اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
04 تیر 1399 04 تیر 1399
11:28 11:28
نگاهی به تصویر رقیب ترامپ در رسانه‌های ایرانی؛

پیروزی جو بایدن در انتخابات قطعی نیست / بایدن برای ایران اوباما نخواهد شد

بایدن حتما نسبت به ترامپ گزینه بهتری است و حضورش در کاخ سفید مزایای بسیاری برای ایران دارد و فشار افسار گسیخته آمریکا را کاهش خواهد داد، اما نباید امید به پیروزی او و گشایش‌های پس از او را به شکل غیرمنطقی و غیرواقعی افزایش داد چون هنوز این دونالد ترامپ است که شانس اول حضور در کاخ سفید است.

سلام نو – سرویس بین الملل: این روزها با نگاهی به رسانه‌ها، به خصوص رسانه‌های فارسی زبان اخبار بسیاری از پیش بودن جو بایدن در نظر سنجی‌های انتخاباتی می‌بینیم و می‌خوانیم. اخباری که به درستی حکایت از فاصله قابل توجه بایدن از دونالد ترامپ دارند و موقعیتی رویایی از جایگاه بایدن تصویر می‌کنند.

این اخبار در کنار سخنان مشاوران و مدیران ارشد کمپین انتخاباتی بایدن که حامی بازگشت به برجام هستند جذابیت زیادی برای مخاطب ایرانی دارد، مخاطبی که در انتظار سقوط ترامپ، بازگشت آمریکا به برجام و کاهش فشارها است.

اما آیا این تصویر رویایی که در حال شکل گیری در رسانه‌های ایران است دقیق و درست است؟ به طور مختصر و مفید باید گفت رسانه‌های فارسی زبان دروغ نمی‌گویند اما اکثرا فاقد دقت نظر لازم درباره انتخابات آمریکا هستند، دقت نظری که در آخرین گفت‌وگوی جواد ظریف به چشم می‌خورد.

بایدن اکنون از ترامپ جلو افتاده و وضع کمپین ترامپ مناسب نیست، اما پنج ماهی تا انتخابات آمریکا مانده و توپ سیاست هزار چرخ می‌خورد تا به زمین برسد. بایدن هنوز در مناظره رو در رو در مقابل ترامپ قرار نگرفته و هنوز برنامه مشخصی برای اداره آمریکا ارائه نکرده است و تنها روی ضعف‌های ترامپ مانور داده.

مسئله دیگر این است که در نمونه مشابه هیلاری هم فاصله خوبی از ترامپ داشت و این فاصله را در نهایت در میزان رای مردم نیز حفظ کرد، اما در نهایت آرا دلیگیت را به ترامپ واگذار کرد تا ترامپ در قامت رئیس جمهور اقلیت بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید تکیه بزند. تکرار این سناریو در این دوره نیز دور ذهن نیست.

در واقع جو بایدن تاکنون هیچ کاری برای پیش افتادن از ترامپ نکرده و تنها در زیر زمین خانه‌اش نشسته و با ویدئوهای انتخابات ترامپ را به چالش می‌کشد، در حالی که ترامپ گردهمایی‌های انتخاباتی خود را نیز آغاز کرده است.

مشاوران بایدن و مخالفان ترامپ معتقدند بایدن فعلا باید موقعیت فعلی را حفظ کند و تنها با ویدئوها و مواضع حساب شده، رئیس جمهور را به چالش بکشد و اشتباهات او را در چشم مردم بزرگ کند چون عملا امکان رقابت رسانه‌ای با ترامپ را نداد.

در مقابل ستاد انتخاباتی ترامپ چشم به مناظرات انتخاباتی دوخته است جایی که می‌تواند میدان خودنمایی ترامپ باشد که یک شومن حرفه‌‎ای است. ستاد ترامپ دنبال این است که جلسات مناظره رو در رو با بایدن را افزایش دهد چرا که آن‌ها می‌دانند در مناظرات، ترامپ برای مطرح کردن انتقادات خود از بایدن فرصت مناسبی خواهد داشت و همچنین افزایش جلسات مناظره تعداد خطاهای گفتاری بایدن را افزایش می‌دهد که می‌تواند فرصت مناسبی برای مانور روی پیری بایدن باشد.

