اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 27 تیر 1398
11 بهمن 1397 11 بهمن 1397
12:22 12:22
غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با سلام نو:

جریان آگاهی مردم برگشت ناپذیر است /هرگز احمدی‌نژاد دومی ظهور نخواهد کرد

غلامعلی رجائی، مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره عملکرد رییس جمهوری گفت: آقای روحانی نتوانست آن توقعی که هاشمی و اصلاحات از او داشتند را محقق کنند. دربرخی موارد آقای روحانی تلاش کرد در مشی آقای هاشمی که اعتدال بود حرکت کند، اما در عمل نتوانست.

سلام نو - سرویس سیاسی: چهل سال از انقلابی که در بهمن ماه 1357 پیروز شد گذشته، انقلابی که انقلاب اسلامی خوانده شد و معادلات مرسوم درباره انقلاب و اسلام را مورد تردید قرار داد.

چهل سالگی زمانی نمادین برای مرور آن‌چه از سرگذشت، برای نگاه به پستی و بلندی‌ها و فراز و فرودهای یک پدیده. انقلاب ایران نیز چنین است و در چهل سالگی آن باید دوباره به پستی و بلندی‌ها آن پرداخت.

غلامعلی رجایی، زندانی سیاسی دوران انقلاب که پیش از این مشاور آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود در گفت‌وگو با سلام نو درباره مهم‌ترین نقطه قوت انقلاب گفت: نقطه قوت انقلاب حرکت بر مدار دین و بروز و ظهور قدرت مرجعیت بود که تجربه مشروعیت را تکرار کرد و باعث شد دینی که در آن زمان افیون توده‌ها محسوب می‌شد جدی گرفته شد.

وی در ادامه افزود: شاخصه دیگری که نقطه قوت انقلاب این بود که با دست خالی و بدون وابستگی به شرق و غرب به پیروزی رسید و تجلی شعار نه شرقی، نه غربی بود که با رهبری امام خمینی و وحدت جامعه پیرامون این رهبری تکمیل شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه نقطه ضعف انقلاب را نیز مرتبط با نقطه قوت آن دانست و گفت: نقدی هم که امروز می‌شود به انقلاب اسلامی داشت به همین نقطه قوت باز می‌گردد و آن این است که متاسفانه به واسطه ناکارآمدی در دستیابی به برخی اهداف انقلاب ناکام ماندیم، مسئله‌ای که شاید باعث شود مردم این ناکارآمدی را به پایان دین بنویسند.

وی تاکید کرد:همچون که انقلاب کارآمدی دین را نشان داد، متاسفانه در ادامه ما با ضعف عملکرد باعث شدیم در ادامه ناکارآمدی‌ها نیز به پای دین نوشته شود.

هرگز احمدی‌نژاد دومی ظهور نخواهد کرد

اما در آستانه چهل سالگی انقلاب آنان که دل نگران ایران و نظام هستند نگرانند که در وضعیت فعلی احمدی‌نژاد دومی از میان نارضایتی مردم برخیزد، کسی که با عوام فریبی و پوپولیسم بار دیگر اداره امور در دست بگیرد و وضعیت کشور را از آن‌چه هست بحرانی‌تر کند.

یکی از جملات مشهور هاشمی رفسنجانی در روزهای واپسین عمرش این بود که "اکنون دیگر می‌توانم راحت بمیرم." دلیل این جمله هاشمی اما افزایش آگاهی مردم و سامان گرفتن امور بود.

رجائی در پاسخ به این پرسش که آیا این پیش بینی و آرامش خیال هاشمی درست بود و دیگر نباید نگران بازگشت احمدی‌نژاد بود به سلام نو گفت: چیزی که آقای هاشمی گفتند درست است و هرگز احمدی‌نژاد دومی ظهور نخواهد کرد. جریان آگاهی مردم به خصوص نسل جوان هم‌چون یک اتوبان یک طرفه برگشت ناپذیر است.

وی ادامه داد: جریان احمدی‌نژاد هرچند دست کسانی که باید علیه آن افشاگری می‌کردند را به نوعی بست ولی همان چیزهایی که گفته شد و منش و روشی که رییس آن دولت پس در این اواخر در پیش گرفته عملا مجالی برای بازگشت این جریان وجود نخواهد داشت.

روحانی نتوانست توقع هاشمی را برآورده کند

رجائی درباره این که روحانی تا چه اندازه میراث‌دار اعتدال هاشمی است نیز گفت: آقای روحانی نتوانست آن توقعی که هاشمی و اصلاحات از او داشتند را محقق کنند، هرچند دربرخی موارد آقای روحانی تلاش کرد در مشی آقای هاشمی که اعتدال بود حرکت کند، اما در عمل نتوانست.

وی با اشاره به عمل‌کرد روحانی گفت: مصداق این حرف هم ترکیب کنونی دولت روحانی است که در آن نتوانست تعادل بین اعتدالیون و اصلاح‌طلبان را رعایت کند و وقتی کسی نتواند در کابیه‌اش مشی اعتدال را رعایت کند در امور دیگر هم نمی‌تواند اعتدال را اعمال کند.

اخبار مرتبط

icon news

آیا حاکمیت به اصلاح‌طلبان اعتماد می‌کند؟

طیفی از بدنه اصلاح‌طلبان معتقدند رویکرد فعلی اصلاح‌طلبان نه تنها به اعتماد سازی بین ا...

اصلاح‌طلبی می‌ماند، اصلاح‌طلبان شاید!

نسبت پیروزی های انتخاباتی به دست آمده با توفیقاتی که انتظار می رفت آن قدر اختلاف داشت...

عارف: نهاد شوراها میراث ارزشمند دولت اصلاحات است/ لزوم تقویت هماهنگی شورای شهر و شهرداری ضمن عمل به وظایف نظارتی شورا

رئیس مجمع امید افزود:  باید افراد برجسته و نخبه معتمد و مورد اعتماد شهروندان در انتخا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news