اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
07 تیر 1399 07 تیر 1399
16:15 16:15

کرونا در کرمان به مرحله هشدار رسید/ مجموع مبتلایان ۱۴۷۹ نفر

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آخرین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در این استان خبر داد.

موارد بستری مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان به مرحله هشدار رسیده است

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از افزایش موارد بستری مبتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان نسبت به روزها و هفته های گذشته خبر داد.

دکتر "مهدی شفیعی" ظهر امروز شنبه هفتم تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان درباره آخرین وضعیت مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳ مورد جدید ابتلای به کووید ۱۹در بیمارستان های سطح استان کرمان بستری شدند که با احتساب این ۲۳ نفر، مجموع آمار مبتلایان بستری شده ناشی از ابتلا به کرونا، از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون (شنبه هفتم تیرماه) به ۱۴۷۹ مورد رسیده است.

وی با بیان اینکه تا روز گذشته (جمعه) ۲۰۱ نفر بیمار با تشخیص قطعی کرونا در سطح بیمارستان های استان کرمان بستری بودند افزود: موارد بستری شده به دلیل ابتلای به ویروس کرونا در روزهای گذشته نسبت به روزها و ماه‌های قبل تقریبا سیر افزایشی و صعودی پیدا کردهاست که جای نگرانی دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به روند صعودی موارد بستری شده به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان گفت: هم اکنون اپیدمی کرونا در استان کرمان در مرحله استقرار بوده و موارد بستری مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان به مرحله هشدار رسیده است که نشان می دهد افراد باید توصیه های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی و پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام را بیشتر رعایت کنند.

وی در تشریح جزییات مبتلایان بستری شده به کووید ۱۹ در کرمان در ۲۴ ساعت گذشته اظهار کرد: از ۲۳ مورد جدید بستری شده طی ۲۴ ساعت گذشته در استان، ۲۱ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و ۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بوده ضمن آنکه آزمایشگاه های دانشگاه های علوم پزشکی جیرفت، بم و سیرجان روز گذشته تعطیل بوده و در نتیجه جواب جدیدی را ارائه نکرده بودند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آمار متوفیان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در استان نیز گفت: متاسفانه در روز گذشته ۶ مورد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در بیمارستان های استان داشته ایم که ۳ مورد به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و یک مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی سیرجان بوده است و مجموع آمار جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۱۴۱ مورد رسیده است

شفیعی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره تحلیلی از چرایی ابتلای افراد به این ویروس در جامعه اظهار کرد: عمده موارد مبتلایی به این ویروس چه به صورت سرپایی و چه به صورت بستری، به دنبال شرکت در مراسمات و عمدتا عروسی‌ها و مراسمات ترحیم و یا سفر به شهرستانها و یا استان هایی که شیوع بالاتری از این بیماری را داشته با این ویروس درگیر شده که در این موارد خانواده ها نیز درگیر بیماری می شوند که نشان می دهد با خوشه های پراکنده خانوادگی درگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه منشا و عامل اصلی انتقال ویروس در بین افراد شرکت در مراسماتی از جمله ترحیم، عروسی و جشن است افزود: گردش و زنجیره ویروس کرونا هم اکنون در جامعه به صورت پایدار وجود دارد و دلیل افزایش موارد مبتلا به کرونا نیز عدم رعایت نکردن مسائل بهداشتی، فاصله گذاری فیزیکی حضور در مکان هایی با ازدحام ها بالا است.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود درباره موضوع واگذاری برخی اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی رییس جمهور به استان ها نیز گفت: یکسری اختیارت در راستای مقابله با کرونا به صورت استانی و یکسری به صورت کشوری بوده که استان ها می توانند در اجرای مصوبات کشوری شدت و ضعف داشته باشند اما ایجاد محدودیتهای ترافیکی و قرنطینه ای در اختیار  ستاد ملی مقابله با کرونا بوده که قرار است در استان های قرمز اختیار به استان ها داده شود تا بتوان به صورت منطقه ای و شهرستانی تصمیم گیری و اجرایی کنند که از این هفته این اختیار به کرمان داده شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به برگزاری جلسه استانی مقابله با کرونا در روز یکشنبه هشتم تیرماه افزود: احتمال اینکه در برخی شهرستانها محدودیت هایی ایجاد شود وجود خواهد داشت که این موضوع در جلسه فردای ستاد استانی مقابله با کرونا بررسی خواهد شد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به سوالی که ایا نیاز به راه اندازی بخش اطفال کرونایی در کرمان احساس شده است؟ افزود: تاکنون موارد سرپایی از ابتلای اطفال و کودکان به ویروس کرونا را داشته ایم ولی خوشبختانه اطفال نیاز کمتری به موارد بستری بیمارستانی پیدا می کنند و در حال حاضر در استان کرمان ضرورت راه اندازی بخش ویژه بخش اطفال کرونایی احساس نشده است اما با توجه به سیر صعودی روند مبتلایان به کرونا در استان کرمان راه اندازی این بخش در برنامه ها و سناریوهای دانشگاه بوده ولی خوشبختانه این نیاز تاکنون احساس نشده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره برگزاری امتحانات دانشگاه ها، کنکور کارشناسی ارشد و دکتری نیز گفت: تصمیم گیری درباره زمان و نحوه برگزاری آزمون های سراسری و کشوری که باید در زمان و ساعت مقرر برگزار شد، بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است و در ستاد استانی اختیارات برگزاری نحوه امتحانات مدارس و دانشگاه ها را داریم.

