اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 14 تیر 1399
21 خرداد 1399 21 خرداد 1399
11:18 11:18

روحانی: منصفانه دولت را نقد کنید / اگر مردم از ماسک استفاده نکنند، با مشکلات جدی مواجه می‌شویم / مردم نگران افزایش تعداد بیماران نباشند

حسن روحانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه از دولت با زبان روان انتقاد شود گفت:شرایط ما را هم در نظر بگیرند و منصفانه نقد کنند.

از دولت با زبان روان انتقاد شود/دولت وارد حاشیه‌سازی‌ها نشد

به گزارش سلام نو و به نقل از ایسنا،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه دستگاه‌های نظارتی ما باید رفتارها را نظارت کنند، وزارت کشور، بهداشت و درمان، صنعت معدن تجارت، وزارت دادگستری و اصناف دقت خودشان را به عمل بیاورند، گفت: بازگشایی‌های کشور از آغاز مشروط بوده است و مردم به دستورالعمل‌ها توجه کنند، البته بخشی از افزایش بیماران کرونا که در هفته‌های اخیر می‌بینیم، مربوط به این می‌شود که تست‌های آزمایشگاهی افزایش یافته است، یعنی روزانه در سراسر کشور تست زیادی انجام می‌گیرد و به طور طبیعی شناسایی بیمار افزایش می یابد که جنبه منفی ندارد و مردم نگران نباشند.

وی افزود: وقتی بیمار زودتر تشخیص داده می‌شود، به مرحله بستری نمی‌رسد و با توصیه‌هایی که انجام می‌دهد، بیماران به صورت سرپایی معاینه خواهند شد. همچنان توان وزارت بهداشت بالاتر از فشار این ویروس است. به غیر از بخش تحول سلامت، کارهای دیگری نیز در حال انجام شدن است؛ برای یافتن درمان و واکسن این ویروس و همچنین برای تامین نیازمندی‌هایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان، دارد بخش‌های تولیدی ما به ویژه شرکت‌‌های دانش بنیان تلاش‌های خوبی انجام دادند و حتی در بعضی از بخش‌ها صادر کننده هستیم.

روحانی با بیان اینکه برخی از کشورهایی که با آنها در تماس تلفنی هستیم، امکانات بهداشتی و تجهیزات را از ما درخواست می‌کنند، ادامه داد: حمل و نقل شهری اهمیت فراوانی دارد، همه شهرداری‌ها به ویژه شهرداری تهران باید توجه زیادی در حوزه حمل و نقل انجام دهند. یکی از جاهایی که می‌تواند مشکل‌آفرین باشند، مترو و اتوبوس است، به طوریکه اگر در بعضی از ساعات مردم از وسایل حفاظتی مثل ماسک استفاده نکنند، با مشکلات جدی مواجه می‌شویم. تا به حال با یاری و وحدت مردم پیش رفتیم و از مردم می‌خواهیم که در این زمینه ما را یاری کنند.

وی افزود: امیدواریم با یاری مردم در چند استان باقیمانده نیز به مهار و کنترل بیماری برسیم، اما مراقبت همچنان باید تا ماه‌های آینده ادامه پیدا کند.

رئیس دولت تصریح کرد: از آموزش و پرورش می‌خواهم در ایام تابستان که دانش‌آموزان فراغت و فرصت دارند از امکاناتی که در فضای مجازی به وجود آمده هم برای تکمیل آموزش‌هایی که در سال گذشته داشته‌اند و هم برای پر کردن ساعت فراغت آنها و نیز برای خودمراقبتی و مهارت استفاده کند و آنها را در شرایط فعلی تقویت کنند. از این فرصت و فضای مجازی استفاده و بهره‌برداری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در زمینه کاهش تورم علامت خوبی را مشاهده می‌کنیم، اظهار داشت: در مسئله شاخص بهای تولید در اردیبهشت‌‌ نسبت به اردیبهشت‌ماه سال قبل به صورت نقطه به نقطه ۱۶ درصد بوده است، یعنی کاهش تورم نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده در زمینه مصرف‌کننده نیز شاهد همین شرایط خواهیم بود بنابراین هم به آینده معتقدیم و هم معتقدیم سال، سال جهش تولید است و همه توانمان را برای کاهش فشار بر مردم عزیز و بزرگوار به کار خواهیم گرفت.

روحانی اظهار کرد: من خدمت مردم عرض می‌کنم که ما راهی نداریم جز اینکه سبک زندگی را عوض کنیم یعنی تا زمانی که این ویروس وجود دارد،‌ راه دومی برای ما وجود ندارد. بازگشایی‌ها باید به تدریج ادامه پیدا کند، البته این کار قدم به قدم و با احتیاط باید صورت بگیرد اما راه‌ حل اصلی تغییر سبک زندگی است.

وی افزود: ما در مراسم‌ها و معاشرت‌هایی که خواهیم داشت، باید مراعات کنیم و سبک زندگی را تغییر دهیم.

رئیس دولت دوازدهم گفت:‌ نکته دومی که تأکید می‌کنم این است که مردم ما آگاه هستند که کشور ما از آغاز سال ۹۷ با تحریم شدیدی از طرف حاکمان کاخ سفید مواجه شد و متأسفانه با رعب و وحشت، کشورهای دیگر را هم وادار کردند که در برخی از موارد همکاری‌ها را قطع کنند، بنابراین ما در شرایط ویژه‌ای هستیم و از اواخر سال ۹۸ هم که این ویروس اضافه شد، شرایط ما شرایط دشوارتری شد؛ همه باید به این مسأله توجه کنند که ما در چه شرایطی کشور را اداره می‌کنیم؛ البته من نمی‌خواهم دولت در مسأله حاشیه‌سازی‌ها وارد شود، این ۱۴ ماهی که از دولت باقی مانده را باید برای تکمیل طرح‌های ناتمام و رفاه مردم بگذاریم؛ از همه کارگران و مهندسان و کارگزاران و مقام‌ها و مسئولان دولتی که تلاش مضاعفی انجام می‌دهند، تشکر می‌کنم.

