اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
26 خرداد 1399 26 خرداد 1399
13:14 13:14

ربیعی: با بازگشایی پروازها جعبه سیاه به اوکراین می‌رود /رهبر انقلاب با ورود بدون‌محدودیت ارز به کشور موافقت کردند/ بورس مسکن راه‌اندازی می‌شود

علی ربیعی سخنگوی دولت در جلسه امروز گفت:با موافقت مقام معظم رهبری قرار شد ورود ارز به صورت اسکناس بدون محدودیت به داخل کشور آزاد شود.

موافقت رهبر انقلاب با آزاد شدن ورود بدون‌محدودیت ارز به کشور/ آثار تعطیلات عید فطر امروز خود را نشان می‌دهد

ایلنا نوشت: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اشاره به اقدامات اخیر دولت گفت: این روزها بیش از گذشته باید از اقدامات گفته شود تا آشنا شویم، مردم شایعاتی می‌شوند که باید برای آن‌ها جواب داشته باشیم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: روزهای سختی است که نیاز است با آرامش روانی و همدلی نسبت به هم پیش برویم. سیاست‌گذاری در دولت و نظام سلامت وارد مرحله جدی شده است وی خاطرنشان کرد: کرونا کماکان مهم‌ترین مسئله دولت است و جزء موضوعات مهم و همیشگی است که در جلسات اقتصادی و ستاد ملی مبارزه با کرونا پیگیری می‌شود.
ربیعی تاکید کرد: سیاست‌گذاری در دولت و نظام سلامت وارد مرحله جدی شده است و ما روزهای تازه‌ای را  تجربه می‌کنیم.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته گفت: روزهای پس از کرونا مطرح است، البته ما به دوران پساکرونا نرسیدم این بیماری از ماه‌های قبل شروع شده است و آثار آن همانطور که گفتیم باقی مانده و کرونا تمام نشده است.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر بتوانیم سه اصل فاصله‌گذاری، ماسک‌گذاری و بهداشت را رعایت کنیم، علاوه بر کنترل بیماری به پویایی اقتصاد هم خواهیم رسید. روح جدیدی در حمکرانی و  سیاست دمیده شده است وی گفت: تا همین مرحله که مهار صورت گرفته  است، به یک تجربه بزرگ دست پیدا کردیم که حتی پس از تمام شدن کرونا هم می‌توانیم در عرصه‌های جدید از آن استفاده کنیم.
ربیعی بیان کرد: یک روح جدید در حمکرانی و  سیاست دمیده شده است.  مبازره با کرونا الگویی برای دولت با اشکال نوین عقلانیت به همراه داشته است.
سخنگوی دولت با اشاره به بازگشایی حرم‌ها و اماکن متبرکه گفت: گزارشات ما نشان می‌دهد در بعضی از اماکن فاصله‌گذاری خوب و در بعضی دیگر ضعیف بوده است.
ربیعی عنوان کرد: گزارشات می‌گوید رعایت گذاشتن ماسک در وسایط نقلیه عمومی ۳۰ تا ۴۰ درصد و در مترو ۹۰ درصد بوده است اما فاصله‌گذاری رعایت نشده است. برای همین به وزارت صمت دستور داده شد تولید ماسک را افزایش دهد. موافقت رهبر انقلاب با آزاد شدن ورود بدون‌محدودیت ارز به کشور ربیعی با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی  گفت: مصوبات پنجاهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تایید مقام معظم رهبری رسید و قرار شد، ورود ارز به صورت اسکناس بدون محدودیت به داخل کشور آزاد شود. مطابق ضوابط و مقررات بانک مرکزی و مقررات مبارزه با پولشویی اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز هستند که بدون محدودیت ارز را به کشور وارد کنند.
