اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
27 خرداد 1399 27 خرداد 1399
08:30 08:30

غریب آبادی: ارائه قطعنامه آژانس اقدامی تاسف آور و غیرسازنده است

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: هر تصمیم سیاسی با سوءاستفاده از شورای حکام، موجب تضعیف همکاری های ایران و آژانس می شود.

پاسخ صریح ایران به درخواست آژانس

به گزارش سلام نو و به نقل از خبرآنلاین، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در مصاحبه ای با خبرنگاران با اشاره به تلاش ها و اقدام سه کشور اروپایی جهت تصویب قطعنامه ای در شورای حکام در راستای دو درخواست دسترسی آژانس، گفت : در حالی که ایران به طور گسترده و سازنده ای با آژانس همکاری می کند، ارائه قطعنامه ای با هدف درخواست از ایران برای همکاری و اجابت دو خواسته آژانس، اقدامی تاسف آور و کاملا غیرسازنده است.

غریب آبادی همچنین اظهار داشت: اینکه این قطعنامه از سوی کشورهایی ارائه می شود که یا دارنده سلاح هسته ای هستند یا میزبانی چنین سلاح های مخرب و کشنده ای را برعهده دارند، و از سویی نگرانی های پادمانی خود را در مورد ایران اظهار می دارند، به سخره گرفتن هنجارها و قواعد بین المللی حاکم بر رژیم های خلع سلاح و عدم اشاعه است.

نماینده دائم کشورمان با انتقاد از عدم اقدام سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود تحت برجام، به آنها توصیه کرد اگر نمی توانند برای نجات برجام گامی بردارند، حداقل شرایط را پیچیده تر و دشوارتر نکنند.

سفیر کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی از اعضای شورای حکام نیز خواست تا با تدبیر و هشیاری، از اتخاذ اقدامات سیاسی و عجولانه پرهیز نمایند تا موجبات تداوم همکاری های سازنده ایران و آژانس همچنان محفوظ بماند. وی افزود: طبیعتا، در صورت تصویب چنین قطعنامه ای که اهداف آمریکایی نیز در آن کاملا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران نیز ناچار خواهد بود متناسب با آن، اقدامات لازم را اتخاذ نماید که مسوولیت آن برعهده بانیان چنین رویکردهای سیاسی و‌ مخربی است.

غریب آبادی همچنین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس درخصوص پادمان گفت: با وجود اینکه ۲۰ درصد بازرسی های آژانس در سطح جهانی از ایران انجام می شود و ایران سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی نیز برای آژانس فراهم می کند، انتشار چنین گزارشی از سوی آژانس و بزرگنمایی دو درخواست دسترسی، موجب تاسف عمیق است.

نماینده دائم کشورمان گفت: ما مفصلا در تهران و وین با مقامات آژانس صحبت کردیم که هر درخواست دسترسی باید طبق پروتکل الحاقی مبتنی بر اسناد و دلائل منطقی و متقن و همچنین اطلاعات و ارزیابی مستقل آژانس باشد. این در حالی است که درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران می باشد. آژانس اخیرا تلاش کرد تا اطلاعات متفاوت دیگری را به عنوان مبنای درخواست خود ارائه کند که صرفا شامل چند تصویر ماهواره ای تجاری است که این تصاویر نیز حاوی اطلاعات منطقی و متقنی که بتواند بعنوان مبنایی برای اثبات مشروعیت درخواست های آژانس قرار گیرد، نیست.

سفیر کشورمان افزود: از سوی دیگر، برخی ها از این طریق، دنبال باز کردن یک فرایند بی انتها فراروی ایران و آژانس و بازگشایی موضوعات ادعایی مختومه شده گذشته هستند که به هیچ وجه، مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست. غریب آبادی گفت درست است که همکاری های گسترده و شفافی با آژانس داریم، اما این به آن معنا نیست که هر درخواست آژانس را آن هم بر مبنای ادعاهای واهی دشمنانمان اجابت کنیم، هیچ کشور دیگری هم اینچنین عمل نمی کند. در این چارچوب، وی به آژانس و کشورهای عضو توصیه کرد تا فضای کلی روابط و همکاری های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

اخبار مرتبط

icon news

ایران در شرایط تحریمی بیشترین کشفیات مخدر را دارد!

کاظم غریب آبادی، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل اعلام کرد یک رویکرد متوازن بر پای...

واکنش قالیباف به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام

رییس مجلس شورای اسلامی با انتشار توئیتی به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام واکنش نشان دا...

استقبال امارات از صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام

در پی صدور قطعنامه جدید شورای حکام علیه ایران امارات از نقش آژانس تشکر کرد.

عربستان از قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام حمایت کرد

عربستان سعودی حمایتش را از قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news