اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 27 مرداد 1398
06 بهمن 1397 06 بهمن 1397
16:23 16:23
مصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با سلام نو:

مشکلات کشور محصول سومدیریت داخلی و تحریم‌های آمریکا است / درباره پالرمو نظر مصلحتی خواهیم داد

لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان پالرمو مدت‌ها است که بین مجمع، مجلس و دولت در رفت آمد است. آیا قرار است این لایحه تصویب شود؟

سلام نو – سرویس سیاسی: پالرمو، FATF و CFT کلیدواژه‌های آشنای این روزهای سیاست ایران است، لوایحی که تحت عنوان مبارزه با پول‌شویی شناخته می‌شوند و کلید ارتباط ایران با سیستم مالی جهان هستند.

به گزارش سلام نو ، مدت‌هاست که این لوایح بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص در رفت و آمد است و باوجود تاکید دولت و موافقت مجلس، شورای نگهبان و مجمع اجازه اجرایی شدن پذیریش این لوایج به ویژه پالرمو را نمی‌دهد.

پس از اینکه جواد ظریف در جلسه پیشین مجمع تشخیص مصلحت شرکت کرد و موفق به قانع کردن اعضا نشد، این بار دیگر نمایندگان دولت و مجلس از جمله رییس بانک مرکزی به جلسه فوق العاده مجمع رفتند تا شاید مشکل را حل کنند.

در جلسه امروز که برخی از اعضای شورای نگهبان، جواد ظریف، رییس کمیسیون قضایی مجلس و معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، بررسی لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان پالرمو که از سوی شورای نگهبان بر اساس ایرادات طرح شده از ناحیه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس عودت و مجددا برای تعیین مصلحت به مجمع ارجاع شده بود، در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در جلسه امروز پس از طرح دیدگاههای مختلف پیرامون لایحه مذکور، از سوی اعضای مجمع و همچنین اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت، ادامه بررسی ها به کمیسیون های سیاسی - دفاعی و حقوق- قضایی محول گردید تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

مشکلات کشور ناشی از سومدیریت و تحریم‌های آمریکاست

سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با سلام نو با روشنگر توصیف کردن سخنان  رییس کل بانک مرکزی در جلسه امروز مجمع گفت: آقایان از مجلس و دولت آمدند و پرسش و پاسخی شد و پرسش‌ها چنان پیش رفت که وقت به اظهار نظر دقیق اعضای مجمع و رای‌گیری نرسید.

وی با اشاره به اینکه جلسه بعدی مجمع دو هفته دیگر برگزار می‌شود گفت: آن چه که به مجمع آمده لایحه الحاق به پالرمو است و ما در مجمع بر اساس مصلحت سنجی رای خواهیم داد.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه گفت: اگر دنبال این هستید که بدانید آیا با FATF مشکلات کشور حل می‌شود یا نه؟ نه حل نمی‌شود. مشکلات کشور به پالرمو و FATF وابسته نیست و به مسائلی چون مدیریت داخلی و تحریم آمریکا وابسته است. FATF حتی می‌تواند با توجه به شرایط موجود می‌تواند ضررهایی هم برای ما داشته باشد چون تاکید بر شفاف سازی دارد و ما نباید در زمان تحریم دست خود را رو کنیم.

میرسلیم در با اشاره به نظرات مختلف درباره پالرمو گفت: به نظر می‌رسد با توجه به تحریم‌ها فعلی این لایحه سود آنچنانی برای ما ندارد ولی برخی معتقدند در صورت عدم پذیرش ضررهای قابل توجهی متوجه کشور می‌شود.

وی با اشاره به بزرگنمایی بررسی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این مسئله را چنان بزرگ کرده‌اند که اگر هر مشکلی پیش بیاید آن را متوجه مجمع می‌کنند، در صورتی که اصلا اینطور و مسئله به این شکل نیست که اگر FATF را بپذیریم تمام مشکلات ما حل می‌شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همانطور که گفتم بخشی از مشکلات ما محصول سومدیریت در داخل و بخشی محصول تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا است.

اخبار مرتبط

icon news

رسیدگی به موضوع پیوستن ایران به لوایح CFT و پالرمو موجه نیست

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هدف آمریکا و یارانش از پافشاری برای پیوستن ما به ...

FATF  اصلاً سند،کنوانسیون یا معاهده نیست بلکه صرفاً یک «ترتیب مالی» است

امین زاده گفت: اگر کشوری، قانون جامع و مانعی در داخل خود برای مبارزه با فساد و پولشوی...

تلاش برای تصویب نشدنCFT و پالرمو موضع دشمنان را تقویت می‌کند

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش برای منتفی کردن کنوانسیون‌های مطرح در م...

برجام مرده و بهتر است دیگر سر این قبر روضه نخوانیم

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت:مجلس در مصوبه تخصیص ارز به کالاهای اساسی تمام ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news