اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
15 بهمن 1397 15 بهمن 1397
22:37 22:37

ظريف: دولت وظیفه دارد برای مردم هزینه ایجاد نکند بلکه هزینه را کم کند

وزیرخارجه کشور گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن ویژگی خاصی دارد لذا من توصیه‌ای به مردم ندارم، چون مردم بهتر از من شرایط را درک می‌کنند.
ظريف: در مورد FATF اروپایی‌ها شرط مطرح نکردند

به گزارش سلام نو، محمدجواد ظریف پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: اقدامی که اروپائیان برای ایجاد یک ساز و کار با نام مخفف ساحات (ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری) انجام دادند دیرهنگام بود و باید بسیار زودتر انجام می‌دادند، در واقع در اجلاسی که اروپائیان در خرداد با ما داشتند و تعهدات ۱۲ گانه‌ای که در آن اجلاس مطرح کردند باید این اقدام را به عنوان پیش زمینه برای انجام تعهدات انجام می‌دادند که متأسفانه به دلایل مختلفی مانند فشار‌های آمریکا، به طول انجامید.

به گزارش انتخاب، به نقل از واحد مرکزی خبر، ظریف افزود: اروپاییان باید اقداماتی را که تعهد کردند شروع کنند. خودشان هم در بیانیه به این اشاره کردند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در بیانیه احساس نکردم اروپایی‌ها شرطی گذاشتند، گفت: اروپایی‌ها گفتند تا زمانی که ایران به برجام عمل می‌کند ما هم به اقداماتمان ادامه خواهیم داد. البته ایران به تمام تعهداتش عمل کرده و اروپاییان نه به تعهدات خودشان عمل کردند و نه جبران خسارت خروج آمریکا را انجام داده اند.

ظریف افزود: در FATF اروپایی‌ها به عنوان شرط مطرح نکردند، توصیه از طرف‌های تجاری ما این است که اگر FATF و شرایط آن انجام شده باشد امکان تبادلات خارجی و بانکی ما نیز فراهم تر است.

وی با بیان اینکه ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری (ساحات) در این مقطع یک آزمایش است، گفت: پیش از اینکه این سازو کار برای ما مهم باشد برای اروپایی‌ها مهم است تا به دنیا نشان دهند تا حدی استقلال دارند و می‌تواند منافع خود را پیگیری کنند.

ظریف تاکید کرد: ما منتظر هستیم ببینیم اروپاییان چه کاری می‌کنند این به این معنی نیست که ما در ۹ ماه گذشته هیچ اقدامی انجام نداده ایم ما با روسیه، چین، هند، ترکیه، عراق و سایر کشور‌ها روابطمان را داشتیم و ادامه می‌دهیم و منتظر اروپا نمی‌نشینیم، اگر اروپا بخواهد ثابت کند که شریک قابل اعتماد است باید اقدام کند.

وی گفت: همین که اروپائیان در برابر اقدام آمریکا اقدامی انجام دادند و اعلام کردند می‌خواهند ساز و کاری برای دور زدن تحریم‌های درست کنند، این اقدام سیاسی خوبی است.

ظریف با اشاره به اینکه در زمینه اجرایی نیز چند شکل داریم، افزود: اروپائیان این کار را با تأخیر زیادی انجام دادند و ما هنوز اجرایی شدن آن را ندیدیم و از نظر عملیاتی باید صبر کنیم ببینیم اروپاییان چه اقدامی می‌کنند.

وی گفت: ساز و کار برای شروع از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا و اقلام غیر تحریمی شروع می‌شود، اما محدود به این تعداد از کشور‌ها و به این اقلام نیست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در واقع ساز و کار برای این است که در مرحله اول شرکت‌های خصوصی به استفاده از آن تشویق شوند. این اقدام فعلی، سیاسی است تا اینکه ببینیم در عمل چگونه اروپاییان به اقدام عملیاتی قابل اتکا تبدیل می‌کنند.

وی افزود: ما هیچ وقت امیدمان را به کسی نمی‌بندیم و به غیر از خود، امیدمان به مردم و داخل است مطمئن هستیم در برابر همه فشار‌ها ایستادگی می‌کنیم و ایستادگی کردیم، دولت وظیفه دارد برای مردم هزینه ایجاد نکند بلکه هزینه را کم کند.

وی با اشاره به اینکه راهپیمایی ۲۲ بهمن ویژگی خاصی دارد، گفت: مردم امسال به طور برجسته تری نشان می‌دهند، من توصیه‌ای به مردم ندارم، چون مردم بهتر از من شرایط را درک می‌کنند.

وی افزود: آمریکایی‌ها خیال خام دارند و می‌گویند تلاش خواهیم کرد ایران ۴۰ سالگی انقلاب را نبیند، که دیدند تلاششان به جایی نرسید و مردم ثابت خواهند کرد همه این‌ها خواهند رفت و مردم باقی می‌مانند که نشان از دلبستگی مردم به انقلاب است./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: تحریم‌های موشکی از سوی آمریکا و سازمان ملل لغو نشدند

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: متاسفانه عربستان سعودی بر این باور است که می‌تواند امن...

ظریف: حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس برهم زننده ثبات و امنیت منطقه است

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود:  جنگ اقتصادی علیه ایران شهروندان عادی را ...

افشا گری وزیر بهداشت از یک فساد بزرگ در وزارت بهداشت

 وزیر بهداشت چندی پیش از شبکه انحصار و احتکار در واردات دارو یاد کرد و گفت که سرنوشت ...

امشب؛ سخنرانی ظریف در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه " شورای اقتصادی – اجتماعی" ملل متحد

وزیر امور خارجه چهارشنبه شب به وقت تهران  در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه " شورای اقت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news