بایدن این روزها یکی از جدی‌ترین یاران خود یعنی باراک اوباما را نیز به میدان آورده است. رئیس جمهور سابق آمریکا در اولین حضور انتخاباتی در کنار جو بایدن از زمان تایید وی برای انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از هواداران وی خواست تا "فوریت" این لحظه را درک کنند و به بایدن یاری برسانند. اوباما در این حضور آنلاین یازده میلیون دلار پول برای کمپین بایدن جمع کرد.

اوباما در این مراسم بارها از رفتارهای ترامپ انتقاد کرده و گفت که ترامپ از تفرقه در میان آمریکایی‌ها سوء استفاده می‌کند و رویکردش برای اداره کشور "بی‌ملاحظه و ظالمانه" است. اوباما با حضور در این مراسم آنلاین وزن سیاسی خود را نشان داد و عمق محبوبیت خود را یادآور شد.

با این همه، جو بایدن هنوز شانس برابر با دونالد ترامپ ندارد و رئیس جمهور آمریکا هنوز بیش از پنجاه درصد شانس برای ورود به کاخ سفید دارد چون بدنه رای ثابت مشتکل از کشاورزان و کارگران سفید پوست مذهبی و متعصب آمریکایی دارد که سال‌ها در کاخ سفید نماینده‌ای نداشتند و حالا برای حفظ ترامپ در کاخ سفید دست به هر کاری می‌زنند حتی اگر لازم باشد مسلح به خیابان بیایند.

بایدن و ایران؛ هیچ کس اوباما نخواهد شد

در این میان چیزی که باعث خوشبینی و امید کاذب به پیروزی بایدن در بین ایرانیان شده مسئله بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های اعمال شده توسط ترامپ است. فشارهای اقتصادی به ایرانیان باعث شده تا برای بیشتر مردم برای شکست ترامپ لحظه شماری کنند و امیدوار به حضور بایدن در کاخ سفید باشند.

با این همه باید دانست حضور بایدن در کاخ سفید مساوی با بازگشت به دوران گذشته نیست. نه تنها جو بایدن بلکه باراک اوباما یا برنی سندرز هم به موقعیت قبلی باز نمی‌گردند. آمریکای ترامپ هزینه‌های بسیاری برای خروج از برجام و فشار به ایران داد و هیچ رئیس جمهوری حاضر نیست تمام این هزینه‌ها را بدون هیچ دست آوردی رها کند.

بایدن شاید به برجام بازگردد و بخشی از تحریم‌ها را لغو کند ولی حتما به دنبال توسعه برجام و افزایش برخی محدودیت‌های ایران در حوزه هسته‌ای و سیاست منطقه‌ای خواهد رفت و به سادگیِ اوباما به ایران امتیاز نمی‌دهد. باراک اوباما با تمام خوبی و بدی‌هایی که داشت فرصتی بود که بعید است تا سال‌های سال در دیپلماسی بین ایران و آمریکا تکرار شود.

بایدن حتما نسبت به ترامپ گزینه بهتری است و حضورش در کاخ سفید مزایای بسیاری برای ایران دارد و فشار افسار گسیخته آمریکا را کاهش خواهد داد، اما نباید امید به پیروزی او و گشایش‌های پس از او را به شکل غیرمنطقی و غیرواقعی افزایش داد چون هنوز این دونالد ترامپ است که شانس اول حضور در کاخ سفید است.

اخبار مرتبط

icon news

تنفر و انزجار مردم آمریکا در شهرهای مختلف از دونالد ترامپ/تصاویر

با ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا تنفر مردم  روز به روز از رئیس جمهور وقت این ک...

حمله ترامپ به رسانه‌ها در روز استقلال آمریکا + عکس

رئیس جمهور آمریکا در روز استقلال این کشور باز هم به  رسانه‌های خبری حمله کرد.

حرکت عجیب ترامپ هنگام پخش سرود ملی آمریکا جنجالی شد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از آغاز مراسم چهارم ژوئیه در حین خواندن سرود ملی آ...

ترامپ معترضان را تروریست خواند!

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به مناسبت روز استقلال کشورش معترضان به نژادپرستی را...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news