اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398
11 بهمن 1397
19:40

دادستان هلند: هیچ ارتباطی بین قتل کلاهی با ایران یافت نشده است

دادستان هلند گفت:هنوز ارتباطی بین حکومت ایران و قتل علی معتمد پیدا نشده است.

به گزارش سلام نو،  رسانه های هلندی از جمله روزنامه تلگراف و شبکه خبری ان او اس اعلام کردند در جریان برگزاری دادگاه مربوط به قتل صمدی کلاهی که عامل بزرگترین انفجار تاریخ جمهوری اسلامی ایران در هفتم تیر سال 1360 بود و منجر به شهادت 72 نفر از مقامات و مسئولان این کشور شد، دادستان هلند اعلام کرده هیچ ارتباطی بین این قتل با ایران یافت نشده است.
اظهار نظر دادستان هلند در حالی صورت می گیرد که در روز هجدهم دیماه امسال (هشتم ژانویه 2019) وزرای امور خارجه و کشور هلند در نامه ای به پارلمان این کشور ، ایران را در پشت قتل صمدی کلاهی معرفی کردند و این امر یکی از دلایل تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا بود.
حال با اظهار نظر جدید دادستان هلند، اتهام زنی های وزرای امور خارجه و کشور هلند به ایران زیر سئوال رفته است. در همین رابطه وزیر امور خارجه هلند مجبور به واکنشی تدافعی شده و گفته است: «تعجبی ندارد مداخله ایران در تحقیقات جنائی تایید نشده است. ارزش اطلاعات در قوانین کیفری با ارزش اطلاعات در سرویس های اطلاعاتی متفاوت است.»
خانم وسکی وکیل مدافع متهم اصلی این پرونده به نام نائوفال 'نوفل' (38 ساله)، این سئوال را مطرح کرده است که آیا از ایران در مورد این تحقیقات جنائی درخواست همکاری شده است و اگر نه چرا؟
نوفل متهم اصلی دادن دستور قتل صمدی کلاهی، هرگونه دخالت در این قتل را انکار می‌کند. دادستانی هلند هیچگونه ارتباطی بین نوفل و ایران پیدا نکرده است و دو فردی که قتل را انجام داده‌اند، تنها به فکر پول بوده‌اند.
به گفته وکیل مدافع نوفل، باید مشخص شود که چرا سرویس‌های اطلاعاتی هلند این قتل را به ایران ربط داده‌اند. او اعتقاد دارد که انگیزه‌های دیگری برای این قتل وجود دارد. مدارکی وجود دارد که احتمالا همسر مقتول با مافیای اوکراین ارتباط داشته است.
نمایندگان پارلمان هلند چندی پیش از وزیر امنیت و دادگستری این کشور سئوال کردند که چرا هلند به یک تروریست (صمدی کلاهی ) اقامت داده است ، این وزیر هلندی در پاسخ مدعی شد که دولت این کشور از هویت اصلی این تروریست در زمان ارائه مجوز اقامت به وی اطلاعی نداشته است و صمدی کلاهی خود را علی معتمد معرفی کرده است.

/ایرنااخبار مرتبط

کاخ سفید معافیت نفتی ایران تمدید نمی‌کند

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که معافیت نفتی ایران را تمدید نخواهد کرد.

عزام ناوگروه صلح و دوستی نداجا به قزاقستان

دو ناوگروه صلح و دوستی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عازم قزاقستان شدند.

افزایش ارتباط ایران و پاکستان در آینده نزدیک

سفر عمران خان به ایران می تواند نوید بخش بهبود روابط ایران و پاکستان باشد.

آمریکا آماده جنگ با ایران نیست

یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اکنون در این شرایط ایران کاملا می‌داند، آمریکا ...

دیدگاه خود را بنویسید