اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
10 تیر 1399 10 تیر 1399
10:54 10:54
روز گذشته میزان مرگ و میر ناشی از کووید-19 در ایران رکورد زد؛

کرونا چرا و چطور دوباره در ایران اوج گرفت؟

اما چرا از وضعیت اوایل بهار که بیماری حدودا در کنترل بود، امروز به جایی رسیده‌ایم که همانند اواخر اسفند، بحران اوج گرفته است؟ پاسخ ساده است: عادی سازی کرونا و البته عادی شدن کرونا.

سلام نو – سرویس اجتماعی: روز گذشته آمار مرگ و میر کرونا در ایران به بالاترین سطح خود از زمان ورود این ویروس به ایران رسید تا بار دیگر علامت هشدار به گوش همه برسد و حتی از بازگشت برخی محدودیت‌ها سخن گفته شود.

براساس اعلام وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر ۹ تیرماه، ۱۶۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا درگذشتند که با توجه به ثبت ۲ هزار و ۵۳۶ بالاترین نرخ مرگ و میر نسبت آمار مبتلایان از تاریخ 13 اردیبهشت سال جاری است.

اما این تنها بخشی از وضعیت بد کرونا در ایران است. برخی از شهرها از جمله مشهد با عبور از شرایط قرمز در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. حمیدرضا رحیمی،  مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: متأسفانه به‌علت رعایت ‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی در خراسان رضوی و مشهد، در حال بازگشتن به شرایط شیوع گسترده کرونا در اسفندماه سال گذشته هستیم.

بنا به گفته دبیر قرارگاه مرکزی دانشگاهی مبارزه با کرونا عامل اصلی شرایط جدید مشهد، مراسم‌های عزا و عروسی است که به شکل گسترده ویروس را پخش کرده‌اند.

اندیمشک هم در شرایط مشابه، بیشترین مبتلایان کرونا را در مراسم‌های عزا و عروسی و این شهر داشت و این مراسم‌های جمعی باعث گسترش قابل توجه کرونا شدند.

ابتلای ۱۲۰ نفر به کرونا در یک مراسم عروسی، ۵۷  هرمزگانی در عروسی کرونا گرفتند، در مراسم تشییع جنازه ای در کهگیلویه و بویر احمد بیش از ۲۰ خانم به کرونا مبتلا شدند، یک مبتلا به کرونا در همدان ۴۸ نفر را آلوده کرد، ۷۰ نفر در مراسم عروسی در شهرستان قشم و ۷۳ نفر نیز در مهمانی در بندرعباس به کرونا مبتلا شدند، ابتلای ۴۰ نفر به ویروس کرونا در یک عروسی در چهارمحال و بختیاری و ابتلای ۳۰ نفر به کرونا در مراسم ترحیمی در یکی از روستاهای خراسان جنوبی تنها چند نمونه از مراسم‌های عزا و عروسی است که به مرکز پخش کرونا تبدیل شدند.

چرا کار به اینجا کشید؟

اما چرا از وضعیت اوایل بهار که بیماری حدودا در کنترل بود، امروز به جایی رسیده‌ایم که همانند اواخر اسفند، بحران اوج گرفته است؟ پاسخ ساده است: عادی سازی کرونا و البته عادی شدن کرونا.

کرونا در ابتدای ورود برای همه غولی بی شاخ و دم و آدم کش بود که پا روی گلوی همه می‌گذاشت. مردم نه تنها به دیدار هم نمی‌رفتند بلکه حاضر بودند از سر کار اخراج شوند ولی در هیچ تجمعی حضور نیابند.

مرور زمان اما همه چیز را به اجبار عادی کرد. نه تنها اجبار به راه افتادن امور اقتصادی دولت را مجبور به عادی سازی زود هنگام شرایط کرد بلکه عملا دولت و در راس آن صدا و سیما از تبلیغ فاصله‌گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی مثل روزهای اول غافل شدند.

