اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398
09 بهمن 1397
12:32
یدالله طاهرنژاد در گفت‌وگو با سلام نو:

باید برای مصالح ملی کشور هزینه داد/ چه بخواهیم، چه نخواهیم کارنامه روحانی کارنامه اصلاح‌طلبان است

یدالله طاهرنژاد، عضو ارشد حزب کارگزاران در گفت‌و گو با سلام نو تاکید دارد که همانطور که اصولگرایان نتوانستند از زیر بار مسئولیت عمل و رفتار احمدی‌نژاد خارج شوند، اصلاح‌طلبان هم نمی‌توانند از زیر بار مسئولیت روحانی شانه خالی کنند و می‌گوید: چه بخواهیم چه نخواهیم کارنامه روحانی کارنامه اصلاح‌طلبان است.

سلام نو – سرویس سیاسی: مدت‌ها است که اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول رییس جمهور و یک چهره ارشد اصلاح طلب از گفت‌وگو ملی سخن می‌گوید و برخی تلاش‌ها را نیز در این زمینه انجام داد است، اما آیا ایده جهانگیری آن طور که باید و شاید عملیاتی شده است؟

به گزارش سلام نو، برخی معتقدند ایده جهانگیری امکان عملیاتی شدن ندارد چون از یک سو حاکمیت نیازی به گفت‌وگو با اصلاح طلبان نمی‌بیند و از سوی دیگر نیروهای اصولگرا با توجه به قدرت و توانی که از حضور در حاکمیت نصیبشان شده اساسا قائل به گفت‌وگو با طرف مقابل نیستند.

گروهی دیگر اما گمان می‌کنند ایده جهانگیری هر چند آن طور که باید و شاید عملیاتی نشده، اما حاکمیت چندان هم به گفت‌وگو بی میل نیست، هرچند که در این گفت‌وگو معیارهای خاص خود را دارد. در میان البته برخی معقتداند نه تنها برای گفت‌وگو بلکه حتی برای امور دیگر نباید آن چنان فشار آورد و از اعتبار جبهه اصلاحات هزینه کرد و باید گذاشت خود حاکمیت به برخی مسائل پی ببرد.

گفت‌وگو،تفاهم و انسجام ملی می‌تواند ما را از شرایط فعلی عبور دهد

یدالله طاهرنژاد، عضو ارشد شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با سلام نو در پاسخ به این سوال که تلاش جهانگیری در جهت تحقق گفت‌وگوی ملی چقدر موثر بوده گفت: این‌طور نیست که بگوییم زمینه گفت‌وگو به صورت مطلق مهیا نشده درست نیست و گفت‌وگو در لایحه و سطوح مختلف در حال انجام است ولی نه به آن اندازه که کافی باشد.

وی در ادامه افزود: ضرورت گفت‌وگو رسیدن به تفاهم است و تفاهم بستر ساز وحدت و انسجام ملی است که می‌تواند ما را از این شرایط سخت که امروز به آن دچار هستیم عبور دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: به همین دلیل است که آقای جهانگیری به صورت مکرر تاکید به گفت‌وگو دارند که تا حدی هم با گفت‌وگو و مناظرات اخیر این خواسته تا حدی برآورده شده ولی باز هم کافی نیست و این گفت‌وگوها باید در سطوح مختلف استمرار داشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه فرصت گفت‌وگو در عرصه‌ها و ساحت مختلف فراهم شود گفت: نکته‌ای که باید مورد توجه ما قرار گیرد این است که نوعی دیگر از گفت‌وگو، گفت‌وگو با مردم است تا فرصتی ایجاد شود که مردم رو در رو نظرات خود را به مسئولین منتقل کنند، که این مسئله نیز به نوبه خود باعث گشایش‌های موثری است.

سطوح بالای حاکمیت هم به ضرورت گفت‌وگو پی برده‌اند

طاهر نژاد با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب گفت: خیرا مقام رهبری هم به دفتر تبلیغات گفتند که در فضای مجازی کنکاش کنید و با آدم‌هایی که اهل فکر و نظر هستند گفت‌وگو کنید و از نظراتشان برای بسط فرهنگ اسلامی استفاده کنید که این خود نشانه این است که سطوح بالای نظام هم به ضرورت گفت‌وگو واقف و به این امر علاقه‌مند هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان دفاع از مواردی مانند برجام را به دلیل هزینه ندادن و حفظ جناح اصلاح طلب کنار گذاشت گفت: در موضوعاتی مثل برجام و اس.پی.وی مسئله اسم مطرح نیست و مصالح ملی کشور مطرح است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه تاکید کرد: حتی اگر فکرکنیم گفتن برخی حرف‌ها بی اثر است باز هم صاحبان اندیشه و تریبون باید آن‌چه را که فکر می‌کنند به سود مصالح ملی کشور است را بیان کنند. ما نباید به این فکر کنیم که گفتن برخی حرف‌ها اثرات منفی و هزینه دارد، پس از گفتن آن صرف نظر کنیم! فعال سیاسی کسی است که داوطلب هزینه دادن است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در تمام سطوح باید برای مصالح ملی کشور هزینه داد به حمایت اصلاح طلبان از روحانی اشاره کرد و گفت: همانطور که اصولگرایان نتوانستند از زیر بار مسئولیت عمل و رفتار احمدی‌نژاد خارج شوند، اصلاح‌طلبان هم نمی‌توانند از زیر بار مسئولیت روحانی شانه خالی کنند و چه بخواهند چه نخواهند کارنامه روحانی کارنامه اصلاح‌طلبان است و هیچ توجیه و بهانه‌ای هم برای فرار از زیر این مسئولیت هم پذیرفته نیست و ما باید با نقد مشوقانه در جهت اصلاح دولت گام برداریم.

برجام آمریکا را از لحاظ گفتمانی منزوی کرد

این عضو ارشد حزب کارگزاران در ادامه با اشاره مصالح برجام برای کشور گفت: برجام هم دیدیم که تصمیم نظام بود و حداقل دست آوردش این بود که آمریکا را از لحاظ گفتمانی در دنیا منزوی کرده است و این دست آورد کمی نیست.

وی تاکید کرد: خاطرمان باشد که در دوره قبلی تحریم‌ها تقریبا تمام کشورها کنار آمریکا بودند، اما امروز اینطور نیست و حتی کار به جایی کشیده که آمریکا دیگر نمی‌تواند هرچیزی را به سادگی در شورای امنیت تصویب کند. با این تفاسیر می‌توان گفت برجام باعث بی اعتباری آمریکا در سطح بین المللی شد.

اخبار مرتبط

سانسور، مرجعیت رسانه‌های داخلی را از بین می‌برد

هادی حیدری در افطاری هنرمندان با رییس جمهوری از بین رفتن مرجعیت رسانه‌های داخلی به خا...

انتقاد «لاهوتی» از حسن روحانی

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی از گلایه رئیس جمهور نسبت به مجلس درباره تفکی...

جزئیاتی از افطاری رئیس جمهور با هنرمندان

در افطاری رئیس جمهور با هنرمندان آن ها نکاتی درباره وضعیت امروز فرهنگ و هنر کشور مطرح...

کرباسچی:‌ اصلاح‌طلبان را به عنوان منافع ملی می‌شناسیم

کرباسچی افزود:  صحنه انتخابات و سیاست صحنه‌ای نیست که بگوییم ما آدم‌های خوبی هستیم و ...

دیدگاه خود را بنویسید