اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
23 خرداد 1399 23 خرداد 1399
12:10 12:10
سلام نو بررسی می‌کند؛

چرا محمود احمدی‌نژاد چهره مهمی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟

چرا همه این چنین از احمدی‌نژاد سخن می‌‎گویند و چرا تا این اندازه برای او شانس قائل هستند، حتی شانس تایید صلاحیت در شورای نگهبانی که یک بار او را رد صلاحیت کرده است.

سلام نو – سرویس سیاسی: حتی اگر از پشت بلندگو از حضور در انتخابات منع شود، رد صلاحیت شود و بعد هم اطرافیانش به جرم‌های اقتصادی یا سیاسی بازداشت شوند، باز هم محمود احمدی‌نژاد یک نامزد یا حداقل چهره موثر جدی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حساب می‌شود.

او باید سال‌ها پیش از صحنه سیاست ایران حذف می‌شد، اما پا در میانی ناطق و بعدها باهنر و چمران جلوی این کار را گرفت. بعدها باهنر و چمران احمدی‌نژاد را بزرگ و بزرگ‌تر کردند و در نهایت او از بهشت به پاستور رسید، اما در نهایت او حامیان سابق را یک به یک پشت سر گذاشت و از همه آن‌ها گذشت. او زاییده اصولگرایان است، اما بی‌تردید دیگر ذره‌ای به آنان وفادار نیست.

او نه تنها از ناطق و باهنر و چمران گذشت بلکه از برخی وزرای خود و سپاه پاسداران نیز عبور کرد و رو در روی همه آن‌ها ایستاد. او در پله آخر در مواجهه با فرمان رهبری درباره عدم حضور در انتخابات، تمرد کرد و با هیاهوی زیاد در انتخابات 96 ثبت نام کرد.

احمدی‌نژاد در نهایت شد نماد جریان بهار یا جریان سومی که نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب بود. با این همه عبور از خط قرمزها و پشت کردن به تمام حامیان، در نهایت به رد صلاحیت احمدی‌نژاد و دوستانش در انتخابات ریاست جمهوری 96 منجر شد.

بسیاری قبل از این رخداد از پایان احمدی‌نژاد می‌گفتند و بعد از این اتفاق با جدیت بیشتری مهر پایان به پرونده سیاسی او کوبیدند و گفتند مردم، شورای نگهبان و نهادهای سیاسی مختلف دیگر اجازه حضور احمدی‌نژاد در سیاست را نمی‌دهند، هرچند احمدی‌نژادیسم هم‌چنان پرقدرت در صحنه سیاست حضور خواهد داشت.

حالا اما در فاصله یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از بازگشت دوباره احمدی‌نژاد و حتی احتمال تایید صلاحیتش سخن می‌گویند.

از جمله مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا و از نزدیکان محمد باقر قالیباف با اشاره به رایزنی احمدی‌نژاد با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت می‌گوید: من گفته بودم که احمدی نژاد در حال رایزنی برای تایید صلاحیت خود در شورای نگهبان است و من صرفا پیش بینی‌ام این است که او تایید صلاحیت شود، اما ممکن است که این اتفاق رقم نخورد.

ناصر ایمانی دیگر تحلیلگر اصولگرا است که معتقد است احمدی‌نژاد قطعا در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور می‌یابد، اما به سد شورای نگهبان و مردم می‌خورد. او به خبرآنلاین می‌گوید: بنده معتقدم آقای احمدی نژاد قطعا تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ دارد، این حضور نیز تنها به دو دلیل امکان وقوع پیدا نخواهد کرد که یکی سد «شورای نگهبان»، و دیگری «شرایط اجتماعی» در آینده است.

صادق زیباکلام دیگر تحلیل‌گری است که به صورت مداوم درباره حضور احمدی‌نژاد در سیاست هشدار می‌‎دهد. او با اشاره به اینکه هیچ وقت معتقد نبوده احمدی‌‎نژاد از سیاست کنار می‌رود می‌گوید: من از فردای مرداد ۹۲ که مراسم تحلیف آقای روحانی برگزار شد و آقای احمدی نژاد رسما کنار رفتند تا به امروز همواره گفته ام آقای احمدی نژاد را نباید دست کم گرفت و او را تمام شده دانست.

این استاد دانشگاه نیز معتقد است احمدی نژاد به طور جدی وارد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. زیباکلام تاکید می‌کند که به احتمال زیاد خود احمدی‌نژاد نامزد خواهد شد، چرا که چهره اصلی جریان بهار برای ریاست جمهوری خود او است و هیچ کس غیر از او این قابلیت را ندارد.

اما چرا همه این چنین از احمدی‌نژاد سخن می‌‎گویند و چرا تا این اندازه برای او شانس قائل هستند، حتی شانس تایید صلاحیت در شورای نگهبانی که یک بار او را رد صلاحیت کرده است.

شرایط اقتصادی ایران بسیار ناخوشایند و شکاف‌‎های اجتماعی بیش از همیشه است، دو مسئله‌ای که شرایط را برای عوام فریبی چون محمود احمدی‌‎نژاد بیش از همیشه هموار می‌کند. در دوره‌ای که نمایندگان مجلس نماینده ده تا بیست درصد جامعه هستند می‌تواند با خیال جمع خود را تحول خواه جا بزند و در قامت چهره‌ای جدی برای انتخابات ریاست جمهوری حاضر شود.

نکته دیگر این است که احمدی‌نژاد به خودی خود چند میلیون رای در بین مردم به خصوص مناطق محروم دارد که در کنار نیروهایی که در ساختار دولت به او وفادار هستند اهمیت بسیاری دارد.

اما آیا شورای نگهبان به محمود احمدی‌نژاد مجوز حضور در انتخابات را می‌دهد؟ پاسخ این سوال در شرایط عادی به طور قطعی نه خواهد بود. حتی اگر تمام مجلس دست یاران او باشد باز هم احمدی‌نژاد تایید صلاحیت نخواهد شد.

با این همه اگر شرایط کشور تغییر کند و فضای متفاوتی ایجاد شود امکان این وجود دارد که شورای نگهبان به ضرورت خاصی اجازه ورود احمدی‌نژاد به انتخابات ریاست جمهوری را دهد، امکانی که بسیار بعید است.

اخبار مرتبط

icon news

از شجریان و آغاسی تا توپاک و سرنا ویلیامز؛ احمدی‌نژاد عوض شده؟

آیا مصاحبه جدید احمدی‌نژاد گامی تازه در پروژه او برای انتخابات ریاست جمهوری است؟ او پ...

احمدی‌نژاد به‌خاطر گلشیفته فراهانی غصه‌دار شد؟ + فیلم

محمود احمدی‌نژاد که مصاحبه‌ای متفاوت درباره هنر داشته حرف‌های جنجالی بیان کرده است.

بازگشت محمود احمدی‌نژاد؛ عملیاتی که غیرممکن نیست

احمدی‌نژاد به جز بخشی از اصولگرایان مدرن، مخالف جدی دیگری ندارد و بدنه رای او می‌توان...

نباید از کنار آتش سوزی‌های اخیر به سادگی گذشت / باید تمام احتمال‌ها را مدنظر داشت

مرتضی طلایی با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در سطح کشور گفت: برای حوادث اخیر باید فرضیه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news