اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 14 تیر 1399
23 خرداد 1399 23 خرداد 1399
23:38 23:38

ایران منشا سلاح‌های حمله به عربستان را زیر سوال برد

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، با انتشار بیانیه ای اعتبار گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را زیر سوال برد.

ایران اعتبار گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را زیر سوال برد

نیویورک- ایرنا- نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، اعتبار موارد مندرج در گزارش دبیرکل این سازمان را درباره منشا سلاح‌های به کارگرفته شده در حملات علیه سعودی زیر سوال برد و گفت تسلیحات مرگبار آمریکا باعث کشتار مردم بی‌گناه منطقه شده است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بیانیه ای صادر کرد که مشروح آن به شرح زیر است:

«متاسفانه، در گزارش دبیر کل سازمان ملل از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در رابطه با به اصطلاح ارتباط ایران با صادرات اسلحه یا اجزای آنها که در حمله به سعودی استفاده شده است، مواردی از ایراد، بی دقتی و اختلاف جدی وجود دارد.

در همین زمینه، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد موارد زیر را متذکر می‌شود:

• دبیرخانه سازمان ملل فاقد ظرفیت، تخصص و دانش لازم برای انجام چنین تحقیق پیچیده و حساس است.

• برخی از اسلحه‌های توقیفی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، تایید نشده است که ساخت ایران باشد.

• ایران ملاحظات مندرج در این گزارش را درباره ارتباط ایرانی‌ها با صادرات اسلحه یا اجزای آنها که در حملات به عربستان سعودی به کار رفته‌اند و ادعای منشا ایرانی تسلیحات ضبط شده توسط آمریکایی‌ها، قاطعانه رد می‌کند.

• این گزارش یافته‌های خود را دقیقا بر مبنای توقیف اسلحه توسط ایالات متحده و همچنین حملات به عربستان سعودی، با تکیه بر ادعاهای ایالات متحده، پایه گذاری کرده است. در حقیقت، ایالات متحده در صندلی راننده نشسته است تا به اصطلاح "ارزیابی" مربوط به ارتباط ایران با حملات را شکل دهد.

نتیجه‌گیری چنین ادعاهای بی اساس تعجب آور نیست زیرا ایالات متحده و متحدان آن دارای سابقه طولانی درمورد اطلاعات گمراه‌کننده و ایران‌هراسی هستند.

• در یک رفتار بسیار غیرحرفه‌ای، فقط از برخی تصاویر همچون تصاویر رسانه‌ای نمایشگاه‌های نظامی، برای تایید و نتیجه‌گیری در مورد شباهت‌های ادعایی برخی موارد استفاده شده است. توسل به چنین روش‌های انتسابی، اعتبار گزارش را به خطر می‌اندازد.

• تکیه به اصطلاحات اثبات‌ناپذیر و مبهم چون "گزارش‌های واصله" ، "به احتمال زیاد ساخته شده" ، "شباهت" و "ممکن است منتقل شده باشد" در این گزارش، برای طرح ادعاهایی علیه ایران، بار دیگر صحت این یافته‌ها را زیر سوال می برد.

• در غیاب اطلاعات فنی مستحکم و اعتمادپذیر که برای انجام کارشناسی حرفه‌ای موارد فنی بسیار پیشرفته حیاتی است، نشان‌دهنده انگیزه سیاسی این ادعاها علیه ایران است.

• در حالی که "منشا ایرانی" اسلحه‌های ذکر شده در این گزارش یک سفسطه است، منشا تسلیحات پیشرفته که توسط ایالات متحده آمریکا به منطقه ما ریخته می‌شود و متحدان آن، کشتار و آزار مردم بی‌گناه کاملا مشهود است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد موظف است هر ۶ ماه گزارشی از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ارائه دهد که موضوع اصلی آن برجام و توافق هسته‌ای ایران بوده است اما برخلاف نص صریح این قطعنامه درباره لزوم همکاری همه اعضای سازمان ملل در اجرای برجام، دبیرخانه سازمان ملل متحد تحت فشار و دلارهای نفتی، تمرکز خود را به پیوست ب این قطعنامه قرار داده است.

پروندهٔ خبری

  • تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

اخبار مرتبط

icon news

تلاش آمریکا برای توقیف ۴ نفتکش ایران

دادستان‌های فدرال ایالات متحده برای مقابله با انتقال نفت ایران به ونزوئلا شکایتی را ب...

آمریکا مانع اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران شد

نیکی هیلی اعلام کرد اعطای وام به ایران انجام نخواهد شد.

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه زیر سایه کرونا/تصاویر

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه با حضور رئیس جمهور کشورمان برگزار شد.

دولت صنعا نسبت به فاجعه بهداشتی در یمن هشدار داد

وزارت بهداشت دولت صنعا اعلام کرد ممانعت از رسیدن کشتی‌های نفت وضعیت بهداشتی را در یمن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news