سخنگوی دولت همچنین گفت: ما در شرایط فعلی در چند استان به پیک رسیدیم؛ این به معنای پیک جدید نیست، بلکه استان‌هایی که وارد پیک نشدند، امروز وارد پیک شدند. نباید به اشتباه گفته شود وارد پیک جدید شدیم. آثار تعطیلات عید فطر امروز خود را نشان می‌دهد وی یادآور شد: برای دولت روزهای سختی است، هم برای نرسیدن آسیب به اقتصاد خوانوارها هم جان انسان‌ها. آثار تعطیلات عید فطر امروز خود را نشان می‌دهد. عادی‌سازی که انگار کرونا تموم شده امروز خود را نشان می‌دهد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مراجعات سرپایی ما افزایش پیدا کرده است. از ۲ هزار تست به ۲۶ هزار تست رسیدیم؛ قطعا پیک سرپایی ما افزایش داده شده است. وزارت راه مکلف شد طرح مسکن ملی را اجرایی کند وی همچنین گفت: بعد از کرونا درباره افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره‌بهای خانه‌ها در دولت بحث شد. معاون اول دولت مامور شد کارگروهی برای مسکن تشکیل دهد. به طور خلاصه می‌گویم قرا است در زمینه سیاست‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت فعالیت‌هایی انجام شود و برای هر دوره تصمیمات لازم گرفته خواهد شد.
ربیعی افزود: اول برای مستاجران تصمیماتی گرفتیم که به محض نهایی شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد. وزارت راه مکلف شد برای تامین مسکن پایدار برای کم‌درآمدها طرح مسکن ملی را به کمک وزارت‌خانه‌های ذی ژ‌ربط و بانک‌ها برای تامین ۴۰۰ هزار مسکن اجرایی کند. توافق‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی برای کنترل قیمت و افزایش تولید مسکن وی ادامه داد: ستاد اجرایی تا وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش وزارت کار و مناطق آزاد توافق نامه‌هایی برای کنترل قیمت و افزایش تولید مسکن بسته‌اند.
ربیعی گفت: تفاهم‌نامه‌هایی بین نهادهای مختلف امضا و برخی از آن‌ها کار را آغاز کردند. سایر دستگاه‌ها که پای کار نیامدند از طریق مصوبه دولت برای در اختیار گذاشتن زمین در طرح ملی مسکن پای کار خواهند آمد.
ربیعی همچنین یادآور شد: برای جاهایی که مجوز صادر می‌کنند و هزینه دارد در حال صحبت برای تخصیص اعتبار هستیم.
وی با اشاره به آمار متقاضیان اخذ مسکن ملی گفت: یک میلیون و ششصد متقاضی در مرحله اول تقاضا دادند. یکی از تصمیماتی که برای کوتاه‌مدت و بلندمدت گرفته شد؛ این بود که تسهیلات بانک مسکن در اختیار افرادی که بخواهند ساخت و ساز کنند، قرار گیرد. بخشی از افزایش قیمت مسکن ناشی از سرمایه‌های سرگشته مردم بوده است ربیعی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت هر دو به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد کردند ضمن تامین تقاضای مسکن و مدیریت قیمت برای ورود نقدینگی به حوزه تصمیماتی گرفته شود‌.
وی افزود: از جمله اقدماتی که صورت گرفت تامین تقاضا با چشم‌انداز در ایجاد رونق و عرضه مسکن کوچک است که به سهولت قابل دسترس اشخاص کم درآمد باشد.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور گفت: تسریع در گسترش مسکن ملی و مسکن اولی‌ها و انتقال تسهیلات متقاضیان در چارچوب بازار عرضه و کنترل قیمت دنبال خواهد شد.
وی گفت: بخشی از افزایش قیمت ناشی از سرمایه‌های سرگشته مردم بوده است که خوشبختانه بورس بخش اعظمی از آن‌ها را مدیریت کرده است و اجرای سیاست‌های دیگری هم باید صورت گیرد تا بازار مسکن درست شود. بورس مسکن را راه‌اندازی می‌کنیم سخنگوی دولت ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی موظف به کنترل ساخت هزینه مسکن شد؛ چراکه اگر ما بتوانیم از منشأ اصلی ‌که مرحله ساخت است کنترل کنیم قطعا گام موثری در کنترل قیمت خواهد داشت.
وی گفت: باتوجه به اینکه تقاضای برخی از افراد برای خرید مسکن صرفا برای سرمایه‌گذاری است، قرار شد این نوع تقاضا را در چارچوب مدیریت بورس پیگیری کنیم.
ربیعی خاطرنشان کرد: انشالله بتوانیم بورس مسکن را راه اندازی کنیم تا افراد بتوانند متراژی مسکن خریداری کنند.
وی ادامه داد: تصمیم دیگر درباره اراضی دولت در حاشیه شهرها بود که برای بهره‌برداری در زمینه مسکن ملی به وزارت راه و شهرسازی واگذاری خواهد شد و شوراهای ذی ربط تصمیمات لازم را خواهند گرفت و به سقف تسهیلات اضافه خواهد شد.