از طرف دیگر حتی در صورت تبلیغ از سوی دولت باز هم به نظر می‌رسد مردم به مرور به شرایط بحرانی جدید دیگر به چشم یک بحران نگاه نمی‌کنند بلکه به شکل شرایط جدید زندگی نگاه می‌کنند. مثل روزگاری که بیماری‌های واگیر دیگر در جهان عادی شدند. مشکل اینجا بود که عادی شدن شرایط جدید برای ایرانیان با عادی شدن عادت جدید همراه نبود.

در بیشتر کشورها استفاده از ماسک به شدت رواج دارد، به ویژه در چین و کره جنوبی استفاده از ماسک به شیوه جدید زندگی اضافه شده. در اغلب کشورها مردم هم‌چنان از برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی و هر مراسم جمعی بزرگ دیگری خودداری می‌کنند و دور کاری به بخشی مهم از کسب و کارها تبدیل شده است.

با این همه در ایران ماسک زدن تازه قرار است از 15 تیر اجباری شود و مراسم و عزا و عروسی به سادگی برگزار می‌شود. از طرف دیگر بیشتر کسب و کارهای ایرانی مایل هستند کارمندان خود را به شکل حضوری در محل کار داشته باشند و به جز بخشی از صنعت آی تی دیگران چندان به دور کاری تن نداده‌اند.

تاریک و روشن موج جدید کرونا

مسئله امیدوار کننده موج جدید کرونا این است که بر اساس آمار وزارت بهداشت با وجود افزایش میزان تست‌های کرونا میزان مبتلایان رشد نداشته و حتی کاهشی 9 درصدی را نیز تجربه کرده. با این وجود نکته نگران کننده اصلی شدت وخامت حال بیماران بحرانی است که به شدت بالا است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت روز گذشته تعداد بیماران در وضعیت شدید بیماری به ۳ هزار و ۳۷ نفر رسید. عددی که حداقل طبق آمار در دسترس وزارت بهداشت، سابقه نداشته است و می‌تواند خبر از موج جدیدی از مرگ و میر یا بیماران رهایی یافته از کرونا با آسیب بالا باشد. یعنی این بیماران حتی در صورت بهبود با عوارضی بلند مدت یا همیشگی دست و پنجه نرم خواهند کرد.

مسئله نگران کننده بعدی این است که براساس گزارش دیروز کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت استان‌های «زنجان، آذربایجان غربی، ایلام، اصفهان، قزوین، فارس، خراسان‌رضوی، قم، گلستان، مازندران و گیلان» در روند افزایشی یا آغاز پیک جدید کرونا قرار دارند و 7 استان دیگر نیز در نزدیکی این مرز قرار دارند.

این آمار به آن معنا است که کشور می‌تواند با موج جدیدی از بحران افسار گسیخته کرونا رو به رو شود آن هم در حالی که ظرفیت تعطیلی اقتصاد کشور و بازگشت محدودیت مثل اسفندماه به هیچ شکل وجود ندارد و تنها راه پیش روی دولت و جامعه تغییر شیوه زندگی از جمله عادت به زدن ماسک و شستن دست‌ها و تعطیل کردن تجمعات برای مدت زمانی به نسبت طولانی است.

اخبار مرتبط

icon news

جزئیات بازگشایی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش گفت: زمان بازگشایی مدارس ۱۵ شهریور است اما امکا...

مبتلایان به کرونا از این نوع ماسک استفاده نکنند

فریدون رحمانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: مردم هر ماسکی که دارند استف...

چرا آمار مرگ و میر کرونا در خوزستان بالا است؟

دکتر سیدمحمد علوی، سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خوزس...

۲۶۱۳ ابتلا و ۱۶۰ فوتی جدید کرونا/انجام بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزار آزمایش کرونا در کشور

دکتر لاری سخنگوی وزارت بهداشت، آخرین آمار مبتلایان به کرونا در 24 ساعت گذشته را 2613 ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news