اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 20 تیر 1399
28 خرداد 1399 28 خرداد 1399
23:46 23:46

استقبال ایران از نشست شورای حقوق بشر علیه نژادپرستی در آمریکا

 ایران به نشست فوری شورای حقوق بشر برای مقابله با نژادپرستی در آمریکا واکنش نشان داد.

ایران از نشست شورای حقوق بشر علیه نژادپرستی درآمریکا حمایت می‌کند

به گزارش سلام نو به نقل از مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برگزاری «نشست فوری» شورای حقوق بشر در روز چهارشنبه و پنج شنبه ۲۸ و ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ به منظور بررسی قتل جورج فلوید و موضوع مقابله با نژادپرستی در این کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ایده برگزاری این نشست و قطعنامه تهیه شده در شورای حقوق بشر در ژنو حمایت کرده و بر این باور است که ظرفیت، منابع و انرژی سازوکارهای حقوق بشری وابسته به سازمان ملل متحد باید در مسیرهایی چون مقابله با پدیده‌هایی مانند نژادپرستی قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آموزه‌های دینی، فرهنگی و ملی خود همواره از پیشگامان مقابله و مبارزه با نژادپرستی بوده و معتقد به مقابله ریشه‌ای با نژادپرستی سیستماتیک در برخی از مناطق جهان بویژه آمریکا هستیم.

موسوی افزود: مردم سرزمین فلسطین نیز در چند دهه گذشته قربانی تبعیض و نژادپرستی هستند و آنچه امروز در جامعه آمریکا شاهد آن هستیم نتیجه و ماحصل نژادپرستی و بی عدالتی سیستماتیکی است که در ارکان و ساختارهای نظام سیاسی آمریکا وجود داشته و دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: همانگونه که پیش‌تر هم گفته شده است این تنها مردم و جامعه آمریکا نیستند که قربانی نژادپرستی و بی عدالتی دولت‌های حاکمه خود بوده و هستند بلکه ملت‌های دیگر کشورها هم تجربه‌هایی بسیار تلخ از رفتارها و عملکرد تبعیض آمیز همراه با ظلم و بی عدالتی دولت‌های آمریکا را داشته‌اند و بسیاری از حقوق خود را به دلیل تبعیض و بی عدالتی صورت گرفته، از دست رفته می‌دانند که مسئولیت آن مستقیماً متوجه دولت آمریکاست.

موسوی با تاکید بر توانمندی و ظرفیت ارکان سازمان ملل متحد برای پیگیری اصولی و ریشه‌ای مسائلی مانند مقابله با نژادپرستی افزود: همزمان نیز باید به نگرانی‌ها در خصوص احتمال انحراف اینگونه تلاش‌ها به مسیرهایی که با اهداف اولیه آن فاصله دارد توجه شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تصریح کرد: نژادپرستی از جمله موضوعات و دستورکارهای بسیار قدیمی در سازمان ملل متحد است اما علی رغم تلاش‌ها و اقدامات چندین دهه‌ای، امروز در آستانه بیستمین سالگرد اعلامیه جهانی دوربان و در روز آفریقا، شاهد چنین قساوت‌ها و بی رحمی‌هایی در آمریکا بودیم. این نشان می‌دهد که مقابله با نژادپرستی باید وارد دوران جدیدی شود تا در نهایت شاهد روزی باشیم که مردم هیچ نقطه‌ای از جهان قربانی نژادپرستی نشوند.

اخبار مرتبط

icon news

سندِ 25 ساله با چین افتخار آفرین است

موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه هنوز سندی بین ایران و چین امضا نشده گ...

واکنش ایران به ادعای آمریکا درباره توقیف یک شناور ایرانی

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با اتهام‌ز...

ترامپ درکی از مقام ریاست جمهوری ندارد!

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ به کارکنان خودش به شد...

آمریکا مانع اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران شد

نیکی هیلی اعلام کرد اعطای وام به ایران انجام نخواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news