سخنگوی دولت گفت: مجموعه عوامل گرانی مسکن را با جدیت دنبال کردیم که بخشی ناشی از سیاست‌گذاری‌ها و بخشی از فشارهای ناشی به بازارهای چندگانه است که مرتبط به فشارهای اقتصادی است. وزارت اقتصاد و دارایی بخشودگی جرایم مالیاتی را امسال اجرایی می‌کند وی همچنین گفت: بخشودگی جرایم مالیاتی از جمله اقداماتی است که دولت برای رفع دغدغه فعالان اقتصادی در نظر دارد. امسال وزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد بخشودگی را اجرایی کند، این دستورالعمل ابلاغ شده است.
سخنگوی دولت توضیحاتی درباره پنجره‌های واحد طرح دولت در برخی استان‌ها ارائه کرد.
ربیعی با اشاره به تلاش دولت برای اجرای دولت الکترونیک گفت: برای حمایت از هنر و هنرمندان قرار شد سکوهای نرم‌افزاری در زنجیره‌ای از ارزش به تولیدکننده نهایی محتوا پرداخت شود، تا تولید‌کنندگان هم منتفع شوند از این مورد. وزارت ارتباطات به زودی این کار را پیگیری می‌کند. اعضای شورای حکام استقلال این نهاد بین‌المللی در برابر قلدری آمریکا را حفظ کنند سخنگوی دولت درباره انتظار ایران از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد: از اعضای شورای حکام انتظار داریم از استقلال این نهاد بین‌المللی در برابر قلدری آمریکا حمایت و استقلال خودش را حفظ کند. همینطور هشدار می‌دهیم استفاده از معیارهای سیاسی در رسیدگی متقابل به تکالیف کشورها در آژانس انرژی اتمی نتیجه‌ای جز از هم گسیتگی رشته‌های اعتماد و تقویت بی‌ثباتی جهانی ندارد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بیشترین دسترسی را که یک کشور ممکن بود به آژانس بین‌المللی اتمی دهد،‌داده است. در حوزه دسترسی به بازرسان این نهاد امکاناتی را اهدا کردیم که هم اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جهان را داریم. به کشورهای منطقه نگاه کنید هیچ کدام از آنها شفافیت ایران را داشته‌اند؟ ایران انتظار دارد آژانس بین‌المللی درخواست‌های خود را در چارچوب اساسنامه آژانس و قواعد بین‌المللی ارائه کند. ایران ملتزم به تمامی تعهدات بین‌المللی خودش بوده و تضمین آن هم گزارش‌های ۱۷ گانه مثبت آژانس است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: همواره آماده بودیم بر اساس توافقات مقرر پیشین دسترسی‌های مجدد را برای بازرسان فراهم کنیم از این پس هم بر همین اساس به همان روال بر مقتضیات تکنیکی عمل خواهیم کرد بازررسی‌های فنی نباید سیاسی شود؛ چراکه به اختلاف‌نظرهای ما و آژانس کمکی نخواهد کرد بلکه آن را پیچیده‌تر هم می‌کند و همانطور که آژانس در سال‌های گذشته گزارش‌هایی از ایران منتشر کرده، امیدوار هستیم که این بار هم اهداف سیاسی بر آژانس تاثیر نگذارد که البته آژانس تاکنون این کار را انجام داده است اما ما بد طینتی رژیم اسرائیل را در این رابطه کاملاً مشاهده و محکوم می‌کنیم. رفتار کره برای ما توجیه‌پذیر نیست ربیعی درباره سوال خبرنگاری درباره پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: واقعیت این است که این منابع مربوط به بانک مرکزی و درآمد صادرات نفت و میعانات گازی بوده که به کشور کره جنوبی صادر شده‌اند و در حساب‌های بانک مرکزی کره‌ای وجود دارند.
وی ادامه داد: با فشارهای آمریکا به رغم اینکه استفاده از این منابع ارزی برای کالاهای اساسی مثل دارو و غیره بوده است و مانعی برای این منابع در راستای واردات کالاهای اساسی و دارو نبوده است، اما کارشکنی‌هایی صورت گرفته است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه به دلایل نامعلومی احساس می‌کنیم دولت کره جنوبی همکاری لازم را انجام نمی‌دهد، گفت: از سال ۹۷ تاکنون این موضوع را پیگیری می‌کنیم و بانک مرکزی از طریق سیاسی و حقوقی و از طریق وزارت خارجه پیگیری لازم را انجام داده است. راهکارهای مختلفی در این زمینه ارائه شده که امیدواریم دولت کره جنوبی هر چه سریع‌تر این منابع را آزاد کند و اشکالاتی که ایجاد کرده را مرتفع سازد.
