اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 26 تیر 1398
14 بهمن 1397 14 بهمن 1397
12:55 12:55

چسبندگی چهل ساله برخی مدیران به صندلی هایشان!

عجیب است پس از انقلاب خیلی از کارشناسان وقتی استخدام شدند، کسانی بر مصادر اجرایی و مدیریتی نشسته بودند، آن کارشناسان به پختگی رسیدند و همچنان کارشناس ماندند و بازنشسته  شدند اما آن مدیرانِ روز نخست بر جای خود نشسته‌اند و بازنشسته نشدند
در چهل‌سالگی انقلاب؛ مدیران سالخورده لااقل به صندلی خود فرصت استراحت بدهند!


به گزارش سلام نو، در چهلمین سال انقلاب باید از انتصاب هایی با منشاءِ سفارشِ عمه و خاله و بستگان سببی و نسبی دست کشید. هیچ ظلمی بالاتر از انتصاب های سفارشی و محدودکردنِ امکانِ انتخاب و دسترسیِ جوانان به فرصت های برابر نیست.

چهلمین سال انقلاب می تواند پایانی باشد بر سبک های مدیریت های ناتوان پرور و متملّقانه و استقبال از  تغییر و مدیریت تحول. باید در نظام مدیریتی ما، روابط عاطفی و مبتنی بر ارادت جای خود را به ضوابط قانونی بر مدار مهارت بدهد.

پیرسنّیِ مدیریتی، جلوی تکان و تحول را در سازمان ها گرفته است. خوبست در چهل سالگی انقلاب، مدیرانِ پیشکسوت جای خود را به مدیران جوان داده و خود در جایگاه مشورت بنشینند و این هرگز به معنای بی حرمتی به ایشان نیست و قطعاً جوان‌ترها به تجاربشان نیاز دارند. در چهلمین سال انقلاب، خوبست برخی مدیران سالخورده لااقل به صندلی فرصت استراحت بدهند!

عجیب است پس از انقلاب خیلی از کارشناسان وقتی استخدام شدند، کسانی بر مصادر اجرایی و مدیریتی نشسته بودند، آن کارشناسان به پختگی رسیدند و همچنان کارشناس ماندند و بازنشسته  شدند اما آن مدیرانِ روز نخست بر جای خود نشسته‌اند و بازنشسته نشدند! ماندگاری بیش از حد مدیران سازمان ها، هم فسادآور است و مولّد یأس و سرخوردگی نیروهای جوان.

برای عبور از رکود و سکوتِ سازمانی و ترویج تحولگرایی، صرفاً سواد و دانش آکادمیک و حتی افکار شجاعانه کافی نیست، «رفتار شجاعانه» و «جرأتِ تغییر» شرط لازم است.  مدیران پاکدست و سالم اما بدون قدرت ریسک، کمکی به توسعه و پیشرفت این کشور نمی کنند، خواه اصلاح طلب باشند خواه اصولگرا.

پژوهشگر آموزش و پرورش و توسعه انسانی

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

آقای رئیس‌جمهور وعده داده بودید که با مردم صادقانه برخورد کنید!

نماینده مردم قم در مجلس خطاب به روحانی افزود: آقای روحانی در طول تاریخ انقلاب گسترده‌...

استکبارستیزی یک عنصر مهم در انقلاب است

نماینده مردم شوش در مجلس  اظهار کرد:  وحدت کلمه و عمل به اصل ولایت فقیه از توصیه‌های ...

بررسی تنش های چهل ساله ایران و آمریکا

یک دیپلمات پیشکسوت به بررسی تنش های میان ایران و آمریکا طی 40 سال اخیر پرداخته است.

صفار هرندی: برخی از این مدعیان سابق انقلاب صرفاً با نفس انقلاب مشکل دارند

 عضو مجمع تشخیص مصلحت  اظهار کرد:  برخی از این مدعیان سابق انقلاب  می‌گویند ما با انق...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news