اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه 06 اردیبهشت 1398
11 بهمن 1397
19:28

spv بالاخره به مقصد رسید

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که spv قرار نیست منجر به تغییر چشمگیر در وضعیت فعلی شود. این سازوکار بیش از آنکه بر اهداف اقتصادی تاکید داشته باشد تمرکزش بر پیام سیاسی به ایران و آمریکا است. پیامش بر ایران حاکی از آن است که اروپایی ها هرچند با تاخیر اما به وعده خود عمل کردند و در برجام باقی ماندند و پیامش برای آمریکا هم این است که اروپا از منافعش، با وجود فشارها و تحریم‌های فرا مرزی واشنگتن محافظت می‌کند.

سلام نو - سرویس سیاسی: به نظر می رسد بعد از ماه ها کش و قوس spv یا همان سازوکار ویژه مالی بین ایران و اروپا با تغییراتی به صورت رسمی ثبت شده تا تبادلات بازرگانی میان ایران و اروپا آسان تر شود. با این حال باید منتظر ماند و دید تا ماه های آینده این کانال مالی چقدر می تواند برای ایران راهگشا باشد.

به گزارش سلام نو ، بعد از خروج ترامپ از برجام اروپایی ها قول دادند تا با ایجاد یک سازوکار ویژه مالی بین ایران و اروپا مکانیزمی طراحی کنند که بر مبنای آن نقل و انتقالات مالی و تجارت بدون در نظر گرفتن تحریم های آمریکایی و بدون دردسر میسر باشد.

فراهم کردن این مکانیزم مدتی طول کشید چرا که هیچ کدام از کشورهای اروپایی با توجه به فشاری که از سوی آمریکایی ها روی آنها بود حاضر به پذیرش میزبانی این کانال مالی نبودند. در روزهای گذشته اخبار حکایت از ثبت رسمی این سازوکار ویژه مالی داشت تا امروز یک رسانه آلمانی اعلام کرد  آلمان، فرانسه و بریتانیا، به صورت رسمی کانالی به منظور تبادل مالی با ایران ایجاد کرده‌اند و نام این کانال INSTEX  است که اختصارا Instrument in Support of Trade Exchanges را نشان می دهد.

فرانسه قرار است میزبانی این سازوکار را داشته باشد و مسئولیت هدایت آن به عهده پر فیشر ۶۹ ساله،  یک بانکدار معروف آلمانی و رئیس پیشین کامرتس بانک هدایت است. انگلیسی ها نیز بر این روند نظارت خواهند داشت. به گفته رویترز به نقل از مقامات آلمانی بعید است  کشورهای دیگر اروپا فعلا قصدی برای پیوستن به سازوکار ویژه مالی با ایران داشته باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که spv قرار نیست منجر به تغییر چشمگیر در وضعیت فعلی شود. این سازوکار بیش از آنکه بر اهداف اقتصادی تاکید داشته باشد تمرکزش بر پیام سیاسی به ایران و آمریکا است. پیامش بر ایران حاکی از آن است که اروپایی ها هرچند با تاخیر اما به وعده خود عمل کردند و در برجام باقی ماندند و پیامش برای آمریکا هم این است که اروپا از منافعش، با وجود فشارها و تحریم‌های فرا مرزی واشنگتن محافظت می‌کند.

سفارت آمریکا در برلین اعلام کرده در حال حاضر با وجود نارضایتی در رابطه با spv در پی اطلاعات تکمیلی و جزئیات بیشتر این سازوکار است. آمریکایی ها همچنین تاکید کرده اند این اقدام اروپا هیچ تأثیری بر سیاست واشنگتن برای اعمال فشارهای حداکثری بر تهران ندارد.

علی رغم اینکه کاخ سفید تاکید کرده بود اروپایی ها در صورت هر گونه تلاشی برای دور زدن تحریم های ایران باید منتظر اقدامات تنبیهی سنگین باشند اما اروپایی ها هرچند با تاخیر نسبت به زمان اعلام شده مکانیزم ویژه مالی با ایران را راه اندازی کردند. گفته می شود این کانال ویژه مالی، در مرحله اول  اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد. یعنی اقلامی که آمریکایی ها مدعی هستند هدف تحریمشان متوجه آنها نیست. با این حال این اقلام ذکر شده مربوط به مرحله نخست INSTEX است و امکان گسترش آن نیز وجود دارد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در رابطه با سازوکار این کانال مالی اظهار کرده باید در جلسات کارشناسی که ما با طرف‌های اروپایی خواهیم داشت بررسی شودو بانک مرکزی ما با این مکانیزم باید وارد گفت‌وگو شود تا شکل انجام کار را مشخص کند.

عراقچی با بیان اینکه هدف اصلی این سازوکار این است که از شرکت‌هایی که می‌خواهند با ایران وارد تعاملات تجاری شوند، حمایت کند، خاطرنشان کرد: اینکه این شرکت‌ها چقدر رغبت کنند تا وارد این کار بشوند منوط به این است که سازوکار ویژه مالی به درستی طراحی شده باشد و به درستی هم به شرکت‌ها معرفی شود، که البته این گام بعدی است که باید عملیاتی شود. هدف این سازوکار این است که کاری کند تا شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند توسط آمریکا تحریم نشوند.

اخبار مرتبط

واکنش اروپا به تحریم نفت ایران

اتحادیه اروپا بالاخره به تصمیم ترامپ برای عدم تمدیدم معافیت نفتی ایران واکنش نشان داد...

واکنش عراقچی به اظهارات اخیر سفیر فرانسه در آمریکا

معاون سیاسی وزیر امور خارجه به اظهارات اخیر سفیر فرانسه در آمریکا واکنش نشان داد.

ظریف: اروپا باید بداند که نمی‌تواند فقط با چند اظهارنظر و یا چند طرح اجرانشده از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی کند

اروپایی‌ها را هم ما همچنان برای اجرای تعهداتشان تحت فشار قرار می‌دهیم. یعنی اروپا بای...

ظریف اروپا را تهدید کرد

ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی در رابطه وضعیت ایران و اروپا گفت: اروپایی‌ها...

دیدگاه خود را بنویسید