اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 مرداد 1398
12 بهمن 1397 12 بهمن 1397
17:20 17:20

آمریکا نمی تواند اراده مردم را در مسیر انقلاب تغییر دهد

سفیر جمهوری اسلامی تأکید کرد که ملت ایران قابلیت اخلاقی، فکری و علمی برای رسیدن به اهداف خود را دارد و به آن‌ها خواهد رسید.

به گزارش سلام نو حمید بعیدی نژاد در سمیناری به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت که انقلاب اسلامی ایران بر سه ستون اصلی استوار است. وی ستون اول را اسلام خواند و گفت که برای کشوری با اکثریت مسلمان، طبیعی است که بخواهد ارزش ها و آرمان‌های مبتنی بر اعتقادات اسلامی در عرصه‌های مختلف جامعه حضور داشته باشد و از این منظر 'صبغه اسلامی یک ویژگی مهم انقلاب (ایران) محسوب می شود.'


سفیر جمهوری اسلامی در ادامه استقلال و آزادی را دو ستون مهم دیگر انقلاب برشمرد و این‌گونه بیان داشت که 'این دو اصل ریشه در تاریخ ما دارند. بیش از صدسال پیش ما انقلاب مشروطه را داشتیم که در آن ملت تصمیم گرفت قدرت شاه را توسط قانون اساسی محدود کند. قانونی که وظایف قوای مختلف حکومت را تعریف می‌کرد'.


بعیدی نژاد ابراز تأسف کرد که عمر انقلاب مشروطه کوتاه بود چراکه کودتای موردحمایت قدرت‌های بیگانه جلوی آن را سد کرد. وی گفت: ' به‌این‌ ترتیب قانون اساسی نتوانست به‌طور کامل اجرا شود و آرمان‌های ملت برای محدودکردن قدرت شاه از طریق تشکیل مجلسی مستقل مورد دستبرد واقع شد'.


سفیر جمهوری اسلامی همچنین به بررسی وضعیت ایران پس از جنگ جهانی دوم و شکل‌گیری دولت ملی دکتر محمد مصدق و مبارزه برای ملی کردن صنعت نفت پرداخت و خاطرنشان کرد که دولت ملی نیز 'بار دیگر توسط یک کودتای موردحمایت دولت‌های بیگانه سرنگون شد و نتوانست آرمان‌های ملت ایران را محقق کند'.


وی اظهار داشت که آزادی‌های ملت ایران در همین دوره تاریخی بعد از کودتا محدود شد و مجلس به یک مجلس فرمایشی و زیر نظر شاه تبدیل شد و نظر مردم به‌ طور کلی از تصمیم‌گیری‌های سیاسی حذف گردید.


بعیدی نژاد افزود: 'آرزوی رسیدن به جامعه‌ای که براساس خواسته‌های مردم اداره شود همیشه وجود داشت. پس از انقلاب همان‌ طور که می‌دانید ما قانون اساسی جدیدی داریم و (نظام) جمهوری اسلامی برخاسته از اراده مردم است. رئیس‌ جمهوری، نمایندگان مجلس و شوراهای شهری و روستایی توسط رأی مستقیم مردم تعیین می شود'.


وی تأکید کرد که در ایران پس از انقلاب اسلامی تمام کارگزاران قوه مقننه و مجریه توسط مردم انتخاب می‌شوند و حتی رهبر نیز به‌طور غیرمستقیم بارأی مردم تعیین می‌شود.


سفیر جمهوری اسلامی عنوان که یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» بود و آن را نشان‌دهنده آرمان انقلابی ملت ایران برای رسیدن به استقلال و حق تعیین سرنوشت معرفی کرد.


وی در ادامه به بیان پاره‌ای از پیشرفت‌های ایران در چهل سال گذشته پرداخت و گفت: 'ما شاهد پیشرفت‌هایی در علوم و صنعت و تکنولوژی هستیم. در برخی از آن‌ها مانند سلول‌های بنیادی پیشگام هستیم، علاوه بر آن‌که به تکنولوژی ماهواره و توسعه انرژی هسته‌ای که بسیار پیچیده هستند به لطف نبوغ جوانانمان دست‌ یافته‌ایم'.


بعیدی نژاد چشم‌انداز آینده ایران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: 'آنچه هنوز محقق نشده این است که کشورهای بیگانه مانند آمریکا باید بپذیرند که در ایران انقلابی اتفاق افتاده است و باید اراده مردم را قبول کرد'.


وی افزود: 'آمریکا هرگز نتوانست این واقعیت را قبول کند و برای همین به سراغ ایجاد محدودیت و تحریم‌ها رفت تا ما را مجبور به تغییر مسیرمان کند. ولی زمانی که اراده‌ای از طرف مردم برای استقلال وجود داشته باشد، هیچ کشور خارجی نمی‌تواند خواسته آن‌ها را تغییر دهد'.


سفیر کشورمان ، ایران را واجد قابلیت‌های اقتصادی چشمگیری توصیف کرد که به آن امکان پایداری در برابر تحریم‌ها را می‌دهد. وی گفت: 'آن‌طور که می‌دانید ما در حال همکاری با اروپا هستیم و این روزها گفت وگوهایی برای باز شدن یک کانال (مالی) برای تجارت با اروپا در جریان است.


وی خاطرنشان کرد که با توجه به تمایل تجارت با روسیه، چین، هند و کشورهای بسیار دیگر که همه خواهان روابط مشروع اقتصادی با ایران هستند، روند مثبتی نسبت به آینده وجود دارد.
سمینار بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تحت عنوان 'چهل سال توسعه'، با حضور شخصیت‌های سیاسی، اندیشمندان و رسانه‌های گروهی در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن برگزار شد./ایرنااخبار مرتبط

icon news

بروجردی خطاب به ترامپ : بقایای پهپاد ایران را نشان دهید

علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به ...

جلسه اضطراری لندن درباره نفت‌کش توقیف‌شده توسط ایران

 لندن نشست اضطراری با حضور ترزا می، نخست‌وزیر مستعفی انگلیس درباره نفت‌کش توقیف‌شده ا...

تمام قد از تمامیت ارضی و حیثیت خودمان دفاع می‌کنیم

سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان گفت: ما هیچ گاه به کشورهای دیگ...

استقبال گرم نیکاراگوئه از ظریف

محمدجواد ظریف پس از شرکت در اجلاس نم در ونزوئلا عازم نیکاراگوئه شد و مورد استقبال وزی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news