اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
11 بهمن 1397 11 بهمن 1397
15:00 15:00

باید به دور از تعصبات و خودخواهی‌ها متوجه دشمنی‌ باشیم

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با بیان اینکه انقلابی که سالهای سال دوام آورده ، سزاوار بی‌توجهی ، اتلاف وقت و دفع مخالفان نیست، گفت: ایالات متحده و هم پیمانانش تلاش می کنند تا از آسیب‌های وارده بر بدنه انقلاب، کم‌کاری‌ها، بداخلاقی‌ها و عدم مهندسی صحیح فرهنگی به نفع خود بهره‌برداری کنند.

انقلاب، سزاوار بی‌توجهی و دفع مخالفان نیست/ نگذاریم از طریق دوستان نادان و چاپلوس تیشه به ریشه آرمان‌های انقلاب زده شود

به گزارش سلام نو،  فرج کمیجانی در دومین کنگره سراسری مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: همگی به خوبی واقف هستیم که چهل سال پیش، ملتی بزرگ، با پیشینه‌ای از فرهنگ غنی و تاریخ عزت‌آفرین در راستای آرمان‌های سترگ و سازنده‌ای که داشت، به همت و عزم بزرگ مردانی که تمام دقایق عمر شریف خود را صرف استیلای ارزش‌های اصیل ایرانی اسلامی کردند و عاشقانه، الفبای سرافرازی و پیروزی را زمزمه کرده و بهارانه‌ای سرشار از عظمت و افتخار، در بهمن ماه آن سال‌های دور، آفریدند و توانستند با یکپارچگی و اتخاذ اهداف مشترک و رهبری واحد، با اتکال به الطاف الهی تحولی شگرف و انقلابی راستین را رقم بزنند، اینک سوال این است که در این چهل سال، از آنچه خود طلبیده و اراده کرده‌ایم آیا صیانت و پاسداری نموده‌ایم؟

وی ادامه داد: در این برهه از زمان، انقلابی که حاصل همدلی، وفاق ملی و همراهی همه آحاد مردم بود و در طول چهل سال گذشته توانسته دستاوردهای بسیار ارزشمندی را برای ملت شریف ایران به ارمغان بیاورد، در مرور و گذر زمان به دلایل بسیار، دچار کاستی‌هایی شده که گریزی از پذیرش آنها نیست. چنانچه سعدی شیرین سخن  می‌گوید:

از صحبت دوستی  برنجم                    کاخلاق بدم، حسن نماید

کو دشمن شوخ چشم شفاف                 کاخلاق بدم   به من نماید

کمیجانی افزود: پر واضح و مبرهن است که باید به دور از تعصبات و خودخواهی‌ها متوجه دشمنی‌ باشیم که با نیت شوم خود هرلحظه، مشکلات، ایرادات و  کاستی ها را با بزرگنمایی فوق تصور، منعکس می‌نماید و این ما هستیم که باید بتوانیم با برنامه ریزی دقیق از این تهدیدها ، فرصت بسازیم، در این سال ها که دشمنان و مخالفان جدی انقلاب از داخل و خارج، عزمشان در تضعیف اهداف و عملکردهای این نظام جزم بوده و هست، باید بپذیریم که دوستان نادان، ضربه‌ها را مهلک‌تر زده‌اند.