وی تصریح کرد: جالب است که این منابع مرتبط است با صادرات نفتی که با مجوز معافیت صادر شده از سوی آمریکا برای کره جنوبی بوده است به همین دلیل رفتار کره برای ما توجیه‌پذیر نیست از کره‌جنوبی انتظار داریم با اقدامات خودشان این پول را به ایران بازگردانند چرا که پیامدهای این رفتار برای همه ما غیرقابل قبول است و در چشم انداز رابطه دوجانبه کره و ایران هم تاثیر بدی خواهد داشت. نتیجه انتخابات آمریکا تأثیری بر سیاست‌های اصولی ما ندارد ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این احتمال وجود دارد که با تغییر دولت آمریکا سیاست‌های ایران در مقابل آمریکا تغییر کند؟ گفت: من فکر می‌کنم نتیجه انتخابات آمریکا تأثیری بر سیاست‌های اصولی ما در مقابل آمریکا نخواهد داشت؛ هر زمانی که آمریکا آمادگی واقعی برای پایبندی به تعهدات و احترام به توافق‌های پیشین و تن دادن به قوانین بین‌المللی داشته باشد، دیپلمات‌های ایران حاضر خواهند شد به مذاکره تن دهند.
وی افزود: مواضع روشن ما در خصوص آمریکا بارها تکرار شده است؛ تا زمانی که آمریکا به دیپلماسی و ارزش‌های مشترک برنگردد، ما امیدی به مذاکره نخواهیم داشت. اینکه رویه‌ای تغییر کرده باشد با رفتن و آمدن دولت‌ها چیزی تغییر نخواهد کرد و چارچوب‌های ما همان چارچوب‌های سابق است. با بازگشایی پروازها جعبه سیاه به اوکراین می‌رود سخنگوی دولت دوازدهم درباره ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، گفت: ما باز هم تسلیت خود را اعلام می‌کنیم، حادثه دردناک و دلخراشی بود؛ ما از نخستین روزها آمادگی خود را برای بررسی جعبه سیاه اعلام کردیم و هیچ چیزی از جانب ما برای پنهان‌کاری وجود نداشت.
وی افزود:‌ تصمیم به ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور را گرفته‌ایم که جعبه سیاه با نمایندگان ایران در اسرع وقت به اوکراین فرستاده شود، اگر در اوکراین امکان بازخوانی جعبه سیاه فراهم باشد، این کار در اوکراین انجام خواهد شد و اگر این امکان وجود نداشته باشد، جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی خواهد شد.
ربیعی بیان کرد: کرونا این تعلل را ایجاد کرد اما با بازگشایی پروازها، سریعاً‌ این کار انجام خواهد شد؛ سازمان هواپیمایی و وزارت امور خارجه در حال انجام انجام این امور هستند.
وی ادامه داد: ما بارها اعلام کردیم که خواستار روشن شدن این موضوع و پرداخت غرامت‌ها هستیم، بر همین اساس این روند را ما از سر خواهیم گرفت.

اخبار مرتبط

icon news

ربیعی: اختلاف نظر مسئولان باید در جهت آسایش و آرامش مردم باشد / دستوری درباره واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار صادر نشده

علی ربیعی  سخنگوی دولت گفت: اختلاف نظر مسئولان باید در جهت آسایش و آرامش مردم باشد و ...

دلنوشته سخنگوی دولت

علی ربیعی، سخنگوی دولت در یادداشتی از دلتنگی‌اش برای زیارت امام رضا و سختی‌های سخنگوی...

ربیعی: در حال شناسایی علت وقوع حادثه انفجار کلینیک سینا اطهر هستیم

علی ربیعی سخنگوی دولت حادثه دردناک انفجار کلینیک درمانی سینا اطهررا تسلیت گفت.

ربیعی: در زمینه تولید واکسن کرونا گام‌های موفقیت آمیزی برداشتیم /به کسانی که پروتکل‌بهداشتی را رعایت نکنند خدمات ارائه نمی‌شود

علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: در زمینه واکسن کرونا گام‌های موفقیت آمیزی برداشتیم و جزو ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news