اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
07 تیر 1399 07 تیر 1399
08:40 08:40

ایران در شرایط تحریمی بیشترین کشفیات مخدر را دارد!

کاظم غریب آبادی، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل اعلام کرد یک رویکرد متوازن بر پایه کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر باید شاخص تمامی تدابیر بین‌المللی باشد و هرگونه رویکرد با قصد جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، باعث تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به جهانی عاری از سوءاستفاده از مواد مخدر می‌شود.

غریب‌آبادی: ایران در شرایط تحریمی بیشترین کشفیات و ضبط مواد مخدر را دارد

به گزارش سلام نو، به نقل از ایسنا، نماینده دائم ایران در وین گفت: اقدامات برخی کشورها با هدف جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، به تضعیف تلاش‌های بین‌المللی در مقابله با مواد مخدر می‌انجامد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، در نشست ویژه کمیسیون مواد مخدر که به مناسبت گرامیداشت روز بین المللی سازمان ملل علیه سوءمصرف و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر برگزار شد، طی سخنانی با ابراز تاسف از اینکه علی رغم تدابیر اتخاذ شده توسط جامعه بین المللی، جهان کماکان با مشکلات فزاینده مواد مخدر روبرو بوده و مصرف مواد مخدر در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است، گفت: کشت و تولید تریاک و مواد روانگردان با نرخ بالایی در حال انجام می باشد و سوء مصرف و قاچاق غیرقانونی مواد، کماکان پیامد منفی عمیقی بر توسعه و ثبات در سراسر جهان دارد.

نماینده دائم کشورمان ارتقای همکاری های بین المللی، حمایت ملموس و افزایش تلاش های ملی و منطقه ای را تنها مسیر غلبه بر چالش برآمده از مواد مخدر عنوان و تاکید کرد: یک رویکرد متوازن بر پایه کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر، بایستی راهنما و شاخص تمامی تدابیر ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. از این رو هرگونه رویکرد با قصد جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، سبب تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به جهانی عاری از سوءاستفاده از مواد مخدر می‌شود.

غریب آبادی با اشاره به اینکه در طول چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران متحمل خسارات مالی و انسانی جبران ناپذیری در مقابله با عرضه و کاهش تقاضا شده است، افزود: طی سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران ۳۰ شهید و مجروح را طی ۲۳۱۹ عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان تقدیم نمود که منجر به انهدام ۱۸۸۶ شبکه بین المللی و داخلی فعال و ضبط بیش از ۹۵۰ تن انواع مواد مخدر و روانگردان، از جمله ۴۷ تن هروئین و مرفین و ۱۷ تن مت آمفتامین شد. این میزان کشفیات، افزایش قریب به ۲۰ درصدی را در حجم کشفیات نسبت به قبل نشان می‌دهد که یک دستاورد بی‌سابقه در تاریخ ایران و جهان است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی در حالی سالیان متمادی بیشترین حجم مواد مخدر در جهان را کشف و ضبط می‌کند که تحت تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و نامشروع آمریکا قرار داشته و از کمک‌های جامعه بین‌المللی نیز بهره‌ای نبرده است.

وی افزود: از دولت های عضو، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر و سایر نهادهای بین المللی انتظار می رود تا به کمپین ملی کارآمد و جامع ایران در مبارزه و رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، به شیوه ای که حمایت بین المللی کافی فراهم شده و همبستگی لازم نیز نشان داده شود، اذعان نمایند و قدردان آن باشند.

غریب آبادی در ادامه به سیاست های کشورمان در رسیدگی به چالش مواد مخدر پرداخت و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران رویکرد متوازنی در حوزه مواد مخدر دارد و ضمن انجام یک مقابله هوشمند علیه مافیای مواد مخدر، طرح ها و سیاست های کاهش تقاضا را نیز با هدف به حداقل رساندن پیامدهای منفی سوءمصرف مواد مخدر و ارتقای بهداشت عمومی و ایجاد یک جامعه رها از سوء مصرف مواد مخدر، در دستورکار خود قرار داده است.

نماینده دائم کشورمان در پایان، بر برخی پیشنهادات به منظور تقویت موثر کمپین جهانی علیه مواد مخدر از جمله اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و اولویت دادن به برنامه های معیشتی جایگزین؛ رفع تمامی موانع از جمله اقدامات قهری یکجانبه؛ فراهم کردن تجهیزات و کمک‌های فنی و انتقال فناوری‌های پیشرفته مبارزه موثر با موادمخدر؛ بلوکه کردن ورود فرآیند درآمدهای مواد مخدری به سیستم مالی بین‌المللی، تبادل تجربیات در حوزه کاهش تقاضا و حمایت از برنامه‌ها و ابتکارات دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر در حوزه مدیریت کنترل مرزها و تبادل اطلاعات تاکید کرد.

اخبار مرتبط

icon news

پلیس سازمان ملل عکس شهید سلیمانی را برداشت + فیلم

عکس شهید حاج قاسم سلیمانی از روی میز سفیر ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل برداشته ...

ارائه گزارش نماینده سازمان ملل در مورد ترور سردار سلیمانی به شورای حقوق بشر

گزارش نماینده سازمان ملل در مورد اقدام دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید قاسم...

نماینده سازمان ملل امروز درباره شهادت سردار سلیمانی گزارش می‌دهد

  گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر امروز درباره اقدام تروریستی آمریکا در به ش...

دولت صنعا نسبت به فاجعه بهداشتی در یمن هشدار داد

وزارت بهداشت دولت صنعا اعلام کرد ممانعت از رسیدن کشتی‌های نفت وضعیت بهداشتی را در یمن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news