اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
10 تیر 1399 10 تیر 1399
16:12 16:12

آشنایی با علائم جدید کرونا

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره جدیدترین علائم ویروس کرونا توضیح داد.

جدیدترین علائم کرونا

به گزارش سلام نو به نقل از فارس، پیام طبرسی، رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، اظهار داشت: متاسفانه تعداد بیماران بستری بیشتر از تعداد بیماران ترخیصی شده است و در حال حاضر مقداری با کمبود تخت در سطح شهر تهران مواجه شده‌ایم و دلیل این کمبود برگشتن تخت‌های مخصوص بیماران کووید١٩ به تخت‌های عادی در بیمارستانها و همی نطور افزایش تعداد بیماران در چند روز اخیر است؛ همین کمیود تخت باعث شده تا متاسفانه نتوانیم قادر به بستری تعدادی از آنها باشیم.

وی از آمار پذیرش کودکان در این بیمارستان، گفت: ابتلا در کودکان مشاهده می‌شود اما تعداد کودکان مبتلا کم است و بیشترین تعداد مبتلایان افراد مسن و کسانی هستند که ریزفاکتورهای ابتلا را دارند که بستری می‌شوند که این موضوع بسیار ناراحت و نگران کننده است؛ چراکه هم مرگ و میر در بین این افراد بسیار بالاست و هم برخورد با این بیماران سخت تر است؛ چون بیماری زمینه‌ای متعددی دارند که این موضوع کار کردن و مدیریت درمان را بسیار دشوار خواهد کرد.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص تغییر آمار مبتلایان، تصریح کرد: به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی مردم و رفتن به مهمانی‌ها و برگشت به روال عادی زندگی، متاسفانه آمار روز به روز در حال افزایش است.

طبرسی با اشاره به  تغییر علائم جدید کرونا، گفت: علائم تقریبا همان علائم قبلی است، اما چون بعضی از آنها شناسایی نشده بود با آن مواجه نشده بودیم؛ در حال حاضر علائم گوارشی مانند اسهال و درد شکم استفراغ، علائم پوستی کهیر ، علائم قلبی، سکته قلبی و درد شدید نواحی قلب و علائم مغزی مانند سکته مغزی از برخی علائم جدید این بیماری است.

وی در پاسخ به نظر استاندار تهران در مورد وضعیت زرد و سفید شهر تهران، گفت: از نظر ما تهران در وضعیت قرمز قرار دارد؛چراکه  ما در تهران از شهرستانها از جمله کرمانشاه، سیستان و بلوچستان شهرهای شمالی تعداد مراحعین مبتلا به کووید بسیار بالاست و همین مراجعه از شهرستاها موج مریضی ایجاد می‌کند که همین موضوع  خود باعث افزایش تعداد مبتلا می‌شود.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص پیامی که در صفحات مجازی در مورد ابتلا به کرونا در فصل تابستان نسبت به پاییز بهتر است، بیان کرد: این یک رویکرد است و برخی کشورها رویکردهای متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال کشور سوئد بر این عقیده بود که قرنطینه نداشته باشند و همه مبتلا شوند و فقط افراد پرخطر به بیرون از منزل نیایند و دلیل اتخاذ این رویکرد این بود که در کشوری مانند سوئد ٤٠ تا ٥٠ درصد از افراد تنها زندگی می‌‌کنند.

طبرسی اضافه کرد: اگر این رویکرد را در ایران انجام دهیم تا پایان مهر حدود ۸۰ هزار مرگ خواهیم داشت؛ اگر این موضوع را قبول می‌کنیم این کار ساده است و قابل قبول و قبول کردن این رویکرد به این معناست؛ آیا هر کدام از ما حاضریم که عزیزان‌مان را از دست بدهیم؟ قطعا نه؛ پس در کشور ما به دلیل نبود شرایط و امکانات این کار اصلا انجام شدنی نیست و بنده هم با این رویکرد موافق نیستم.

وی از ابتلای دوباره کسانی که قبلا دچار کرونا شده‌اند، گفت: تا الان موارد ابتلای مجدد بسیار کم بوده است ولی باتوجه به مطالعاتی که انجام شده است حتی کسانی که در اوایل شیوع کرونا یعنی اسفندماه مبتلا شده‌اند آنتی بادی آنها قابل دی تک در خون نیست و آنتی بادی افراد مبتلا باعث حفاظت آنها از ابتلای مجدد نشده و امکان ابتلای دوباره آنها وجود دارد.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به داروی آزیترومایسین که برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری استفاده می‌شود اشاره کرد و گفت: چون داروی خاصی برای این بیماری، به خصوص برای بیماران سرپایی هنوز وجود ندارد و دلیل تجویز و  تاثیر ضدالتهابی آزیترومایسین مدنظر است نه آنتی بیوتیکی آن؛ همه ما منتظر اطلاعات مطالعه  بزرگی درباره  آزیترومایسین هستیم که در انگلیس بر روی پنج هزار نفر انجام شده است و به احتمال زیاد تا دو سه هفته آینده  منتشر خواهد.

طیرسی در خصوص تجویز داروی بیماران مبتلا به کرونا در ایران، گفت: برای بیماران سرپایی داروی خاصی نداریم؛ در واقع به بیمارانی که حال مساعدتری دارند به طور قطعی نمی‌توان دارویی تجویز کرد و معمولاً استراحت کافی و نوشیدن فراوان مایعات را توصیه می‌کنیم.

وی متذکر شد: افرادی که اکسیژن خون آنها ۹۳_۹۴درصد باشد و میزان تب شان خیلی بالا نباشد را توصیه به در منزل ماندن می‌کنیم. داروی اینتفرون و داروهای ضد ویروسی دیگری که در حال مطالعه است و اگر مورد تایید قرار بگیرند جزو دستورالعمل درمان کشوری اضافه خواهد شد .

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به تجویز دگزامتازون که این روزها بحث درباره  آن زیاد است، اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت که این دارو در شرایط خاص و برای بیمارانی اثربخش است که افت اکسیژن دارند؛  در غیر این صورت برای بیمار عوارض خواهد داشت؛ بنابراین توصیه می‌کنم افراد از تجویز خودسرانه آن برای خود و اطرافیان جدا خودداری کنند.

اخبار مرتبط

icon news

مبارزه با ویروس کرونا با الزامی شدن استفاده از ماسک در پایتخت/سری دوم تصاویر

با افزایش چشمگیر مبتلایان ویروس کرونا در کشور، استفاده از ماسک در اماکن عمومی به منظو...

لزوم استفاده از ماسک جهت مقابله با ویروس کرونا در اماکن عمومی پایتخت/سری اول تصاویر

با قرارگرفتن برخی از استان های کشور در وضعیت قرمز زیر سایه کرونا، استفاده از ماسک در ...

الزامی شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی در روزهای کرونایی/تصاویر

با افزایش تلفات ویروس کرونا در کشور استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری شد.

آخرین آمار مبتلایان کرونا در کشور/ ۱۵۴ بیمار فوت کردند

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news