اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
14 خرداد 1399 14 خرداد 1399
13:20 13:20

شیوع کرونا در خرداد ماه بیشتر می شود

دکتر مجتبی کلانتر، سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: یکی از دلایل شیوع بیشتر کرونا در استان خوزستان اعمال محدودیت در زمانی بود که وارد پیک کرونا نشده بودیم و برداشتن آن در زمان پیک کرونا بود.

پیش‌بینی روند افزایشی شیوع کرونا تا آخر خردادماه

سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر از پیش‌بینی روند افزایشی شیوع کرونا تا آخر خردادماه خبر داد.

به گزارش سلام نو، دکتر مجتبی کلانتر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در یک ماه اخیر، وضعیت بیماری کووید ۱۹ در شوشتر سیر صعودی داشته و تعداد بیماران سرپایی و بستری افزایش یافته است البته یکی از دلایل افزایش تعداد موارد سرپایی، افزایش تعداد نمونه‌گیری‌ها از اوایل اردیبهشت‌ماه بوده است.

وی افزود: هفته گذشته بیشترین موارد بستری در شوشتر را داشتیم و گاهی ۸۰ درصد ظرفیت تخت‌های اختصاص یافته برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) تکمیل می‌شد اما خوشبختانه فعلا با کاهش تعداد مراجعان به بیمارستان مواجه هستیم و تعداد موارد بستری نیز نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است. روز گذشته (سه‌شنبه) نیز ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت تخت‌های تخصیص یافته به کرونا در بیمارستان پر شده بود.

کلانتر ادامه داد: آمار مراجعان با علائم تنفسی زیاد است اما تنها بخشی از آنها به کرونا مبتلا هستند. انتظار می‌رود در روزهای آینده یعنی تا آخر خردادماه مجددا روند شیوع کرونا افزایشی باشد اما از اوایل تیرماه انتظار روند کاهشی داریم.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر با اشاره به دلیل روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا، گفت: در خوزستان در حالی که هنوز پیک بیماری وارد استان نشده بود، محدودیت‌های تردد اعمال شدند و با توجه به وضعیت اقتصادی، زمانی محدودیت‌ها رفع شد که پیک بیماری وارد خوزستان شده بود و این مساله یکی از دلایل افزایش موارد بوده است.

کلانتری با اشاره به ابتلای کودکان (زیر ۱۲ سال) به کرونا، گفت: در اوایل شیوع کرونا در جهان، گزارشی از ابتلای کودکان به کرونا دیده نشده بود اما با شیوع کرونا در ایران، مواردی از ابتلای کودکان داشتیم. در شوشتر حتی ابتلای نوزاد ۹ ماهه یا کودک چهار ساله به کرونا نیز داشته‌ایم اما خوشبختانه تاکنون مرگ کودک ناشی از کرونا نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه گروه‌های پر خطر، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند، گفت: افراد دارای بیماری زمینه‌ای و افراد بالای ۶۵ سال گروه پرخطر هستند و در صورت ابتلا و عدم مراجعه به مراکز درمانی احتمال فوت آنها وجود دارد. در ابتدای شیوع کروناویروس برخی با تاخیر به مرکز درمانی مراجعه می‌کردند و دیگر نمی‌توانستیم برای آنها کاری کنیم. اکنون بیماران زودتر و به موقع به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند اما افراد با سن بالا شانس کمتری برای درمان دارند.

اخبار مرتبط

icon news

خارش پوست از علائم کرونا است

محققان در لندن با مطالعه 20 هزار پرونده کرونایی متوجه شدند که خارش و علائم پوستی نیز ...

این دردها نشانه ابتلا به کرونا هستند

دکتر افشین اسدی، پزشک عمومی گفت: بیماران کرونایی تا ۱۰ روز ناقل ویروس هستند و کمر درد...

حضور حداقلی کارکنان آسیب‌پذیر در محل کار

علیرضا زالی رئیس ستاد کرونای تهران، در نامه ای به استاندار تهران درخواست کرد که کارکن...

علائم کرونا در کودکان را بشناسید

دکتر کیقباد قدیری، فوق تخصص بیماریهای عفونی اطفال گفت: علائم کرونا در کودکان در فصل ت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news