روحانی گفت: ‌همین هفته پنجشنبه ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه صنعتی و معدنی افتتاح خواهد شد، در ضمن افتتاح‌های پنجشنبه‌ها همه پروژ‌ه‌ها نیست و بسیاری از پروژه‌ها توسط مسئولان و استانداران و بخش‌های مختلف افتتاح می‌شود اما در همین افتتاح هفتگی نیز در هر هفته حدود ۴ هزار پروژه افتتاح می‌شود این به معنای این است که نشاط و فعالیت علیرغم همه فشارها در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد:‌ در شرایط فشار تحریم در این سال‌ها، در سال ۵۰ میلیارد دلار درآمد ما کم شده یعنی کل بودجه امسال ما ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است و در سال گذشته ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است؛ ۵۰ میلیارد دلار یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد تومان و حدود دو برابر بودجه پارسال و ۳۰۰ میلیارد تومان از کل بوجه امسال ما بیشتر.

وی ادامه داد:‌ اگر هر دولت دیگری بود در این شرایط به زانو در می‌آمد اما با ایستادگی مردم و همکاری دیگر قوا و رهبری معظم، امروز شرایط زندگی را شرایط قابل تحمل اما سخت می‌دانیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: امسال، سال جهش تولید است و ما همه توان خود را برای تولید به کار خواهیم گرفت و تا پایان سال پروژه‌های عظیمی را افتتاح خواهیم کرد. در همین سفری که معاونان رئیس‌جمهور به منطقه آذربایجان داشتند، امروز در دولت گزارشی که ارائه دادند، سه طرح بسیار مهم در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و اردبیل افتتاح خواهد شد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به احیای دریاچه ارومیه، گفت: مسأله دریاچه ارومیه نخستین وعده و قول دولت به مردم آذربایجان و غرب کشور بود که اهمیت محیط زیستی فراوانی داشت، با تلاش بخش‌های مختلف دولت، ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه خواهد شد، در همین راستا برای انتقال آب از پشت یکی از سدها به دریاچه ارومیه یک تونل ۳۶ کیلومتری علیرغم شرایط تحریم و مشکلات حفر شده است.

وی ادامه داد: تا امروز ۹۰ درصد گرد و غبار دریاچه ارومیه مهار شده و تا پایان سال هم آن ۱۰ درصد باقی مانده مهار می‌شود و این عظیم‌ترین کار محیط زیستی‌ است که صورت گرفت، همچنین بسیاری از تالاب‌های ما آبگیری شده است که این اثر بارندگی‌های خوب سال‌های اخیر و تلاش مسئولان مربوطه بود، لذا می‌توان به حق گفت که دولت یازدهم و دوازدهم دولت محیط‌زیستی بوده است.

روحانی همچنین اظهار داشت: من از همه می‌خواهم اگر از دولت انتقاد دارند خیلی راحت و با زبان روان از دولت انتقاد کنند، اما هم شرایط ما را در نظر گیرند و هم منصفانه انتقاد کنند، ما به عنوان دولت همانطور که عرض کردم وارد این حاشیه‌ها نخواهیم شد و هرکاری را که انجام دادیم، برای مردم توضیح می‌دهیم.

وی در تشریح اقدامات دولت در حوزه اقتصادی گفت: اگرچه شرایط اقتصادی مردم سخت‌تر شده و ما نتوانستیم نرخ تورم را به عددی که مدنظر ما بود برسانیم، اما در شرایطی که این تحریم‌ها نبود نرخ رشد اقتصادی کشور را از ۸- در سال ۹۱ به عدد ۱۴+ رساندیم و این در تاریخ کشور ما بی‌سابقه است. همچنین نرخ تورم از ۴۰ به ۷ درصد رسید یعنی نرخ تورم تک رقمی و نرخ رشد اقتصادی دو رقمی شد و توانستیم عین وعده‌های دولت را عملی کنیم.

رییس‌جمهور در ادامه ابراز داشت: در دولت دوازدهم ما با یک شرایط ویژه‌ای رو‌به‌رو هستیم و این روند تا حدودی متوقف شد، در همین شرایط متوسط حقوق کارمندان و کارگران ما از ۴ تا ۵ برابر و همچنین دریافتی مستمری‌بگیران کم‌درآمد در جامعه به ۹ برابر افزایش یافت.

اخبار مرتبط

icon news

افتتاح «فاز اول خط دوم آبرسانی به شیراز» توسط روحانی

  با دستور حسن روحانی فاز اول پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز افتتاح شد.

محورهای نشست مجازی روحانی، پوتین و اردوغان

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه...

روحانی: ضربه سیاسی آمریکا به برجام را تحمل نخواهیم کرد / کاه را کوه کردن هنر نیست

حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیأت دولت گفت: اگر ۴+۱ به تعهداتش عمل کند، ایران ...

روحانی  حادثه آتش‌سوزی در کلینیک سینااطهر را تسلیت گفت

حسن روحانی حادثه تلخ انفجار در مرکز درمانی سینا اطهر تهران را به بازماندگان تسلیت گفت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news