اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
30 خرداد 1399 30 خرداد 1399
16:45 16:45

آژانس به تلاش برای پاسخگو کردن ایران ادامه می‌دهد

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی گفت این سازمان به فشار بر ایران برای گرفتن پاسخ درباره مکان‌های مورد نظر ادامه می‌دهد.

مدیرکل آژانس: به تلاش برای پاسخگو کردن ایران ادامه می‌دهیم

خبرآنلاین، «لارنس نورمن» خبرنگار نشریه «وال استریت ژورنال»، در صفحه توئیتر خود نوشت که گروسی بعد از نشست شورای حکام، در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این قطعنامه باعث کاهش همکاری ایران خواهد شد، توضیح داد که فعلا نمی‌تواند دقیق بگوید که چه اتفاقی خواهد افتاد یا چه چیزی رخ نمی‌دهد.

نورمن لحن صحبت گروسی را «راضی» از تصویب این قطعنامه توصیف کرده و به نقل از وی نوشت: «ما همواره تصمیماتی را ترجیح می‌دهیم که مورد اجماع نظر باشد. تمام چیزی که می‌گویم این است که با چیزی به شورا آمدم، اگر تصمیم گرفتم که به شورا بیایم به آن دلیل بود که احساس کردم این موضوع، ماهیتی دارد که شورا را تضمین می‌کند».

وی با ادعای اینکه پیام شورای حکام به ایران با این قطعنامه شفاف بود، درباره اینکه اکنون امکان ارجاع دادن موضوع به شورای امنیت وجود دارد، افزود: «این چیزی است که اعضای شورا باید تصمیم بگیرند. اما اگر بتوانیم با یکدیگر همکاری کرده و مسائل را حل کنیم، نیازی به برداشتن گام‌های بیشتر نخواهد بود».

مدیر کل آژانس اتمی با بیان اینکه تنها راه پیش‌رو در موضوع هسته‌ای ایران، ادامه همکاری‌هاست، اظهار داشت: «پس هیچ راهی جز نشستن و آوردن ایران به پای کار نیست».

شورای حکام آژانس اتمی امروز در نشست حضوری اعضا، قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی علیه ایران به بهانه عدم همکاری تهران با تحقیقات آژانس را تصویب کرد.

منابع دیپلماتیک می‌گویند قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی علیه ایران، با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شده است.

سه کشور آلمان، فرانسه، انگلیس روز دوشنبه طی نشست شورای حکام، با استناد به گزارش ادعایی آژانس اتمی مبنی بر اجازه ندادن ایران برای دسترسی به چهار مکان، پیش‌نویش قطعنامه‌ای را تنظیم کردند که تهران را به اجازه دادن برای این تحقیقات و همچنین همکاری کامل با آژانس ملزم می‌کند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، پیشتر در واکنش به پیش‌نویس این قطعنامه گفته بود: «شورای حکام آژانس نباید به دشمنان برجام اجازه دهد که منافع عالی ایران را به خطر بیندازند... ما چیزی برای پنهان کردن نداریم».

اخبار مرتبط

icon news

جزئیات وقوع حادثه در سایت نطنز

 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، از وقوع حادثه‌ در یکی از سوله‌های سایت نطنز...

واکنش قالیباف به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام

رییس مجلس شورای اسلامی با انتشار توئیتی به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام واکنش نشان دا...

استقبال امارات از صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام

در پی صدور قطعنامه جدید شورای حکام علیه ایران امارات از نقش آژانس تشکر کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news