اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 22 تیر 1399
14 خرداد 1399 14 خرداد 1399
12:40 12:40

کرونا مغز را هم آلوده می کند!

کروناویروس یک بیماری تنفسی است اما می تواند مغز را نیز آلوده کند و منجر به بروز علائم عصبی مشکل‌ساز شود.

۷ نشانه وقتی کرونا به مغز می‌زند!

شاید کووید-۱۹ را به عنوان یک بیماری تنفسی در نظر بگیرید که البته درست است زیرا کروناویروس جدید به ریه‌های انسان حمله می‌کند.

به گزارش ایسنا، «عصر ایران» به نقل از «ایت دیس» نوشت: دانشمندان، پزشکان و بیماران در حال کشف این مساله هستند که کووید-۱۹ می‌تواند مغز را نیز آلوده کند و به بروز علائم عصبی مشکل‌ساز در افراد در هر سنی منجر شود.

سکته مغزی یا علائم شبه سکته مغزی دارید

اگر دشواری در تکلم و درک، فلج یا بی‌حسی در صورت، دست یا پا، یا بروز مشکلات ناگهانی در دید خود را تجربه می‌کنید باید کمک پزشکی فوری دریافت کنید. مطالعات نشان داده‌اند که در نتیجه افزایش لخته‌شدن خون، سکته‌های مغزی با کووید-۱۹ پیوند خورده‌اند و حتی افراد جوان بدون عوامل خطر قبلی برای سکته مغزی نیز وجود لخته خون در سرخرگ‌‌های مغز را تجربه کرده‌اند. این گاهی اوقات بلافاصله و گاهی اوقات پس از ۱۰ روز از ابتلا به عفونت رخ داده است.

با روان‌آشفتگی مواجه هستید

اگر با روان‌آشفتگی مواجه هستید که با بی‌قراری، توهم و عدم انسجام فکر و گفتار تعریف می‌شود، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است زیرا ممکن است با یکی از نشانه‌های کووید-۱۹ مواجه باشید. در برخی موارد، بیماران روان‌آشفتگی را حتی پیش از شکل‌گیری تب یا بیماری تنفسی تجربه کرده‌اند.

سردرد تپشی دارید

سردرد در کنار تب و لرز، سرفه خشک و تنگی نفس یکی از علائم اصلی کووید-۱۹ است. یکی از بیماران مبتلا به این بیماری سردردهای خود را شبیه چکشی درون سرش که تلاش می‌کند راه خود را به بیرون باز کند، توصیف کرده بود.

تشنج دارید

اگر سردرگمی موقتی، حرکات غیر قابل کنترل دست‌ها و پاها، از دست دادن هوشیاری یا آگاهی، یا علائم شناختی یا احساسی، مانند تب، اضطراب یا دژاوو را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی با بررسی علائم عصبی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ دریافتند که ۹ درصد آنها از تشنج رنج می‌برند.

سرگیجه دارید

حداقل چهار درصد از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مورد مطالعه قرار گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی دارای سرگیجه بودند. این ممکن است به دلیل سطوح پایین‌تر اکسیژنی باشد که به مغز می‌رسد.

حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده‌اید

از دست دادن حس چشایی یا بویایی نیز شرایطی عصبی است. حس بویایی اغلب تا روز سوم آلوده شدن به کروناویروس جدید از دست می‌رود و بیماران بسیاری به طور همزمان حس چشایی خود را نیز از دست می‌دهند.

وضعیت روانی شما تغییر کرده است

اگر تغییر در عملکرد فکری، احساسی، روانی و شخصیتی خود را تجربه می کنید که به طور معمول با تغییرات رفتاری همراه است، ممکن است به انسفالوپاتی مبتلا شده باشید. انسفالوپاتی اصطلاحی در برگیرنده شرایطی است که بر مغز تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ دچار سردرگمی شده و از سردرد شکایت داشت. وی تنها می‌توانست موارد معدودی مانند نام خود را به پزشکان بگوید و با گذشت زمان میزان پاسخگویی وی هرچه بیشتر کمتر می‌شد. اسکن‌های مغزی تورم غیرعادی و التهاب در چند بخش مغز وی و همچنین مرگ سلول‌ها در بخش‌هایی کوچک‌تر را نشان دادند.

اخبار مرتبط

icon news

کرونا جان ۱۸۸ ایرانی را در ۲۴ ساعت گذشته گرفت

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته کرونا جان 188 نفر را گ...

لیپوساکشن شانس زنده ماندن در برابر کرونا را افزایش می‌دهد

 تحقیقی در اسپانیا نشان داد لیپوساکشن شانس زنده ماندن را در برابر کرونا را افزایش می ...

کرونا تمام شدنی نیست

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اعلام کرد این بیماری تمام شدنی...

وضعیت تهران نگران کننده شد / احتمالا طرح ترافیک در چند روز آینده لغو می‌شود

رضاکرمی محمدی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: فکر می‌کنم این هفته محدودیت‌ها ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news