اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
10 بهمن 1397 10 بهمن 1397
15:40 15:40

امیدواریم حج، روابط ایران و عربستان را دوباره برقرار کند

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: ایران و عربستان دو کشور بزرگ و همسایه در منطقه هستند و امیدواریم دیپلماسی حج کمک کند تا روابط دو کشور مجدداً برقرار شود.
نماینده ولی فقیه

به گزارش سلام نو، هیأتی متشکل از ۴۰ استاد و شخصیت دانشگاهی از ۲۱ کشور جهان که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده‌اند با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در محل بعثه مقام معظم رهبری در تهران، دیدار و گفت‌وگو کردند.

قاضی‌عسکر در این دیدار به تفصیل وضعیت کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را تشریح کرد و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته برای رهایی از وابستگی به بیگانگان را چشمگیر و شگفت‌انگیز دانست و با اشاره به این‌که با ورود امام خمینی (قدس سره) به کشور رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ظرف ۱۰ روز فرو پاشید، بیان کرد: امام امت با توکل به خداوند و برخورداری از نفوذ معنوی در میان مردم با قدرت و شهامت در برابر نیروهای تا دندان مسلح رژیم شاه و همه قدرت‌هایی که از او حمایت می‌کردند، ایستاد و کشور را از چنگ قدرت‌های استعمارگر نجات داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه پیشرفت‌های صورت گرفته در مناطق سنی‌نشین کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را برشمرد و با اشاره به اینکه در ایران اسلامی زنان دوش به دوش مردان در عرصه‌های مختلف بویژه مراکز علمی حضور دارند، گفت: برخورداری از انتخابات و مطبوعات و رسانه‌های آزاد، خودکفایی در تولید گندم و بسیاری دیگر از محصولات کشاورزی و صنعتی و دست یافتن به تکنولوژی هسته‌ای نمونه‌ای از دستاوردهای و پیشرفت‌های کشور است.

او در عین حال تاکید کرد: ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان صلح‌آمیز است و جمهوری اسلامی ایران از نظر شرعی تولید سلاح‌های کشتار جمعی را جایز نمی‌داند.

قاضی‌عسکر با تاکید بر این‌که هدف انقلاب اسلامی کشورگشایی و سلطه بر دیگر کشورها نیست، افزود: امام امت و امروز رهبری معظم انقلاب زندگی ساده‌ای داشته و دارند و همیشه فرموده‌اند مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب باید از نعمت‌های آن بهره‌مند شوند.

وی همچنین با اشاره به نقش ایران در شکست گروهک داعش، گفت: ایران بزرگترین خدمت را به کشورهای جهان کرد و اگر با کمک برخی کشورهای دیگر داعش را در عراق و سوریه شکست نمی‌داد امروز خیابان‌های کشورهای اروپایی جولانگاه این گروهک جنایتکار بود.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران یک وجب از خاک هیچ کشوری را تصرف نکرده است، افزود: امروز آمریکا احساس می‌کند ایران روز به‌روز در منطقه قدرتمندتر می‌شود لذا با استفاده از حربه تحریم می‌خواهد جلوی نفوذ و پیشرفت ایران را بگیرد.

نماینده ولی فقیه از اقدام برخی کشورهای اروپایی در پذیرفتن تروریست‌هایی که دست شأن به خون هزاران نفر از مردم ایران آلوده است به شدت انتقاد و خاطر نشان کرد: با وجود تحریم‌هایی که علیه کشور و ملت ما اعمال می‌شود دربسیاری از زمینه‌ها پیشرفت‌های چشمگیر و شگفت انگیزی داشته ایم.

وی متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به حمایت از تروریسم را یک دروغ بزرگ خواند و تاکید کرد: صنایع موشکی جمهوری اسلامی ایران جنبه دفاعی دارد و ما قصد نداریم به هیچ کشوری حمله کنیم.

