اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 02 اردیبهشت 1398
08 بهمن 1397
11:50

قاسمی: سفر عراقچی به اروپا ربطی به SPV ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود گفت: موضع ما درباره مسائل موشکی روشن است لذا درباره مسائل دفاعی و سیاست های بازدارندگی خود مذاکره نمی کنیم،

قاسمی: ایران به نشست لهستان تا این لحظه دعوت نشده است

به گزارش سلام نو،بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با خبرنگاران به سوال آنها پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین جزئیات سازوکار مالی ویژه اروپا و سفر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه به اروپا گفت: «سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به اروپا ربطی به این موضوع ندارد. این سفر در راستای مذاکرات دوجانبه و آژانس بین المللی است.»

وی در ادامه افزود: «ما منتظر این سازوکار هستیم و منتظریم ببینیم که اروپایی ها چقدر به تعهدات خود پایبندند. البته ما منتظر هیچ کس نمی مانیم. ما در حال کار روی روابط دو جانبه با کشورهای مختلف جهان هستیم. حالا ببینیم امروز یا روزهای دیگر طرف اروپایی چه چیزی را اعلام می کند. من ترجیح می دهم طرف اروپایی در این باره پاسخ دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اسنادی موسوم به اسناد موناکو که گفته می شود اروپایی ها منتشر کرده اند که درباره پولشویی است و در معاملات نفتی نامی هم از ایران آمده است، گفت: «من چنین خبری را دریافت نکردم و اطلاع خاصی ندارم. در رسانه های جهان همیشه مطالبی وجود دارد که الزاما مطالب درستی نیست. بهتر است این سوال از منابع و وزارت خانه های ذی ربط پرسیده شود.»

بهرام قاسمی درباره اظهارات جان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه درباره مسائل موشکی و تهدید به اعمال تحریم های سخت گفت: «موضع ما درباره مسائل موشکی روشن است. ما درباره مسائل دفاعی و سیاست های بازدارندگی خود مذاکره نمی کنیم، این مسائل قابل مذاکره نیست. ما در راستای منافع ملی و تمامیت ارضی به فعالیت های تدافعی خود ادامه می دهیم. در حالی که زرادخانه های کشورهای مختلف منطقه به خصوص توسط کشورهای اروپایی مجهز می شوند ما نیز حق خود می دانیم که سامانه های دفاعی خود را تقویت کنیم. چرا که نمی خواهیم تجربه تلخ دوران جنگ تکرار شود.»

وی درباره اظهارات معاون وزیر امور خارجه روسیه که گفت با ایران در سوریه متحد نیستیم و این که گفته می شود در حملات اسرائیل به سوریه سامانه های تدافعی اس - 300 خاموش بوده اند، گفت: «نباید زیاد با واژه ها کلنجار رفت. واژه متحد مفاهیم مختلف دارد. شاید در تعریف حقوقی متحد، متحد روسیه شاید تنها بلاروس باشد که تفاهم نامه ها و توافقات گوناگون با روسیه امضا کرده است. برداشتی که از واژه اتحاد می شود، در این جا، عرفی است. ایران و روسیه دو کشور همسایه و همکار با منافع مشترک با یکدیگر هستند که بر اساس یک منفعت مشترک از جمله مبارزه با تروریسم در سوریه همکاری می کنند.»

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره احتمال دعوت ایران به نشست لهستان گفت: «نشست ورشو یک اقدام امریکایی با اهداف مشخص است که الزاما درباره ایران نیست. این نشست اهداف مشخصی را درباره کشورهای مختلف از جمله کشورهای تازه وارد به جمع امریکا را دنبال می کند. یکی از اهداف این اجلاس ایجاد شکاف و اختلاف در میان کشورهای اروپایی است. معاون وزیر امور خارجه لهستان به تهران آمد و درباره این نشست گزارش داد و پاسخ های لازم را دریافت کرد. ما این نشست را به دقت با بدگمانی بالا به ایالات متحده امریکا دنبال می کنیم. تا این لحظه تا آن جا که من می دانم از ایران دعوت نشده است.»

وی درباره سازوکار ویژه سوئیسی ها با ایران گفت: «این سازوکار با سازوکار اروپایی ها متفاوت است و سوئیسی ها خودشان پیشنهاد آن را دادند و به عنوان یک کانال مشخص در تعاملات ایران و سوئیس مورد استفاده قرار می گیرد.»

/دیپلماسی ایرانی

اخبار مرتبط

اقتصاد مقاومتی، راه مقابله با جنگ اقتصادی است

  فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس ...

آمریکا می‌داند که با استراتژی منطقی و دقیق نمی‌تواند با ایران مقابله کند

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: هدف آمریکا مقابله با سیاست‌های ...

اظهارات عضو فراکسیون امید در مورد بستن تنگه هرمز

 عضو فراکسیون امید مجلس به موضوع بستن تنگه هرمز واکنش نشان داده است.

تروریستی خواندن سپاه پاسداران فشار اقتصادی جدیدی بر ایران وارد نمی‌آورد

کارشناس ارشد سابق سیا افزود:  اقدام اخیر آمریکا با اولین بار قرار دادن یک نهاد دولتی ...

دیدگاه خود را بنویسید