اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
07 بهمن 1397 07 بهمن 1397
19:00 19:00

مسائل موشکی ایران قابل گفتگو و مذاکره نیست

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: مسائل موشکی ایران هیچ تعارضی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

شوخی در مورد مسائل دفاعی ایران با دیگران نداریم

به گزارش سلام نو، بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه فرانسه گفت:‌ دوستان فرانسوی باید مجدداً به قطعنامه ۲۲۳۱ توجه کنند و ببیند که مسائل موشکی ایران هیچ تعارضی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

وی ادامه داد: مسئله موشکی ایران دفاعی و داخلی است که کاملا جنبه بازدارندگی دارد و برای دفاع از کشور طراحی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:‌ تجربه دهه‌‌‌های گذشته نشان داد که ما مجبوریم و باید در این منطقه پر آشوب توانمندی‌‌‌های لازم خودمان را برای دفاع از کشور در صورت نیاز داشته باشیم.

قاسمی اضافه کرد:‌ سیاست ما نسبت به کشورهای منطقه و همسایگان کاملا روشن است و علاقه‌‌‌مندیم که با همه کشورهای منطقه و همسایه روابط مسالمت‌‌آمیز و دوستانه داشته باشیم و بتوانیم منطقه را به سمت ثبات و توسعه پیش ببریم.

وی ادامه داد: اقدامات ما در حوزه دفاعی یک کار طبیعی و بدیهی است و هر کشوری حق دارد با استفاده از امکانات خود در صورت نیاز دفاع کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همانگونه که بارها گفتیم ما سیاست‌‌‌های دفاعی خودمان را خودمان تعیین می‌‌‌کنیم و به دیگران اجازه نخواهیم داد که در این نوع مسائل دخالت کنند.

قاسمی اضافه کرد: ما در زمینه مسائل موشکی و دفاعی مذاکره‌‌‌ای با دیگران نخواهیم داشت و سیاست‌‌‌های ملی و بومی خود را دنبال می‌‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دیگران نباید از این نوع سیاست‌‌‌ها نگران باشند، اظهار داشت: تجربه تاریخی نشان می‌‌دهد که ما هرگز متجاوز نبودیم، ‌به خاک دیگران چشمداشتی نداشتیم، به کسی تهاجمی نداشتیم و حمله‌‌ای نکرده‌‌ایم و برعکس این ما بودیم که مورد تجاوز و تعدی دیگران قرار گرفتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد:‌ فراموش نمی‌‌‌کنیم که در هشت سال جنگ تحمیلی بسیاری از کشورهای جهان کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه چگونه سلاح‌‌های غربی را در اختیار دیکتاتور بغداد قرار دادند تا شهرها و مناطق مسکونی ما را هدف قرار دهند.

قاسمی افزود: اجازه نخواهیم داد که مجددا با اعمال فشار ما را از رسیدن و داشتن ابزارهای دفاعی لازم محروم کنند و دست دیگران برای هر چیز و انواع سلاح‌‌ها باز باشد.

وی اضافه کرد: متاسفانه می‌‌بینیم که امروز برخی از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا پیشرفته‌‌ترین سلاح‌‌های خود را برای برخی از کشورهای منطقه ارسال می‌‌‌کنند و نقش مهمی در توسعه زرادخانه‌‌‌های منطقه دارند که قطعاً خود کانون‌‌هایی را برای ایجاد تنش ناامنی و بی‌‌ثباتی ایجاد می‌‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه مقامات فرانسوی باید در این زمینه بازنگری و مواضع ما را مجدداً بررسی کنند، تصریح کرد: فکر می‌‌‌کنم که آن وقت به راحتی درک خواهند کرد که مسائل موشکی ایران قابل گفت‌وگو و مذاکره نیست.

قاسمی در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه فرانسه و درباره مذاکره موشکی با مقامات ایران خاطرنشان کرد: ما با بسیاری از کشورهای جهان و کشورهای اروپایی رایزنی‌‌های سیاسی خود را به صورت مستمر و منظم داریم.

وی ادامه داد:‌ با کشور فرانسه در سطح معاون وزارت امور خارجه به طور مرتب نشست‌‌هایی را در طول سال و در تهران و پاریس برگزار می‌‌‌کنیم که در واقع مذاکرات سیاسی دو کشور است و در این مذاکره سیاسی ما طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه دو کشور را در حوزه‌‌‌های مسائل دوجانبه، منطقه‌‌‌ای، جهانی و تحولات بین‌‌‌المللی مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این مذاکره مواضع خودمان را به کرات به طرف‌‌های فرانسوی اعلام کردیم که چگونه نگاه و برداشتی از مسائل دفاعی و موشکی ایران داشته باشند.

قاسمی اضافه کرد: برای ما قابل پذیریش نیست که سایر کشورهای جهان بخواهند در این نوع مسائل ما را تحت فشار قرار دهند.

وی ادامه داد: به دلایل تجارب تاریخی در مورد مسائل دفاعی ایران که به حاکمیت ملی تمامیت ارضی، ‌سرنوشت و مصالح مردم ایران مربوط است نه می‌‌توانیم با دیگران شوخی کنیم، نه آن را ساده‌‌انگاریم و نه می‌‌توانیم بی‌‌‌توجه باشیم لذا این یک اصل اساسی است که ما در همین مسیر راهمان را ادامه خواهیم داد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

مجلس از ۱۵ نهاد شکایت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۱۵ نهاد دولتی و غیردولتی شکایت کردند.

قاسمی: هنوز طرف های اروپایی نتوانسته‌اند تعهدات خود را نسبت به آنچه در برجام پیش بینی شده بود، انجام دهند

سفیر ایران در فرانسه گفت: طی یکسال گذشته ایران تمام تعهدات برجامی خود را که ۱۴ بار به...

واکنش قاسمی به بیانیه گروه هفت : مواضع ین بیانیه نادرست و غیرواقع بینانه است

سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه گروه هفت واکنش نشان داد و گفت: اعضای این گروه درصدد...

روحانی: برای مقابله با سیل و کمک رسانی به مردم همه پای کار بودند

رئیس جمهور گفت: نیروهای امدادی نیز واقعا فداکاری کردند و در شرایط نامساعد جوی توام با...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news