وی ادامه داد: یادمان رفت که همه بزرگ‌مردان این نظام، صرفاً به دنبال اعتلای نظام‌مند جمهوری اسلامی ایران و تقویت ایران اسلامی با اهدافی مصلحانه و توسعه‌‌مند بوده‌اند و این خط‌کشی‌ها و جناح‌بندی‌ها غایت و هدف اصلی نبوده بلکه این جناح‌بندی‌ها صرفا برای ایجاد یک رقابت سالم و سازنده بر اساس برنامه‌های ارائه شده توسط جناح‌ها برای نحوه اداره امور کشور بوده تا بتوانیم به واسطه اجرای آن برنامه‌ها نظام سربلند اسلامی را به سمت کمال و چشم‌اندازی که مدنظر متولیان و طراحان انقلاب بوده است پیش ببریم، غافل از آنکه در این میانه فرصت‌طلبان، کاسبان سیاسی و دشمنان خارجی بیکار ننشسته و پیوسته در حال دامن زدن به اختلافات و موج‌سواری هستند.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: یادمان رفت که همه اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان و سایر احزاب و سیاسیون، تنها با یک هدف واحد، سال‌ها هم‌رزم و هم‌سنگر بودند چراکه همه در برهه‌ای از زمان ادعایی نداشتند و معطوف به یک هدف قلم قدم می‌زدند. در لابه‌لای بحران‌ها و مشکلات یادمان رفت اگر با مردمی که به خاطر حفظ ارزش‌ها تا پای جان ایستادند، صادق و شفاف عمل کنیم هیچ قدرتی را یارای شکستن صفوف به هم پیوسته نخواهد بود.

وی ادامه داد: یادمان رفت که اگر افرادی در وسط راه دلگیر یا دچار لغزش شدند، این مردم ناظر به صحنه سیاسی سزاوار مواجهه بدون سانسور با واقعیت و حقیقت بودند و چه بسا اگر بصورت جدی و دقیق آسیب‌شناسی می‌کردیم و نتایج بررسی‌ها  را با دقت دنبال می‌کردیم و فریاد تریبون‌های معترض و حتی دشمنان مغرض را می‌شنیدیم، به راحتی می‌توانستیم اکنون به اصلاح وضع موجود بپردازیم. گاهی لازم است حرکت نکنیم، بایستیم و فقط بررسی کنیم که به کجا می‌رویم.

کمیجانی افزود: گاهی یادمان رفت انقلابی که سال‌های سال دوام آورده، سزاوار بی‌توجهی، اتلاف وقت، دفع مخالفان نیست. چه زود یادمان رفت که مقام معظم رهبری در هشداری جدی فرمودند جذب حداکثری و دفع حداقلی. یادمان رفت که اکثریت مخالفان و معترضان در طول سال‌ها به بهانه فاصله گرفتن خط‌مشی‌ها با اهداف و اصول اولیه انقلاب شکل گرفتند و تکثیر شدند.

وی ادامه داد: دقت نکردیم که اگر به جای حل مسائل فی‌مابین به اختلاف‌ها و انتقام‌جویی‌ها و تسویه حساب‌ها ادامه دهیم آن که اول و آخر صدمه می‌خورد خودمان هستیم ، خودمان یعنی نظام اسلامی، خودمان یعنی همه جناح‌ها  و خودمان یعنی ایران و اینک به نقطه‌ای رسیده‌ایم که نسلی پرسشگرانه در برابرمان تمام قد می‌ایستد و بدنبال پاسخ‌های خود است و بی مهابا می‌گوید امروز ما از همه عبور کرده‌ایم و اینجا است که یاد دسته‌بندی‌های شهید باکری می‌افتیم و خون به جگر، فقط نظاره‌گر بحرانی می‌شویم که خود خلقش کردیم و خود دامانش زدیم.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: اگر نگاهی عرضی و طولی مستمر و ادامه‌دار و تکوینی به نحوه مدیریت‌های کشور داشتیم و از نقد خود غافل نبودیم و اگر از ید واحد بودن و اشتراکات آرمان‌هایمان غافل نمی‌شدیم، امروز طیف عظیمی از نقطه همراهی، به شاهراه اعتراض هدایت نمی‌شدند. همه کسانی که معترض هستند، یک روز، حمایتگرانی سرسخت بودند و شک نکنیم این انقلاب، پدیده عادی و گذرا نبود، بلکه انقلابی که توانسته چهل سال ادامه پیدا کند و به سن بلوغ خود برسد کماکان قابل هدایت و نگهداری است. ولی شرایطی دارد که بایستی به یکدیگر یادآور شویم. اینک کشور در وضعیتی است که دشمنان قسم خورده این مرز و بوم با هم هم پیمان شده‌اند تا از آسیب‌های وارده بر بدنه انقلاب، کم‌کاری‌ها، بداخلاقی‌ها و عدم مهندسی صحیح فرهنگی به نفع خود بهره‌برداری نمایند .

