اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 05 اردیبهشت 1398
06 بهمن 1397
22:05

نهاوندیان با رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس ترکیه دیدار کرد/ تاکید دوطرف بر گسترش روابط اقتصادی

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: رئیس‌‌جمهور آمریکا در داخل کشور خود و اداره دولت با مشکلات فراوانی مواجه است.

تهران و آنکارا برای تقویت همه جانبه روابط عزم جدی دارند

به گزارش سلام نو، محمد نهاوندیان روز شنبه در دیدار مصطفی رفعت حیصار جیک اوغلو، رئیس اتحادیه اتاق‌‌های بازرگانی و بورس ترکیه، با تاکید بر اینکه جهان اسلام با روابط نزدیکتر ایران و ترکیه، قدرتمندتر می‌‌شود، گفت: با اتحاد ایران و ترکیه، هیچ کشوری نمی‌تواند در تحریم اقتصادی دو کشور موفق شود.

وی در این دیدار که جمعی از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ترکیه نیز حضور داشتند، با اشاره به تحریم‌‌های ۴۰ ساله آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: تفاوت تحریم‌‌های کنونی دولت آمریکا علیه کشورمان در مقایسه با گذشته در این است که الان کشورهای جهان و حتی دولت‌‌های اروپایی، دولت آمریکا را در این دوره از فشار و اعمال تحریم‌‌های ظالمانه علیه تهران، نه تنها همراهی نمی‌کنند بلکه در مقابل آن نیز ایستاده‌‌‌اند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهدیدهای آمریکا علیه ایران اسلامی با وجود افزایش سروصدا و فضاسازی تبلیغاتی، از دستیابی به اهداف خود ناتوان است، تصریح کرد: رئیس‌‌جمهور آمریکا حتی در داخل کشور خود و اداره دولت با مشکلات فراوانی مواجه است و قطعا نمی‌‌تواند در آن سوی اقیانوس‌ها اهداف خود را عملی کند.

نهاوندیان گسترش روابط با دولت و ملت ترکیه را جزو اولویت‌‌های سیاست خارجی ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: این دوره از فشار و تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران هم به‌‌زودی سپری خواهد شد و دوستان را می‌‌توان در روزهای سخت شناخت.

رئیس اتاق بازرگانی و بورس ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و عمیق ایران و ترکیه ابراز داشت: باید روابط مشترک تهران – آنکارا به ویژه در بخش‌‌‌های اقتصادی و اتاق‌‌های بازرگانی با توجه به شرایط کنونی بیش از پیش گسترش یابد.

حیصار جیک اوغلو با بیان اینکه سفر روحانی به ترکیه تحولات گسترده تجاری و اقتصادی بین دو کشور را به وجود آورد، عنوان کرد: رئیس‌‌جمهور ترکیه نیز همواره گسترش همکاری‌‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را به فعالان اقتصادی، کارآفرینان و بخش خصوصی ترکیه گوشزد کرده است.

وی اضافه کرد: شرکت‌‌‌ها و اتاق بازرگانی ترکیه مشتاق و علاقمند به همکاری با ایران هستند.

در این دیدار، راه‌های تسهیل سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های زیرساختی و تولید و افزایش مبادلات تجاری و ترانزیتی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و در مورد تسریع همکاری‌ها، تصمیماتی اتخاذ شد.

/ایلنا

اخبار مرتبط

ترکیه در صورت تداوم خرید و توسعه سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه تحریم خواهد شد

  سناتور دموکرات آمریکایی گفت: اگر ترکیه به خرید  سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه ا...

ظریف درباره تمدید چندساعته سفرش به ترکیه چه گفت؟

تاخیر یکی از مقامات در ورود به آنکارا باعث تمدید سفر وزیر خارجه کشورمان بوده است.

ایران هرگز در امور کشوری دخالت نکرده است/آمریکا قواعد بین المللی را نادیده گرفته است

وزیر امورخارجه کشورمان اظهار کرد: ایران و ترکیه امیدوارند که سرنوشت منطقه توسط مردم آ...

ظریف وارد انکارا شد

وزیر امور خارجه کشورمان پس از سفر یک روزه به دمشق؛  لحظاتی پیش وارد ترکیه شد.

دیدگاه خود را بنویسید