرسانی چشمه گل است و روستاهای چشمه گل ، کلاته الله رسان ، چنگ آباد ، یخک و بشیرآباد را شامل می شود که اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان نیاز دارد که اگر این اعتبار در اختیار ما قرار گیرد آبرسانی به این پنج روستا انجام می شود.

وی ادامه داد : تا یک و نیم سال گذشته سه تانکر فلزی ثابت در این روستا داشتیم و آب در این تانکرها تخلیه می شده که مردم با ظرف آب مورد نیاز خود را برداشت می کردند و با اصرار دهیار روستا از یک سال و نیم گذشته آب در مخزن بتنی روستا تخلیه می‌شود.

عبداللهی ادامه داد : ما به دهیار روستا هشدار دادیم که در صورت تخلیه آب در مخزن بتنی پایین دست روستا آب خواهد داشت اما آب به بالا دست روستا نخواهد رسید چون شیب به سمت پایین دست روستاست و فشار آب پایین است و صورتجلسه آن نیز موجود است.

رئیس آبفای تربت جام درباره آبرسانی روستای بشیرآباد از محل چشمه های تاریک دره که در پنج کیلومتری روستاست گفت : چشمه های تاریک دره در اختیار گله های گوسفند روستای تیمنک سفلی ( این روستا در ۹ کیلومتری بشیرآباد و ۵ کیلومتری چشمه قرار دارد ) است و اگر بخواهیم آب شرب بشیرآباد را از آن محل تامین کنیم نیاز به مطالعات دارد و در صورتی که آب چشمه پاسخگو باشد و مشکل اجتماعی نداشته باشد نیاز به حفر قنات و ۸ کیلومتر خط انتقال دارد که به اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان نیاز دارد.

عبداللهی درباره اخذ آب بهاء گفت : از آنجا که شرکت آب و فاضلاب از ابتدای امسال خصوصی شده است برای تامین بخشی از هزینه های شبکه آبرسانی بابت فروش به هر مشترکی حداقل هزینه را باید دریافت کنیم که این هزینه نیز در خود شبکه آبرسانی شهرستان هزینه می شود.

رئیس شرکت آب و فاضلاب تربت جام گفت : این شرکت بدون هماهنگی با فرمانداری و استان هیچ اقدام خودسرانه ای انجام نمی‌دهد و ما تا بحال هیچ تهدیدی بابت قطعی آب انجام ندادیم بلکه بصورت مکتوب به بخشداری ها بابت عقد قرارداد نامه زدیم و دوستانی هم که تاکنون مراجعه نکردند آبرسانی همچنان انجام می‌شود و با فرمانداری صحبت کردیم که از برخی روستاها آب بهاء اخذ نشود که بشیرآباد یکی از این روستاهاست.

بشیرآباد یکی از روستاهای دهستان جامرود بخش مرکزی شهرستان تربت جام است که در ۲۷ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد و دارای ۱۳۲ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ نفر است که از آب آشامیدنی لوله کشی محروم است و سالهاست با مشکل بی آبی روبرو است و طاقت مردم این روستا را طاق کرده است.

اخبار مرتبط

icon news

سقط جنین 20 زن در یک روستا به دلیل حمل آب

مردم روستای بشیرآباد در ۲۷ کیلومتری شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی از مشکل بی ...

پلمب خانه پیرزن نابینا و فرزند معلول با بلوک سیمانی!+عکس

 در پی انتشار عکس و مطلبی در فضای مجازی مبنی بر پلمب خانه پیرزن نابینا و فرزند معلول ...

سیل راه 18 روستای سیستان را مسدود کرد/ جابه‌جایی روستاها به صرفه‌تر از جاده سازی است!

سیل دی ماه سال گذشته راه ارتباطی 18 روستای شهر قصرقند در سیستان و بلوچستان را مسدود ک...

آماری عجیب از مهاجرت روستاییان

آمارها نشان می‌دهد سالانه ۳۳۱ هزار نفر از روستاها مهاجرت می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news