وی ادامه داد: امروز اگر هوشیارانه عمل نکنیم و درگیر دعواهایی شویم که لازم نیست، لاجرم دستاوردهای چهل ساله انقلاب، دستخوش صدمه و در مخاطره خواهد بود. وقتی جناح‌ها سرگرم تخریب یکدیگر باشند در مرور زمان، انتظاری جز عبور قاطبه جوانان از همه جناح‌ها نباید داشت. وقتی جناح‌ها، سرگرم تخریب یکدیگر باشند در مرور زمان، انتظاری جز عبور قاطبه جوانان از همه جناح‌ها نباید داشت. امروز این شرایطی که گاهی به شکل اپوزیسیون و گاهی به صورت قلم فرسایی به صورت ساز مخالف به چشم می‌خورد مردم را دچار حیرانی و کشتی انقلاب را در دریای طوفانی قرار می‌دهد و حتما ما اصلاح‌طلبان که مدعی هستیم قرابت بیشتری با اصل نظام و آرمان‌های انقلاب داریم، باید مراقب باشیم که با وفاق و هم سو شدن کامل و اتخاذ سیاست اتحاد و انسجام جریان کامل اصلاحات و گفت‌وگو و مذاکره با جریان اصیل اصوالگرا تعلل نکنیم. دهه فجر تذکری است به ایامی که تنها قدرت موثر در پیروزی انقلاب، هم‌ سو شدن آحاد مردم، بدون سهم‌خواهی و خط‌کشی‌های سیاسی بود. ما را چه شد که در زیاده‌خواهی‌ها، خودنمایی‌ها، خودشیفتگی‌ها و غره شدن‌ها غرق شدیم.

وی افزود: چرا یادمان رفت که پرچمدار انقلاب حضرت امام خمینی (ره) مرتباً هشدار می‌دادند؛ «نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.» چگونه است که هر جناحی جناح دیگر را نااهل بداند و بر او بتازد و دیگری را مقصر بداند مگر در کلام امام اشاره به جناحی شده است مگر نااهل و نامحرم با جناح و خط و ربط سیاسی مشخص می‌شود. مگر نه این است که انقلاب منشور و نظام قانونی دارد. با اهداف مشترک و به رهبری حضرت امام (ره)  انقلاب کرده‌ و پیروز شدیم اکنون هم نباید به بهانه خطاهای کوچک موجود ، شمشیر به روی هم کشیده و با آشفته‌تر کردن فضا، اذهان عمومی را متشنج نمائیم.

کمیجانی گفت: همگی به خوبی می‌دانیم به هم ریختگی اوضاع اقتصادی کشور و به مخاطره افتادن وضعیت معیشتی مردم و سایر نواقص درکشور، علاوه برفشارهای خارجی ریشه درعدم اعمال مدیریت دانایی محور، عدم شایسته‌سالاری و عدم توجه به اصل تخصص و تعهد در انتصابات، دعواهای داخلی، بداخلاقی‌ها و خودبزرگ‌بینی‌ها است که دودش مستقیم در چشم ملت ایران رفته و می‌رود. اگر به خود نیاییم و با عزمی راسخ به اختلافات، سنگ‌اندازی‌ها و غرض‌ورزی‌ها پایان ندهیم نسل حاضر در جهت حفظ نظام و ارزش‌های انقلاب، دیگر ما را همراهی و حمایتی نخواهند کرد. اگر ما خود را میراث‌دار شهیدان و ایثارگران چهل ساله انقلاب در کشورمان می‌دانیم، آیا نباید به جای زد و خوردها و خودزنی‌های سیاسی به تحلیل و بررسی نکته به نکته کلام حضرت امام پرداخته و بارها و بارها بی‌طرفانه اندیشه‌های ناب ایشان را در خود جست‌وجو کنیم که کجا بودیم و به کجا می‌رویم؟

