اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
17 خرداد 1399 17 خرداد 1399
12:05 12:05

آغاز تنش میان دو کره

واحد جبهه متحد کره شمالی اعلام کرد در پی انتشار و توزیع اوراق و بیانیه‌ها علیه این کشور، دفتر ارتباطی دو کره در مجتمع مرزی کایه سونگ را تعطیل کرد.

دو کره مجددا به جان هم افتادند

به گزارش سلام نو؛ به نقل از ایرنا، ‌همزمان با بالا گرفتن تنش ها میان دو کره، واحد جبهه متحد کره شمالی روز شنبه در بیانیه ای از تعطیلی قریب الوقوع دفتر ارتباطی دو کره در مجتمع مرزی "کایه سونگ" خبر داد.

این بیانیه پس از آن منتشر می شود که "کیم یو جونگ" خواهر رهبر کره شمالی تهدید کرد اگر کره جنوبی به انتشار و توزیع اوراق و بیانیه ها علیه این کشور ادامه دهد، پیونگ یانگ از توافقنامه نظامی دوجانبه خارج خواهد شد و این دفتر را تعطیل خواهد کرد.

در بیانیه تاکید شده است که کره شمالی مسلما از این دفتر ارتباطی خارج خواهد شد و پیرو آن تدابیر دیگری برای مقابله با شرایط شکل گرفته اتخاذ خواهد کرد.

بنا به این بیانیه که خبرگزاری کره شمالی روز شنبه منتشر کرده است تا زمانی که این «چرخه شیطانی رویارویی» وجود دارد عزم کره شمالی برای چنین اقداماتی راسخ است و خواهر رهبر کره شمالی برای اقدامات ذی ربط فرمان داده است.

کره جنوبی چند روز قبل اعلام کرد که بزودی با کسب مجوز از پارلمان، «تبلیغات مرزی ضد کره شمالی» را متوقف خواهد کرد اما به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، بیانیه امروز نشان دهنده افزایش فشارهای پیونگ یانگ بر سئول برای اقدامات فوری است.

به گزارش خبرگزاری کره شمالی، خواهر رهبر کره شمالی در بیانیه هفته قبل به توزیع برگه ها و اوراق تبلیغاتی در منطقه مرزی دو کشور،  توسط فعالان مدنی و گروه های ضد کره شمالی علیه «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی اعتراض کرده است.

این توافقنامه نظامی که کره شمالی تهدید به فسخ آن کرده است را "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کاهش دشمنی و پایان دادن به برخوردهای نظامی امضا کردند ولی مفاد آن هنوز کاملا اجرایی نشده است.

برخی از فعالان کره جنوبی در روزهای اخیر اقدام به انتشار اوراق و بادکنک های تبلیغاتی در منطقه مرزی با کره شمالی کرده اند و خواهر رهبر کره شمالی تهدید کرده بود که این کار اگر ادامه یابد پیونگ یانگ از توافق نظامی خارج می شود و دفتر ارتباطی در مجتمع مرزی دو کشور را تعطیل می کند.

فعالان و گروه های ضد کره شمالی با استفاده از این اقدام تبلیغاتی عمدتا به دنبال اعتراض به برنامه هسته ای نظامی کره شمالی و انتقاد از حقوق بشر در آن کشور هستند.

در بیانیه خواهر رهبر کره شمالی آمده است که اگر کره جنوبی جلوی چنین اقدامی را نگیرد  «بهای سنگینی» پرداخت خواهد کرد. او همچنین از این فعالان به عنوان «تفاله هایی یاد کرده است که در دولت کره جنوبی نفوذ کرده اند».

پس از امضای توافقنامه نظامی دو طرف، روابط دو کشور تا اندازه ای بهبود و تنش های مرزی کاهش یافت و بخش هایی از پاسگاه ها و تسلیحات مرزی جمع آوری شد.

اخبار مرتبط

icon news

هشدار ربیعی به کره جنوبی برای برگرداندن پول‌های ایران + فیلم

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در نشست خبری خود درباره اموال بلوکه شده ایران در کره جنو...

دستور مهم روحانی به رئیس بانک مرکزی

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در انتقاد به مسدود سازی منابع بانک مرکزی ایران توسط کره...

کره جنوبی محموله دارویی به ایران می‌فرستد

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده که این کشور یک محموله دارویی به ارزش ۵۰۰ هزار د...

چه کسی جانشین کیم جونگ اون می شود؟

کیم یو جونگ احتمالا شانش بیشتری برای جانشینی رهبرکره شمالی را داشته باشد

دیدگاه خود را بنویسید

icon news