اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
20 بهمن 1397 20 بهمن 1397
14:20 14:20

چین: هرگز اقدامی علیه امنیت ملی لیتوانی انجام نداده ایم

شماری از کشورهای اروپایی به تبعیت از آمریکا شرکت چینی هواوی را متهم به فعالیت های جاسوسی کرده اند در حالی که چین این اتهامات را رد کرده و می گوید هرگز هیچ اقدامی علیه امنیت ملی لیتوانی انجام نداده است.

به گزارش سلام نو،  تلویزیون فونیکس هنگ کنگ روز شنبه گزارش کرد؛ لیتوانی یکی دیگر از کشورهای حوزه یورو است که در ممانعت از فعالیت های هواوی چین به جمع دیگر کشورهای غربی پیوسته است.
شماری از کشورهای اروپایی به تبعیت از آمریکا شرکت چینی هواوی را متهم به فعالیت های جاسوسی کرده و افزوده اند دولت چین در پشت پرده جاسوسی این شرکت قرار دارد.
سفارت چین در ویلنیوس در بیانیه ای اتهامات مطروحه از سوی سرویس اطلاعاتی و امنیتی لیتوانی را یاوه گویی و گستاخانه توصیف کرده و آورده است این کشور با این اتهامات نادرست سعی دارد داستانی واهی و تحریف شده را به خورد دیگران بدهد.
بیانیه ادامه می دهد که چنین اتهاماتی واقعا شوکه کننده و باور نکردنی است و چین تاکید می کند هرگز هیچ اقدامی علیه امنیت ملی لیتوانی انجام نداده است.
سرویس اطلاعاتی لیتوانی بیانیه ای منتشر کرده و در آن چین را به دلیل تحرکات بسیار خطرناک جاسوسی علیه امنیت ملی خود محکوم کرده و افزوده است چین تلاش کرده است برای پیشبرد فعالیت های جاسوسی خود شهروندانی از لیتوانی را نیز به خدمت بگیرد.
این نهاد، شرکت مخابراتی هواوی را یک تهدید بالقوه دانسته است که از تجهیزات آن از جمله برای نسل پیشرفته پنجم اینترنتی و فناوری های مرتبط در کشورهای اروپایی استفاده می شود.
ماموران آمریکایی در روزهای اخیر راهی کشورهای اروپایی شده اند و از این کشورها خواسته اند استفاده از خدمات، فناوری های و تجهیزات شرکت هواوی را متوقف کنند.
آمریکا تاکید دارد که استفاده از فناوری های پیشرفته نسل پنجم با تجهیزات مختلف و انتقال بسیار وسیع داده های شرکت هواوی می تواند برای کشورهای اروپایی خطرآفرین باشد.
لیتوانی از کشورهای اروپایی است که دو میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد و از متحدان آمریکا محسوب می شود و چین به رغم آنکه فعالیت گسترده ای در این کشور ندارد درخصوص سرمایه گذاری دربندر دریایی بالتیک با لیتوانی در حال مذاکره است./ایرنااخبار مرتبط

icon news

حمله به دانش‌آموزان و کارمندان مدرسه‌ای در چین/ 40 نفر مصدوم شد

مقامات چین از حمله به  کارکنان و دانش‌آموزان یک مدرسه در جنوب این کشور خبر دادند.

تولید واکسن کرونا در چین تا اواخر ۲۰۲۰

کمیسیون مدیریت و نظارت دارایی‌های دولتی چین اعلام کرد تا اواخر سال 2020 واکسن درمان و...

بازگشایی مدارس در پکن

براساس گزارش‌ها از پکن، برخی از مدارس در این شهر از امروز باز شده و کم کم بقیه مدارس ...

واکنش انگلیس به تصمیم چین برای اجرای لایحه امنیت ملی هنگ کنگ

وزیر خارجه انگلیس به اعمال قوانین جدید امنیتی در هنگ کنگ به چین هشدار داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news