03 بهمن 1397
20:55

بعیدی نژاد: ایران جز 10 کشور اولی است که مردم آن به امکانات بهداشت و درمان دسترسی دارند

بعیدی نژاد با بیان اینکه عملکرد ایران باوجود فشارها و تحریم اقتصادی نسبت به سایر کشورها بهتر است، گفت: برخی از اینکه ایران علیرغم تحریم‌ها از کشورهای زیادی که آن‌ها هم با مشکل ارز مواجه‌اند وضع نسبی بهتری دارد، عصبانی هستند.

به گزارش سلام نو، حمید بعیدی نژاد شامگاه چهارشنبه ضمن بازنشر توییت شاخص اسپکتیتر افزود: عملکرد ایران باوجود فشارها و تحریم اقتصادی نسبت به ونزوئلا، آرژانتین، ترکیه، پاکستان، برزیل، روسیه، سری‌لانکا، قزاقستان، آفریقای جنوبی و سوئد بهتر بوده است.
وی افزود: برخی از اینکه ایران علیرغم تحریم‌ها از کشورهای زیادی که آن‌ها هم با مشکل ارز مواجه‌اند وضع نسبی بهتری دارد، عصبانی شده‌اند و موسسه آمار دهنده را به نداشتن اطلاعات ساده‌ای مانند نرخ‌های متنوع ارز ایران متهم می‌کنند،درحالی‌که نرخ‌های ارز ایران مرتباً در سایت‌های خبری جهانی گزارش می‌شوند.
بر اساس شاخص اسپکتیتر ارزش پول ملی ونزوئلا در یک سال گذشته 2 میلیون و 500 هزار برابر کاهش‌یافته و بدین ترتیب در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که عملکرد ضعیفی را از خود به ثبت رسانده‌اند.
پس‌ازآن به ترتیب آرژانتین با رشد منفی 90 درصدی، ترکیه با 42 درصد و پاکستان 25 درصد در ردیف‌های دوم، سوم و چهارم قرار دارند. ایران با افت 14 درصدی ارزش ریال در یک سال گذشته در ردیف یازدهم قرار دارد. سپس هند و لهستان با از دست دادن 12 درصد از ارزش پولی ملی خود در ردیف دوازدهم و سیزدهم قرار دارند.
گفتنی است که ایران همچنین جز 10 کشور اولی است که مردم آن به امکانات بهداشت و درمان دسترسی دارند. در فهرست شاخص اسپکتیتر، آمریکا با 100 درصد دسترسی مردم این کشور به امکانات بهداشتی در صدر فهرست و سودان با 7 درصد دسترسی در ردیف آخر قرار دارند.

/ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید