اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398
14 بهمن 1397
12:55

چسبندگی چهل ساله برخی مدیران به صندلی هایشان!

عجیب است پس از انقلاب خیلی از کارشناسان وقتی استخدام شدند، کسانی بر مصادر اجرایی و مدیریتی نشسته بودند، آن کارشناسان به پختگی رسیدند و همچنان کارشناس ماندند و بازنشسته  شدند اما آن مدیرانِ روز نخست بر جای خود نشسته‌اند و بازنشسته نشدند
در چهل‌سالگی انقلاب؛ مدیران سالخورده لااقل به صندلی خود فرصت استراحت بدهند!


به گزارش سلام نو، در چهلمین سال انقلاب باید از انتصاب هایی با منشاءِ سفارشِ عمه و خاله و بستگان سببی و نسبی دست کشید. هیچ ظلمی بالاتر از انتصاب های سفارشی و محدودکردنِ امکانِ انتخاب و دسترسیِ جوانان به فرصت های برابر نیست.

چهلمین سال انقلاب می تواند پایانی باشد بر سبک های مدیریت های ناتوان پرور و متملّقانه و استقبال از  تغییر و مدیریت تحول. باید در نظام مدیریتی ما، روابط عاطفی و مبتنی بر ارادت جای خود را به ضوابط قانونی بر مدار مهارت بدهد.

پیرسنّیِ مدیریتی، جلوی تکان و تحول را در سازمان ها گرفته است. خوبست در چهل سالگی انقلاب، مدیرانِ پیشکسوت جای خود را به مدیران جوان داده و خود در جایگاه مشورت بنشینند و این هرگز به معنای بی حرمتی به ایشان نیست و قطعاً جوان‌ترها به تجاربشان نیاز دارند. در چهلمین سال انقلاب، خوبست برخی مدیران سالخورده لااقل به صندلی فرصت استراحت بدهند!

عجیب است پس از انقلاب خیلی از کارشناسان وقتی استخدام شدند، کسانی بر مصادر اجرایی و مدیریتی نشسته بودند، آن کارشناسان به پختگی رسیدند و همچنان کارشناس ماندند و بازنشسته  شدند اما آن مدیرانِ روز نخست بر جای خود نشسته‌اند و بازنشسته نشدند! ماندگاری بیش از حد مدیران سازمان ها، هم فسادآور است و مولّد یأس و سرخوردگی نیروهای جوان.

برای عبور از رکود و سکوتِ سازمانی و ترویج تحولگرایی، صرفاً سواد و دانش آکادمیک و حتی افکار شجاعانه کافی نیست، «رفتار شجاعانه» و «جرأتِ تغییر» شرط لازم است.  مدیران پاکدست و سالم اما بدون قدرت ریسک، کمکی به توسعه و پیشرفت این کشور نمی کنند، خواه اصلاح طلب باشند خواه اصولگرا.

پژوهشگر آموزش و پرورش و توسعه انسانی

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

احمدی نژاد انقلاب سال ۵۷ را کار انگلیس می‌داند!

ایشون بعد از نهی ارشادی حضرت آقا برای کاندیدا شدن ریاست جمهوری و ردصلاحیت بی سابقه‌ی ...

فضائلی: نخبگان و مسئولان کشور به مطالعه بیانیه گام دوم پرداخته و در جهت تبیین، اجرا و تحقق آن تلاش نمایند

معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب گفت:لازم است آحاد مردم با مفاد و محتوای ای...

جنتی: انقلاب اسلامی ثمره خون شهدا است/ آمدن بشار اسد به ایران برای دنیا پیام دارد

 رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید بیانیه گام دوم رهبری را در خبرگان بخوانیم،...

خبر جلسه رییس‌جمهور با مدیران استان گیلان تکذیب شد

معاون ارتباطات دفتر رییس‌جمهور گفت: خبر جعلی درباره جلسه رییس‌جمهور با مدیران استان ...

دیدگاه خود را بنویسید