اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 01 مرداد 1398
16 بهمن 1397 16 بهمن 1397
20:15 20:15

جامعه‌ای که فقیر شود دچار تملق و چاپلوسی می‌شود

مرجع تقلید شیعیان گفت: تمدن اسلامی و حوزه‌های علمیه اندیشمندان زیادی را در دامن خود پرورش داده است.
هسشدار آیت‌الله جوادی آملی درباره اختلاس

به گزارش سلام نو، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی عصر امروز در دیدار معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور اظهار داشت: تعریف انسان در منطق قرآن کریم با تعاریف مکتب‌های دیگر بشری تفاوت ماهوی دارد، در منطق اسلام جایگاه و ارزش انسان بیشتر از فرشتگان الهی است.

وی افزود: تجربه جنگ‌های اول و دوم جهانی و جنگ‌های نیابتی موجود در کشورهای منطقه نتیجه تعریف انسان به حیوان ناطق بوده از ارزش‌های اصیل انسانی غفلت کرده است.

مرجع تقلید شیعیان گفت: تمدن اسلامی و حوزه‌های علمیه اندیشمندان و بزرگ زیادی را در دامن خود پرورش داده است، باوجود پیشینه درخشان تاریخی ایران و اسلام باید حرف اول را در جهان معاصر می‌زدند، جامعه اسلامی در برهه‌ای از تاریخ مسیر خود را گم‌کرده و توطئه دشمنان نیز بر این امر صحه گذاشته است.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به مجاهدت‌های رزمندگان دفاع مقدس ابراز کرد: داشتن روحیه ملکوتی سبب می‌شود که انسان مشکلات و موانع پیش رو را به‌راحتی اداره و مدیریت کند.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: با مرگ، بدن انسان پوسیده‌شده و از بین می‌رود اما جان و روح انسان برای همیشه ماندگار و جاودان می‌ماند، در قرآن کریم از انسان فقیر به انسانی که ستون فقراتش شکسته تعبیر شده است بنابراین انسان و ملت فقیر توان ایستادگی و مقاومت را نخواهد داشت.

وی با اشاره به نتایج تلخ حاصل از فقر در یک جامعه تأکید کرد: جامعه‌ای که فقیر شود دچار تملق و چاپلوسی می‌شود، طبیعی است چنین انسان و جامعه‌ای نمی‌تواند قدم در قدم فرشتگان بگذارد، قرآن کریم در اهمیت اقتصاد و معیشت هشدارهای فراوانی دارد. هدف دین در مسئله اقتصاد زندگی باکرامت انسان و منع انسان از نیازمندی به هر فرد دیگر است.

مرجع تقلید شیعیان اضافه کرد: هدف دین این بوده که علاوه بر شکم، آبروی انسان نیز محفوظ بماند به همین دلیل نظام مزد و مزدوری در اسلام مکروه و ناپسند است. حقیقت این عالم بر رسوا کردن خلافکاران نهاده شده است، هیچ فردی خیال نکند اگر اختلاسی کرد یا آبروی فردی را برد اثر کار او از صفحه عالم محو می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه ابراز کرد: اگر ملت و کشوری پاک باشد قطعاً میوه پاک و بابرکتی می‌دهد. مراکز دانشگاهی و حوزوی علم را با عمل همراه کرده و از پشت‌میزنشینی پرهیز کنند که این بدترین آفت علم‌اندوزی است. امکانات موجود در کشور زیاد است باید فردی پیداشده و این امکانات را به کار ببرد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

آیت‌الله اعرافی: علی رغم مشکلات مالی، برنامه‌های کلان و خرد حوزه با روحیه جهادی و طلبگی به پیش رفته است

مدیرحوزه‌های علمیه کشور  اظهار کرد:  حوزه باید محور راهبری معنویت و فکر دینی در جامعه...

روحانیت نباید اجازه دهند روحیه انقلابی از ملت ایران گرفته شود

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: روحانیت از همه سنگین‌تر است و نبای...

مخالفان FATF به آملی لاریجانی نامه نوشتند

جمعی از اساتید حوزه علمیه قم که مخالف پیوستن ایران به FATF هستند به آملی لاریجانی رئ...

آیت الله مکارم شیرازی: حوزه علمیه روی پای خودش بایستد/ حوزه به دولت وابسته نشود

یک مرجع تقلید گفت: وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه‌ها ایجاد می‌کند، باید سع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news