وی با تاکید بر اینکه همه امتحانات پایان ترم دانشگاه های استان کرمان باید به صورت مجازی و آنلاین برگزار شود اظهار کرد: در ستاد استانی مقابله با کرونا تاکید شد که اگر مرکز و یا دانشگاهی ظرفیت برگزاری امتحانات را به صورت مجازی ندارد، توصیه اکید شده که امتحانات خود را با تاخیر برگزار کند و در صورت تخلف، دانشجویان می توانند موارد را به دانشگاه علوم پزشکی کرمان اطلاع رسانی کنند.

شفیعی درباره برگزاری کنکور مقاطع ارشد و دکتری نیز گفت: در تمام کشور استقرار اپیدمی کرونا را داریم و به نظر می رسد تاخیر امتحانات کمکی به کنترل اپیدمی نمی کند اما انچه مهم است رعایت مسائل حفاظتی و بهداشتی از سوی خود افراد است ضمن آنکه متولین برگزاری آزمون ها نیز پروتکل های بهداشتی را باید حتما اجرا کرده تا امتحانات با حفظ سلامت برگزار شود.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود درباره عملکرد ستاد کرونای استان کرمان گفت: به شخصه نمره خوب و قابل قبولی به ستاد استانی مقابله با کرونا می دهم. ستاد استانی مقابله با کرونا در کرمان دو نقطع قوت دارد. یکی آنکه شخص دکتر فدایی به عنوان استاندار کرمان و رییس ستاد استانی مقابله با کرونا، فرد آکادمی و علمی بود که مباحث علمی و فنی را در کنار هم قرارداد و از تصمیمات احساسی اجتناب می کند که این نکته تاکنون خیلی موثر بوده است ضمن آنکه توانمندی علمی این ستاد نیز باعث شد در چند مقطع، تصمیمات ستاد استانی از جمله در تعطیلی مدارس، برخی صنوف و دانشگاه ها زودتر از ستاد ملی مقابله با کرونا باشد ضمن آنکه در زمینه عملکرد بازگشایی مجدد برخی صنوف نیز نیز عملکرد خوبی داشتیم و خیلی محتاطانه و با توجه به وضعیت اپیدمی با تاخیر این بازگشایی ها را انجام دادیم.

اخبار مرتبط

icon news

فوتی های کرونا در کرمان رکورد زد/ ۱۲ نفردر 24 ساعت گذشته

سخنگوی دانشگاه معاوم پزشکی کرمان مبتلایان به ویروس کرونا  و فوتی ها در ۲۴ ساعت را اعل...

قربانیان کرونا در کرمان به ۱۶۰ نفر رسید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آمار فوتی‌های مبتلایان به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته را ا...

شمار مبتلایان کرونا در کرمان در 24 ساعت گذشته

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعداد موارد جدید بستری مبتلا به کرونادر این استان را ...

وضعیت کرونا در کرمان به مرحله هشدار رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان وضعیت کرونا در این استان را بسیار پرخطر اعلام کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news