اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 23 تیر 1399
02 تیر 1399 02 تیر 1399
16:33 16:33

اجرای سند همکاری یکپارچه ایران و افغانستان در سه ماه آینده

وزیر کشور اعلام کرد که ظرف ۳ ماه آینده سند همکاری یکپارچه ایران و افغانستان مصوب و اجرایی می‌شود.

ظرف ۳ ماه آینده سند همکاری یکپارچه ایران و افغانستان مصوب و اجرایی می‌شود

وزیر کشور با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم میان ایران و افغانستان، تنظیم سند جامع همکاری ایران و افغانستان است، گفت: خبر خوشی که آقای اتمر به ما دادند این است که ظرف ۳ ماه آینده بتوانیم این سند همکاری یکپارچه را مصوب و اجرایی کنیم که حتما تحول بسیار زیادی خواهد بود.

به گزارش سلام نو به نقل از ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور  پس از دیدار با محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در تهران گفت: موضوعات بسیار مهمی در راستای افزایش همکاری‌ها و تقویت رابطه میان دو کشور در حوزه‌های مختلف مطرح شد.

وزیر کشور با اشاره به طرح مباحث مرزی و آنچه که در مناطق مرزی اتفاق می‌افتد در دیدار امروز؛ افزود: در این زمینه با یکدیگر موافقت‌نامه امنیتی داریم و مقرر شد جلسات کمیسیون‌های مشترک مرزی و کمیساریای مرزی را به صورت مستمر و در زمانبندی‌های مشخص برگزار و مسائل‌ فیمابین را آنجا مطرح کنیم.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: یکی از مسائل بسیار مهم میان ایران و افغانستان، تنظیم سند جامع همکاری است که این سند جامع همکاری در سفر رییس جمهوری افغانستان به ایران که در آن زمان آقای اتمر مسئول شورای امنیت افغانستان بود، مطرح شد و حدود ۵ سال است که روی این سند کار بسیار جدی و خوبی شده است.

وی اضافه کرد: خبر خوشی که آقای اتمر به ما دادند این است که ظرف ۳ ماه آینده بتوانیم این سند همکاری یکپارچه را مصوب و اجرایی کنیم که حتما تحول بسیار زیادی خواهد بود.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه مسئله دیگر بحث حضور اتباع افغانستانی در ایران و نحوه تردد آنها به داخل کشور بود؛ عنوان کرد: آقای اتمر هم به این مسئله متذکر شدند و ضمن قدردانی، یادآوری کردند جمهوری اسلامی ایران ظرف ۴۰ سال همکاری های خوبی در این زمینه با کشور افغانستان داشته است.

رحمانی فضلی در همین راستا تصریح کرد: در این دیدار مقرر شد دولت های هر دو کشور تلاش کنند همه موانعی که در مسیر تردد قانونی است، برداشته شود و تردد قانونی تسهیل شود که برادران افغانستانی ما بتوانند از طریق مسیرهای کاملاً قانونی و حمایت شده در کشورمان حضور یابند و آنها با اعتماد و اطمینان بیشتری بتوانند کارهای خود را انجام دهند.

وی اظهار کرد: در این دیدار مقرر شد در بحث توسعه منطقه‌ای میان ایران و افغانستان، همکاری بین استان‌های همجوار و همچنین سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی، با هم نشست‌های مشترک داشته باشیم که ایران آمادگی لازم را برای این نشست‌ها دارد و امیدواریم که یک زمانبندی مشخص همکاران بنده در حوزه اقتصادی و امنیتی و همکاران جناب آقای اتمر در حوزه اقتصادی و امنیتی افغانستان به ما بدهند تا این کار هم انجام شود.

وی بیان کرد: امیدواریم این نشست‌ها، جلسات و این تبادل افکار و نظرات موجب خیر و برکت برای دو کشور همسایه که زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک دارند، باشد و همچنین امیدوارم که این نشست‌ها ادامه داشته باشد تا نتایج و مصوباتی که در این جلسات به دست می آید، در عمل نیز محقق شود.

در ادامه محمد حنیف اتمر نیز در خصوص موضوعات مورد بحث این دیدار با بیان اینکه جلسه خیلی خوبی با وزیر کشور ایران داشتیم و در این جلسه با محبت برادرانه به تمام مسائلی که صدر اولویت‌های ما قرار داشت، پرداختیم، اظهار کرد: در این دیدار یک بار دیگر از عزیزان ایرانی خود به خاطر همبستگی و حمایت از برادران افغانستانی خود سپاسگزاری کردیم.

سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: در این دیدار درباره نگرانی‌های مشترک هر دو کشور صحبت خوبی را داشتیم و تاکید کردیم با تکیه بر مناسبات برادرانه، به فضل خداوند، می‌توانیم تمام نگرانی‌های مشترک را برطرف کنیم. همچنین تاکید کردیم با پرداختن به مسائل ریشه‌ای و بنیادی می‌توانیم مناسبات دو کشور را توسعه بیشتر داده تا به خیر و صلاح مردم دو ملت باشد. مخصوصاً همانطور که جناب وزیرکشور گفتند درباره سند جامع پیشرفت‌های خوبی داشتیم و مصمم هستیم در مدت سه ماه بتوانیم آن را نهایی کنیم.

اتمر با اشاره به اینکه مسئله حضور شهروندان افغانستانی در ایران یکی از موضوعات بسیار مهم این دیدار بود، ضمن قدردانی مجدد از مهمان‌نوازی و حمایت دولت و مردم ایران اظهار کرد: در این دیدار تاکید کردیم که تردد میان دو کشور باید قانونی باشد. همچنین از استمرار نیت خیر و تاکید عملی جمهوری اسلامی ایران بر تداوم رفتار توام با مدارا و محبت همیشگی مردم ایران که در طول ۴۰ سال گذشته نیز نسبت به اتباع افغانستانی برقرار بوده، قلباً تشکر می‌کنیم.

اتمر عنوان کرد: البته برای ما مهم است که در خصوص تردد قانونی و زمینه‌سازی برای کار و کارگران افغانستانی در ایران به صورت قانونی اقداماتی را انجام دهیم که به خیر و صلاح هر دو ملت باشد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفت: آقای رحمانی فضلی در مورد همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای پیشنهادات خوبی را مطرح کرد که من به نمایندگی از دولت افغانستان از این پیشنهادات استقبال می‌کنم و می خواهیم با اطمینان کار مشترک و جدی در راستای به نتیجه رسیدن این پیشنهادات اقتصادی و همکاری‌ها انجام دهیم.

اتمر در پایان از همکاری و همراهی صمیمانه همیشگی دولت ایران برای حل مشکلات و مسائل و توسعه مناسبات و روابط دو کشور تشکر وقدردانی کرد.

اخبار مرتبط

icon news

تمهیدات جدید دولت برای حمایت از مستاجران

 وزیر کشورگفت: مقرر شده است که برای حمایت از مستاجران تمهیداتی در نظر گرفته شود.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر کشور/تصاویر

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز سه شنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۹ با حضور محمدباقر قالیباف، رئی...

رحمانی فضلی: افزایش قیمت بنزین مصوبه‌ سران قوا بود

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه علنی امروز مجلس اعلام کرد افزایش قیمت بنزین م...

آقای وزیر من و شما باید پاسخ شهدا را درباره این بی‌حجابی بدهیم

محمدرضا احمدی نماینده رشت در مجلس خطاب به وزیر کشور گفت: امروز بسیاری از افراد در شهر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news