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفت: آموزش و پرورش زیربنایی‌ترین نهاد عمومی کشور و متولی تربیت نسل‌های آینده است که می‌بایست از ابتدای پیروزی انقلاب با نگاهی توسعه‌گرا بدان توجه می‌شد زیرا این نهاد در کنار خانواده، نقشی اساسی در جامعه پذیری کودکان و نوجوانان، تامین سرمایه انسانی ، اجتماعی و مسئولیت انتقال فرهنگ به نسل‌های آینده را به عهده دارد. امروزه این نهاد بنیادین در جامعه در حال گذار ایران با چالش‌های بسیار متعدد و اساسی روبروست. متاسفم که بگویم؛ وضعیت فعلی معیشت فرهنگیان بسیار اسفناک و در شان نظام اسلامی نیست و وضعیت بودجه‌ای نهاد آموزش و پرورش هم بسیار ناکافیست  و این موضوع زنگ خطر بسیار بزرگ برای کشوری است که با مهجوریت متولیان تعلیم و تربیت آن در طی چهار دهه مدیریت پس از انقلاب، نه تنها آموزش و پرورش بلکه کل فرهنگ کشور را با چالش‌های جدی مواجه کرده‌اند.

وی ادامه داد: با تحقیق اعلام می‌کنم که تنهاترین راه حل مسائل، مشکلات و موضوعات مبتلابه آموزش و پرورش و فرهنگیان کشور این است که حل این مسائل به اولویت اصلی در برنامه‌های کاری کوتاه‌مدت و بلندمدت همه نهادهای موثر و مسئولانی که دل در گرو این ملک و ملت دارند، تبدیل شود و امیدوار هستیم مسئولان امر در چهلمین سالگرد عمر پر برکت انقلاب اسلامی با ایجاد یک عزم ملی برای نجات این نهاد انسان‌ساز و فرهنگیان فرهیخته طرحی نو در اندازند.

وی در پایان افزود: این روزها از رایحه‌ای که از سوی ملت استشمام می‌شود، هنوز کورسوی امیدی نسبت به کسانی وجود دارد که به استمرار اصلاح‌طلبی در همین نظام نظر دارند و قاطبه ملت به دنبال هیچ آلترناتیو دیگری نیستند، هنوز هم امید به مدینه فاضله‌ای دارند که در سایه تحقق اصول حقیقی دین مبین اسلام و فرهنگ غنی ایرانی جامه عمل خواهد پوشید. بیایید چشمان منتظر ملت را در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به دریچه‌ای نو نوید دهیم و میثاق ببندیم و اعلام کنیم که اجازه نخواهیم داد برچسب دانایی، ما را از نادانی‌ها، نابخردی‌ها، دوستی‌های تهی از دانایی، غافل نماید و نگذاریم از طریق دوستان نادان و چاپلوس خود تیشه به ریشه اصول و آرمان‌های انقلاب زده شود. ایمان داشته باشیم که هنوز می‌شود و ما می‌توانیم به آرمان‌های اصیل انقلاب برسیم اگر اصلاحات و اصلاح‌طلبی را به معنای واقعی کلمه، به دور از منافع شخصی و گروهی، با اتحاد و انسجام کامل قانونی و صادقانه دنبال نماییم.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

عبور از اصلاح‌طلبی به اصلاح‌گری!

یک فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت که اعتراض به دیگران باید از برنامه اصلاح طلبان خار...

اصلاح‌طلبی می‌ماند، اصلاح‌طلبان شاید!

نسبت پیروزی های انتخاباتی به دست آمده با توفیقاتی که انتظار می رفت آن قدر اختلاف داشت...

مشکل امروز کشور نه اصولگرایی است نه اصلاح طلبی/ نباید از صندوق رای انتظار معجزه داشت

صفایی فراهانی با بیان اینکه  سالهاست کشور بر مبنای انتخاب بین بد و بدتر اداره می شود ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news