اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 مرداد 1398
07 بهمن 1397 07 بهمن 1397
14:10 14:10

ترکان: ارز کشور را مفت هزینه نکنیم

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه از ابتدای کار دولت مصرف بنزین از ۶۲ میلیون به صد میلیون لیتر در روز رسیده ، گفت: باید سیاست گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که تحریم‌ها کمترین صدمه را به کشور وارد کند.
اکبر ترکان

به گزارش سلام نو، اکبر ترکان درباره پیشنهادهای مطرح‌شده مبنی بر شکل‌گیری مجلس دوم به «خبرآنلاین» گفت: اینکه ما در مقطع زمانی کنونی و با این سطح از گرفتاری‌ها پیشنهاد تشکیل مجلس دوم که نیازمند اصلاح قانون اساسی است را مطرح کنیم به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: دغدغه اصلی کشور در شرایط فعلی این است که با مدیریت صحیح، سنجیدگی و هشیاری توطئه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را خنثی کنیم، اینکه در چنین شرایطی عده‌ای موضوع شکل‌گیری مجلس دوم را که به معنای اصلاح قانون اساسی است مطرح می‌کنند به هیچ وجه موضوعیت ندارد و امروز زمان آن نیست.

ترکان با یادآوری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ادامه داد: واقع امر این است که با وقوع تحریم‌ها صادرات نفت کشور با مشکل مواجه شده و درآمدهای ارزی کشور کاهش خواهد یافت بنابراین جابجایی ارز محدود شده و خرید و تأمین نیازهای کشور نیز با مشکلاتی روبرو خواهد شد که باید راهکاری برای عبور از این شرایط اندیشید.

وی با تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن راهکارهایی برای بالا بردن مقاومت کشور برای مقابله با فشارها، تصریح کرد: باید سیاست گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که تحریم‌ها کمترین صدمه را به کشور وارد کند؛ این به معنای آن است که باید ارزش دلارهای موجود خود را دانسته و ارز کشور را مفت هزینه نکنیم؛ در این زمینه اگر امکان تولید محصولی در داخل وجود دارد مشابه آن را از خارج وارد نکنیم و با مدارا کوشش کنیم تا مصرف ارزی کشور پایین بیاید.

ترکان یکی از راه‌های صرفه جویی ارزی را کنترل مصرف سوخت به ویژه بنزین توصیف کرد و گفت: متأسفانه شاهدیم که از ابتدای کار دولت مصرف بنزین از ۶۲ میلیون به صد میلیون لیتر در روز رسیده که این به معنای هدررفت منابع ارزی است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه قیمت هر لیتر سوخت جهانی رقمی معادل ۲ دلار است، ادامه داد: این در حالی است که هر لیتر بنزین در ایران ۱,۰۰۰ تومان معادل ۱۰ سنت عرضه می‌شود که رقم بسیار ناچیزی است. عرضه بنزین با این رقم به باد دادن ثروت ملی و ضعیف کردن کشور در مقابل تهدیدات تحریم ایالات متحده است.

ترکان با مثبت ارزیابی کردن طرح مجلس برای ارائه یک لیتر بنزین به هر ایرانی، افزود: با این روش یارانه افراد قطع و به جای آن به هر ایرانی یک لیتر در روز سوخت داده می‌شود، در چنین شرایطی علاوه بر اینکه منبع درآمدی برای گروه‌های فقیر درنظر گرفته می‌شود گروه‌های پرمصرف هم متوجه می‌شوند که باید بنزین را با قیمت واقعی جهانی ۲ دلار خریداری کنند که این موضوع بر مدیریت مصرف هم تأثیر خواهد گذاشت.

وی راه حل اجرای اقتصاد مقاومتی را صرفه جویی در سوخت و استفاده از سوخت برای توسعه کشور عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که انرژی که ما در کشور می‌سوزانیم ۸۰ میلیارد دلار قیمت جهانی دارد. آیا نمی‌شود این میزان را صرفه جویی و مازاد آن را برای بهبود زندگی و اقتصاد مردم صرف کنیم.

ترکان در بخش دیگری از گفت وگو با خبرآنلاین در پاسخ به ادعاهای مطرح شده درباره وقوع فتنه ۹۸، با طرح این سوال که آیا کسی قرار است در سال آینده فتنه کند؟ ادامه داد: نکند عده‌ای نگران شکست خودشان هستند به این معنی که تا شکست خوردند بگویند دیدید فتنه شد.

وی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم سال آینده فتنه‌ای داشته باشیم، تصریح کرد: اگر منظور از فتنه تحریم‌های ایالات متحده است که همین حالا هم وجود دارد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: البته شاید قرار است عده‌ای در یک رقابت سیاسی ببازند بنابراین تلاش دارند با طرح چنین موضوعاتی زمینه‌ای فراهم کنند تا به محض باخت بگویند این همان فتنه‌ای است که ما می‌گفتیم.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پیام تسلیت سردار سلامی در پی درگذشت امیر ترکان

 فرمانده کل سپاه در  پیامی در گذشت امیر ترکان را تسلیت گفت.

شیوه‌های مبارزه با قاچاق درست نیست

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران افزود:  کالای داخل زمانی می‌تواند محبوبیت و مقبولیت...

دلار برای اولین بار در سال جدید افزایشی شد

افزایش 0.2 درصدی دلار باعث افزایش ارزش جهانی این واحد پولی در بازار جهان شد. 

مصباحی‌مقدم: رییس دوره ای fatf اکنون آمریکا است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: افزایش قیمت ارز منجر شده است که واردات پوشاک به کشور 3...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news