قاضی عسکر به حمایت کشورمان از مظلومان و مسلمانانی که مورد ظلم و ستم واقع می‌شوند، اشاره کرد و گفت: ما خواهان زندگی مسالمت‌آمیز با پیروان همه ادیان هستیم و به پیروان ادیان دیگر احترام می‌گذاریم و معتقدیم باید دست در دست یکدیگر از ارزش‌های اخلاقی در دنیا دفاع کنیم.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین با ارائه آماری از سفرهای ایرانیان به اماکن زیارتی در دیگر کشورها، اظهار کرد: هدف از این سفرها ایجاد تحول روحی و اخلاقی در مردم و آشنایی هرچه بیشتر زائران با اسلام، پیامبر، ائمه معصومین و اهل بیت عصمت و طهارت است تا این بزرگواران را در زندگی خود الگو قرار دهند.

در ادامه این دیدار پرفسور بیاته بنگارد از دانشگاه بازل سوئیس، پرفسور اولیور شاربروت از دانشگاه بیرمنگام انگلستان، پرفسور سیدعقیل و دکتر سکندرخان از پاکستان و دکتر آنیوت کریستین بارو از رومانی با بیان دیدگاه خود درباره موضوعات مطرح شده، سوالاتی را مطرح کردند.

نماینده ولی فقیه در پاسخ به پرسش‌های آن‌ها با استناد به روایات، از یاد گرفتن دانش به عنوان واجب شرعی یاد و برقراری ارتباط با کشورهای مختلف و استفاده از دانش یکدیگر را یکی از دیدگاه‌های نظام اسلامی برشمرد و اظهار کرد: جز یکی دو کشور که با ما خصومت دارند جمهوری اسلامی ایران خواهان روابط گرم و دوستانه با تمام کشورها است.

وی افزود: ما معتقدیم علم مرز نمی‌شناسد و ما باید با دانشمندان جهان ارتباط داشته باشیم و از علوم یکدیگر استفاده کنیم.

قاضی‌عسکر همچنین از رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی توسعه‌طلب و متجاوز نام برد و با اشاره به ایده مطرح شده توسط مقام معظم رهبری برای تعیین حکومت و حاکمان سرزمین فلسطین تاکید کرد: ما با یهودیان مشکل نداریم بلکه مشکل صهیونیسم است که متجاوز و توسعه‌طلب است و با شعار نیل تا فرات به خاک کشورهای اسلامی طمع دارد.

سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه برگزاری حج زائران ایرانی با وجود نبود روابط سیاسی بین ایران و عربستان توضیحاتی بیان کرد و گفت: حج یک فریضه دینی است و مسوولان سعودی پذیرفته اند که حج را از روابط سیاسی دو کشور جدا کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان این نشست به سوال یکی از حاضران در باره نقش مذهب در تعیین مقامات حکومتی پاسخ داد وتاکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران در تعیین رئیس‌جمهور نظر اکثریت حاکم است و اقلیت‌های دینی هم متناسب با جمعیتشان در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نماینده و حق رأی دارند و اهل سنت هم در رده‌های مختلف مدیریتی حضور و نقش ایفا می‌کنند.

قاضی‌عسکر به پیوند میان مردم و رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: مردم ما با حفظ مذهب و دین خود توانسته‌اند کارهای مشترک و بزرگی انجام دهند و در مقابل قدرت‌های استعمارگر بایستند و توطئه‌ها را خنثی کنند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

چگونه عراقی‌ها با وسیله نقلیه شخصی به ایران سفر کنند؟

عادل فیاض مدیرکل اداره پلیس راه بصره درباره  ورود مسافران عراقی به ایران با وسایل نقل...

فرودگاه أبها در عربستان مورد حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت

سخنگوی نظامی انصارالله یمن اعلام کرد حملات پهپادی جدید این جنبش به فرودگاه أبها عربست...

حضور گردشگران ایرانی در هند تسهیل می‌شود

ایجاد مکانیزم ریال-روپیه برای کالاهایی که تحریم نیستند خبر خوبی برای گردشگران ایرانی ...

عربستان گوشت‌های قربانی حج را به ایران نمی‌دهد

حدود سه ماه پیش  رایزنی‌هایی با عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی حجاج ایرانی ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news