اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
20 خرداد 1399 20 خرداد 1399
18:09 18:09

احتمال ابتلای ۱۵میلیون ایرانی به کرونا/ علت افزایش دوباره آمار کرونا در کشور چیست؟

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: بر اساس یافته‌ها شاید حدود ۱۵ میلیون نفر در کشور به کرونا آلوده شده باشند.

علت بالا رفتن آمار کرونا/احتمال آلودگی ۱۵میلیون ایرانی

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، در خصوص علل افزایش آمار کرونا، وضعیت بیماری در پاییز و زمستان و اینکه چه تعداد از جمعیت کشور تا کنون مبتلا به این ویروس شده اند، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سلام نو به نقل از مهر، احسان مصطفوی، روز سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹ در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در حوزه درمان بیماری کرونا، به رغم مشکلات و موانعی که وجود داشته است، چالش جدی نداشته‌ایم.

وی در ارتباط با علت افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای اخیر در کشور، افزود: روند کند صعودی ابتلا به کرونا در کشور، متوجه علل مختلفی است.

مصطفوی ادامه داد: مهم‌ترین نکته در علل افزایش موارد ابتلا به کرونا، افزایش میزان تست در یک ماه اخیر بوده است. به طوری که تا یک ماه قبل روزانه ۱۰ هزار تست در کشور انجام می‌شد که این ظرفیت به حدود ۲۰ هزار تست در روز رسیده است. در نتیجه موارد شناسایی نیز بیشتر می‌شود.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، گفت: به دنبال بعضی از بازگشایی‌ها، بالطبع شاهد عدم رعایت نکات بهداشتی از سوی هموطنان هستیم که همین مسئله می‌تواند تاثیرگذار باشد. در واقع، باید انتظار داشت پس از این بازگشایی‌ها، پیک اپیدمی مجدد مشاهده شود.

وی با اشاره به شروع موج‌های دوم و سوم بیماری در برخی از استان‌های کشور، افزود: انتظار داریم در شهرهایی که روند نزولی بیماری را داشته‌اند، پس از بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌ها، در روزها و هفته‌های آینده شاهد افزایش موارد ابتلا باشیم.

مصطفوی گفت: با توجه به اینکه بیماری هنوز ناشناخته است و خیلی از زوایای مختلف ویروس کرونا روشن نیست، می‌بایست همچنان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در پیشگیری از بیماری، اصرار داشته باشیم.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، در ارتباط با وضعیت مرگ و میر بیماران کرونا در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها، اظهار داشت: در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا میزان فوتی‌های کرونا در ایران به طور قابل توجهی کمتر از برخی کشورهای پیشرفته و آمریکایی است که این موضوع متاثر از عوامل مختلفی است.

مصطفوی ادامه داد: یک فاکتور تعیین کننده بافت سنی نسبتاً جوان کشور است، به طوری که میانه سنی جمعیت کشورمان ۳۱ سال است و این در حالی است که در کشوری مثل اسپانیا این شاخص ۴۵ و ایتالیا ۴۷ سال است. بنابراین وقتی سن بالاتر باشد انتظار داریم بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر باشد، چراکه ریسک فاکتورهای مرگ محسوب می‌شوند.

وی در خصوص وضعیت کرونا در پاییز و زمستان، گفت: به نظر می‌رسد باید به زندگی با کرونا عادت کنیم و اینکه محدودیت‌های دو سه ماه گذشته و مجازی سازی‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس همچنان ادامه یابد، قطعاً دور از ذهن است.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، افزود: انتظار داریم در پاییز و زمستان اگر هم افزایش مجدد بیماری را داشته باشیم، به شدت اسفند و فروردین نباشد. همچنین انتظار آن است که تا آن زمان درمان موثرتر و راه‌های پیشگیری بهتری برای جامعه جهانی شناسایی شود. بنابراین وقتی ابعاد مختلف بیماری روشن شود، انتظار است بتوانیم نسبت به ماه‌های اخیر، زندگی عادی‌تری داشته باشیم.

مصطفوی در پاسخ به این سئوال که تاکنون چند نفر در کشور آلوده به ویروس کرونا شده‌اند، گفت: بر اساس یافته‌ها شاید حدود ۱۵ میلیون نفر در کشور از اول اپیدمی تا کنون این آلودگی را تجربه کرده‌اند. باز هم تاکید می‌کنم تست‌های سرولوژی خطاهایی دارد و هنوز به طور کامل تاییدیه‌های مراجع مربوطه را کسب نکرده‌اند.

اخبار مرتبط

icon news

هشدار توئیتری حسام الدین آشنا درباره کرونا

مشاور رئیس جمهور با انتشار توئیتی نسبت به رعایت دستورالعمل‌هایی بهداشتی هشدار داد.

۱۸ استان کشور در وضعیت «قرمز» و هشدار کرونایی

وزارت بهداشت اعلام کرد که ۱۸ استان کشور در وضعیت «قرمز» و «هشدار» کرونایی قرار گرفته ...

5 نماینده مجلس یازدهم کرونا گرفتند+ اسامی

تست کرونای 5 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مثبت اعلام شد.

تصمیم دولت برای تعطیلی دوباره و دورکاری کارکنان

اگر شیوع ویروس کرونا بحرانی شود احتمالا دولت دورکاری کارکنان و تعطیلی در کشور را اجرا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news