اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 02 اردیبهشت 1398
12 بهمن 1397
12:15

امیداریم مرحله عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا هرچه سریعتر انجام شود

سفیر کشورمان در لندن ثبت سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» را گام اول اروپایی ها دانست و گفت: امیداریم مرحله عملیاتی شدن این روابط اقتصادی هرچه سریعتر انجام شود .

به گزارش سلام نو، حمید بعیدی نژاد گفت: ثبت سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» نشان می‌دهد که سه کشور اروپایی بعد از ماه‌ها تأخیر قدم اول را بالاخره برداشتند. این‌یک نشانه خوبی است اما طبیعتاً ما در انتظار این هستیم که هرچه زودتر این سازوکار عملیاتی شود. چون فعلاً مرحله ثبت آن اعلام‌شده است و مرحله اصلی مرحله عملیاتی شدن آن است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

وی توضیح داد: همان‌طور که در اظهارات مقام های عالی‌رتبه سه کشور گفته‌شده، مرحله فوری به کالاهای اساسی، بهداشتی و کشاورزی اختصاص داده‌شده چرا که این مرحله آماده اجرای سریع و فوری است؛ اما هدف این سازوکار چنانچه اعلام‌شده بسیار وسیع‌تر است و تمام حوزه تبادلات مشروع را در بر می گیرد.

سفیر کشورمان در لندن ادامه داد: مرحله اول از کالاهای اساسی شروع می شود که در این مرحله با مدیریت سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان سه عضو و سهام‌دار اصلی این ساز و‌کار خواهد بود، اما در مرحله بعد کشورهای اروپایی می‌توانند به آن اضافه شوند.

بعیدی نژاد گفت که در مرحله بعدی کشورهای غیراروپایی و سپس هر کشوری که علاقه‌مند به تبادلات اقتصادی با ایران باشد می‌تواند در این سازوکار شرکت کند.

وی یادآورشد که به دلیل اینکه این سازوکار برای نخستین بار است که در دنیا به وجود می‌آید و تجربه‌ و سابقه ای در این رابطه وجود ندارد یک مقدار طول کشید. اما در نهایت این روش بدیع و مبتکرانه‌ای بود که سه کشور اروپایی ایجاد کردند و امیدواریم که به سازوکاری عملی بینجامد که بتواند جلوی تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بگیرد و تعادلی در سطح تجارت بین‌الملل ایجاد کند که یک کشور نتواند تمام کشورهای دیگر را از داشتن تجارت مشروع میان دیگران محروم کند.

بعیدی نژاد راه‌اندازی این سازوکار را قدمی موثر خواند و افزود: امیدواریم با تلاشی که تا الآن صورت گرفته و سه کشور نشان دادند که به حفظ تجارت با ایران علاقه‌مند هستند با سرعت بیشتری به سمت عملیاتی شدن این سازوکار پیش بروند و شاهد باشیم که مردم ما در عمل آثار مهم و مفید رفع تحریمها را در قالب اجرای این سازوکار لمس کنند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد این سازوکار بتواند شروعی باشد تا کاستی‌هایی که در تعلل اجرای تعهدات برجام وجود داشته است جبران شود.

سفیر کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره زمان اجرای سازوکار مالی اروپا و ایران گفت: در این رابطه، یک سلسله مسائل فنی و حقوقی وجود دارد و 'بایستی نهاد همتایی در ایران تشکیل شود که بحث‌های آن در حال انجام شدن است'.

بعیدی نژاد توضیح داد که باید مشورت‌های نزدیکی با سه کشور داشته باشیم تا این نهاد بتواند با نهاد همتای خود در ایران در هماهنگی کامل قرار داشته باشد و این تبادلات را انجام دهد.

سفیر کشورمان در لندن با بیان اینکه این روند به مقداری زمان احتیاج دارد، افزود: اراده‌ای که اینک سه کشور اروپایی نشان دادند حاکی است که بر تردیدها فائق آمدند و امیدواریم که بتوان در مرحله اجرا کارها را تسریع کرد. این انتظاری است که طرف ما از سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا خواهد داشت./انتخاب

اخبار مرتبط

هشدار بعیدی نژاد به آمریکا

سفیر ایران در لندن به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد.

ظریف: اروپا باید بداند که نمی‌تواند فقط با چند اظهارنظر و یا چند طرح اجرانشده از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی کند

اروپایی‌ها را هم ما همچنان برای اجرای تعهداتشان تحت فشار قرار می‌دهیم. یعنی اروپا بای...

اظهارات بعیدی نژاد در مورد پایبندی انگلیس به برجام

سفیر ایران در لندن گفت: یکی از قوانین آماده سازی مجلس انگلیس برای خروج از اتحادیه ارو...

دیدگاه خود را بنویسید