اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
02 بهمن 1397 02 بهمن 1397
20:29 20:29

صالحی : می‌توانیم uf4 را بسازیم/ چیزی را از دست نداده‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: دهم یا یازدهم ماه جاری از اردکان 30 تن کیک اورانیوم را راهی اصفهان می‌کنیم.
دیدار یوکیا آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی اکبر صالحی

به گزارش سلام نو، علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگویی که در برنامه رودررو از شبکه چهارم سیما داشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مقابل بدعهدی اروپا و خروج آمریکا از برجام آیا اقدامی صورت نمی‌گیرد، گفت: اینکه اظهر من الشمس است، چه آمریکا و چه اروپا بد عهدی کرده‌اند.وی در ادامه تاکید کرد: البته اقدامات دیگری در فناوری هسته‌ای دستور داده‌اند که ما روی آن فکر کنیم که هم خلاف برجام نباشد در عین حال پیام لازم را هم داشته باشد.

وی تصریح کرد: اتفاقا خدا را شاکرم که بحث فنی برجام به‌گونه‌ای بوده است که به اندازه ای جای خالی دارد که ما می‌توانیم کاری کنیم که طرف مقابل نمی‌تواند بگوید خلاف برجام است. می‌توانیم uf4 را بسازیم و کارهای فنی انجام دهیم.

صالحی همچنین در پاسخ به این سوال که ما برجام را پذیرفتیم که تحریم‌ها برداشته شود اما تحریم‌ها تشدید شده پس منافع ماندن در برجام چیست؟ گفت: شما قبل از برجام را در نظر بگیرید. بنده آن موقع توفیق داشتم و در وزارت خارجه خدمت می‌کردم، به مسئولین نامه نوشته شده، کشتی‌هایمان متوقف بود چه بازرگانی و چه نفتکش‌ها. صدور نفت ما پایین می‌آمد و حتی به زیر یک میلیون بشکه نزدیک شده بود. بنده به این کشور و آن کشور هم می‌رفتم که بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. کشتی‌های ما وقتی می‌خواستند مایحتاج مردم را بیاورند می‌رفتند و در کشورهای همسایه لنگر می‌انداختند و با لنج می‌رفتیم و این مایحتاج را می‌آوردیم. ببینید این شرایط ما بوده است، چگونه دلار می‌آوردیم، بدهی‌هایمان را هم نمی‌توانستیم بدهیم، نفت هم پایین می‌رفت و این یک واقعیت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در حال حاضر کشتی‌های ما کار می‌کنند و لااقل از نظر خرید مایحتاج دیگر آن مشکلات را نداریم، اجماع جهانی علیه ما نیست، آن موقع اجماع جهانی براساس مصوبات و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ما بود و ما حتی پیش کشورهای دوست هم که می‌رفتیم البته نمی‌خواهم نام ببرم، آنها می‌گفتند می‌خواهیم کمک کنیم اما این قطعنامه‌های شورای امنیت نمی‌گذارد. اما الان دیگر این حرف را به ما نمی‌گویند.

صالحی خاطرنشان کرد: اکنون آمریکا با منطق زور رفته و کشورها را تهدید می‌کند اما اجماع جهانی که بتوانند به آن متوسل شوند، وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به اجرای سازوکار مالی از سوی اروپایی‌ها خوشبین هستید، گفت: من همیشه تفعل به خیر می‌زنم. من مسئول فنی هستم و می‌خواهم عرض کنم که ما چیزی را از دست نداده‌ایم. بارها این را گفته‌ام و تاریخ هم شهادت خواهد داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ما اکتشاف و استخراج می‌کنیم، غنی‌سازی را انجام می‌دهیم، نیروگاه جدید می‌سازیم، به صنایع دیگرمان خدمت می‌دهیم، سانتیریفیوژهای جدید را می‌سازیم. همه این کارها را انجام می‌دهیم اما طبق یک آهنگ درست.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

شهرستان فلاورجان با مشکلات آب آشامیدنی مواجه است

رئیس مجمع نماینده استان اصفهان در مجلس   در خصوص مشکلات آب آشامیدنی این استان به وزیر...

فرمانده کل ارتش از مرکز بهینه سازی، آمادگاه و بیمارستان منطقه‌ای اصفهان بازدید کرد

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی صبح امروز  از یگان های ارتش در اصفهان  بازدید کرد.

ظریف در جمع مدیران استان اصفهان حضور یافت

وزیر خارجه کشورمان در جمع مدیران استان اصفهان سخنرانی کرد.

عراقچی: از امروز سقفی برای ذخایر اورانیوم و آب سنگین خود نداریم

معاون ظریف گفت: پایبند نبودن به غنای ۳.۶۷ درصد و بازگشت به طراحی قدیمی اراک گام بعدی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news