اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
27 خرداد 1399 27 خرداد 1399
08:30 08:30

استعفای وزیر بهداشت؛ از شایعه تا واقعیت

قبل از مطرح شدن بحث استعفای نمکی هم شایعاتی از اختیارات ناکافی وزیر بهداشت و فرماندهان استانی ستاد مبارزه با کرونا به گوش می‌رسید و این که وزارت بهداشت نسبت به برخی بازگشایی‌ها رضایت ندارد و نسبت به آن هشدار داده.

سلام نو – سرویس سیاسی: از صبح دیروز اخباری مبنی بر استعفای یکی از وزرای دولت دهن به دهن پخش می‌شد، وزیری که ظاهرا از وزرای مهم دولت است.

نخستین بار اما این بهروز شجاعی بود که خبر از استعفای یکی از مهره‌های کلیدی دولت داد. این روزنامه‌نگار با انتشار این خبر در توییتر خود نوشت:

"شنیده ها حاکی از آن است که یکی از وزرای کلیدی این روزهای دولت، زمزمه جدایی سر داده و در جلسه شب گذشته شورای معاونین خود نیز این موضوع را مطرح کرده و جلسات امروز را لغو کرده است. برخی اختلافات با دولت، علت این تصمیم فعلی آقای وزیر عنوان شده است."

او ساعتی بعد خبر از تقدیم استعفای این وزیر به روحانی داد و در توییتی دیگر نوشت: "برخی منابع خبری از تقدیم استعفای این وزیر به رییس‌جمهور در ساعات گذشته خبر می‌دهند."

ساعاتی بعد علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت در واکنش به اخبار مطرح شده و این که گفته شد وزیر مورد اشاره در اخبار سعید نمکی است در توییتر خود نوشت:

"اینکه در اخبار آمده وزیر بهداشت کتبا استعفا داده و منتظر تصمیم‌گیری دولت در این خصوص است کذب است و چنین خبری صحت ندارد."

اما چرا سعید نمکی نزدیک‌ترین گزینه برای استعفا بود؟ ظاهرا وزیر بهداشت در دو جلسه اخیر هیات دولت حضور نداشته است و در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا هم حاضر نشده است.  تلاش️ خبرنگاران برای پیگیری صحت این خبر نیز تا پاسی از شب بی نتیجه ماند و آن‌ها با تلفن‌های خاموش معاونان و نزدیکان وزیر مواجه شدند.

در نهایت علی ربیعی به عنوان اولین مقام رسمی دولت به خبر استعفای نمکی واکنش نشان داد و با تکذیب آن گفت که امروز صبح با نمکی جلسه خواهد داشت.

سخنگوی دولت درباره حضور کمرنگ نمکی در جلسات اخیر دولت نیز گفت: اگر حضور او در روزهای اخیر در هیات ‌دولت کم‌رنگ بوده، چون به رسیدگی به مشکلات استانی مشغول بوده و وقت‌اش را برای کاهش ابتلا و پیش‌گیری از گسترش دوباره کرونا در این استان‌ها گذرانده.

محمود واعظی، رئیس دفتر رییس جمهور نیز هر گونه استعفا در دولت را تکذیب کرد و گفت که روابط وزیر بهداشت و رئیس جمهوری همیشه گرم و صمیمی بوده.

اما شایعه اختلاف سعید نمکی با حسن روحانی از کجا آب می‌خورد؟ نمکی به عنوان وزیر بهداشت به صراحت رویکرد سختگیرانه‌تری نسبت به محدودیت‌ها داشت. او نه تنها مخالف بازگشایی برخی کسب و کارها بود بلکه صراحتا نسبت به بازگشت طرح ترافیک در تهران و شلوغ شدن وسائل حمل و نقل عمومی نیز هشدار داده بود.

قبل از این هم شایعاتی از اختیارات ناکافی وزیر بهداشت و فرماندهان استانی ستاد مبارزه با کرونا به گوش می‌رسید و این که وزارت بهداشت نسبت به برخی بازگشایی‌ها رضایت ندارد و نسبت به آن هشدار داده.

البته به جز این، دو شایعه دیگر هم درباره دلیل احتمالی کناره‌گیری نمکی عنوان شد. یکی نقش آفرینی واعظی و دیگری میل نمکی به حضور در انتخابات ریاست جمهوری. به باور برخی نمکی با حضور موفق در پروژه مبارزه با کرونا تصمیم گرفته تا با دلخوری از دولت جدا شود تا هم اسیر حواشی موج دوم کرونا نشود و هم محبوبیت خود را برای حضور در انتخابات حفظ کند.

با تمام این‌ها و با وجود این که شایعاتی در خصوص انتخاب سرپرست و نام‌هایی چون حریرچی و پزشکیان مطرح شد، دست آخر خود وزیر بهداشت هم نسبت به شایعات واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.

بر اساس مصاحبه‌ای که فارس از قول سعید نمکی منتشر کرده او گفته که هیچ استعفایی را به دولت تقدیم نکرده است و قصد کناره‌گیری از وزارت بهداشت را ندارد.

وزیر بهداشت هم‌چنین دلیل حضور کمرنگ خود در دولت را رسیدگی به امور استانی دانست و گفت: رسیدگی به مشکلات استانی دلیل کاهش حضور بنده در جلسات هیأت دولت بوده است.

حالا باید دید مصاحبه‌ای که وزیر بهداشت با خبرگزاری نزدیک به مشاور رسانه‌ای خود کرده است درست است یا به رسم بیشتر استعفاهایی که پس از تکذیب رنگ واقعیت می‌گیرند استعفای نمکی هم رنگ واقعیت می‌گیرد؟

اگر نمکی واقعا استعفا دهد دولت روحانی در یک قدمی از نصاب افتادن قرار می‌گیرد و امکان دارد با یک فشار دیگر مجبور شود در سال آخر دولت خود برای رای اعتماد گرفتن کل کابینه دوباره به مجلس رجوع کند، آن هم مجلس یازدهم!

اخبار مرتبط

icon news

پیام تسلیت رئیس‌جمهور در پی درگذشت پدر شهیدان بردبار

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با انتشار پیامی درگذشت شکرخدا بردبار پدر شهیدان زال، کا...

قالیباف: نمایندگان هنگام صحبت با یکدیگر فاصله اجتماعی را رعایت کنند

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس بیان کرد جلسات مجلس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالع...

ماجرای درگیری لفظی روحانی و قالیباف در جلسه سران قوا

سخنگوی دولت به شایعه درگیری لفظی روحانی و قالیباف در جلسه سران قوا  واکنش نشان داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news